Curierul Zilei - Euro 2016

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

Euro 2016 Imprimare E-mail
marţi, 05 iulie 2016

Euro 2016

Spectacol şi calificare în semifinale!

# Franţa - Islanda 5-2

Reprezentativa de fotbal a Franţei a realizat scorul de la Euro 2016 şi s-a calificat „en-fanfare“ în semifinalele Campionatului European, acolo unde va da joi peste Germania. Elevii lui Didier Deschamps n-au vrut să aibă şi ei soarta Angliei, astfel că au tratat meciul cu foarte mare atenţie. Franţa a evitat să preia controlul jocului, iar islandezii s-au văzut nevoiţi să atace. Vădit incomodaţi de această ipos­­tază, fotbaliştii lui Lagerback au încercat să joace şi chiar au avut primul şut pe poartă în minutul 3. Sigurdsson a tras din întoarcere, de undeva de pe linia punctului cu var, cu dreptul, dar nu suficient de tare sau plasat pentru a-l învinge pe Lloris. De înscris au făcut-o însă francezii, prin Gi­roud. Atacantul a marcat cu stîngul, din interiorul careului, la colţul lung, iar semnalul era clar: se vedea capătul de drum al Islandei la Euro 2016. Chiar dacă n-au renunţat la luptă, s-au văzut clar limita şi valoarea adevărată a nordicilor. Golul lui Pogba a lămurit definitv calculele ce se mai făceau în privinţa adversarei Germaniei din semifinale. În doar două minute, Payet (43) şi Griezman (45) au risipit orice gînduri legate de o posibilă răstunare de situaţie. Reuşita fotbalistului de la Atletico Madrid, a 100-a de la Euro 2016 şi a patra a reprizei, a produs un record pentru Franţa, care a devenit prima reprezentativă din istorie ce înscrie de patru ori într-o repriză la un Campionat European. Cu 4-0 la pauză, Deschamps şi-a permis să se gîndească deja la semifinala cu nemţii. I-a scos din teren pe Giroud şi Koscielny, ce riscau să rateze penultimul act de la Euro din cauza cumulului de cartonaşe galbene. Cu obrazul pătat după prima repriză de coşmar, islandezii au ieşit de la cabine motivaţi să demonstreze că eliminarea Angliei nu a fost o surpriză. Nordicii au marcat de două ori, au mai ratat două mari ocazii, dar au mai şi primit un gol, Giroud realizînd „dubla“. Astfel, drumul Islandei la Euro 2016 s-a încheiat după o repriză în care i-a fost superioară Franţei, un 2-1 care va conta doar la im­presia artistică. A pierdut fără drept de a­pel partida, dar, chiar şi aşa, sufletista reprezentativă nordică a ieşit de pe Stade de France cu fruntea sus şi cu conştiinţa că a dat totul pe teren. Franţa a pătruns în pas de defilare în se­mi­fi­na­le, acolo unde nu a mai fost de la Euro 2000, din Belgia şi Olanda. Joi, 7 iulie, va înfrunta un adversar de un calibru opus, Germania, dar „cocoşii“ nici nu se gîndesc să nu ia titlul.