Curierul Zilei - Cocoşul galic, în finala Euro 2016!

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

Cocoşul galic, în finala Euro 2016! Imprimare E-mail
sâmbătă, 09 iulie 2016

Cocoşul galic, în finala Euro 2016!

# Franţa - Germania 2-0

Franţa s-a calificat în finala Campionatului European, echipa lui Didier Deschamps reuşind să învingă cu 2-0 Germania lui Joachim Low, ambele goluri fiind marcate de golgheterul Antoine Griezmann.

Aşa cum era de aşteptat, cele două echipe au preferat un joc precaut la început. Posesia a aparţinut Germaniei, însă Franţa a fost de fiecare dată periculoasă cînd a apărut în ofensivă, mai ales prin Griezmann. În minutul 21, nemţii au cerut penalti la Kroos, iar apoi Lloris a fost pe fază la şutul expediat de Bastian Schweinsteiger, care a devenit fotbalistul cu cele mai multe prezenţe la turneele finale europene şi mondiale. Meciul se îndrepta spre un rezultat alb la pauză, în­să Franţa a intrat în avantaj la cabine, în cele din urmă, după ce Nicola Rizzoli a acordat un penalti discutabil, în urma unui henţ comis de Schweinsteiger, la un duel cu Evra. De la punctul cu var, Griezmann nu l-a iertat pe Neuer, iar Franţa avea 1-0 la finalul celor 45 de minute. După pauză, Germania nu a reuşit să pună Franţei mari probleme, iar Low s-a mai trezit cu o problemă: accidentat, Jerome Boateng a fost înlocuit cu Mustafi, în minutul 61. A intrat şi Gotze pe teren, însă tot Franţa a fost cea care a marcat, prin acelaşi Griezmann, care a ajuns, astfel, la 6 goluri la Euro 2016. Imediat a venit ocazia mare ratată de Kimmich, iar apoi şi lovitura de cap a lui Howedes, care a fost şi el aproape să înscrie. Acelaşi Kimmich a mai fost aproape de gol în prelungiri, însă Lloris a scos şi de această dată. Franţa s-a impus în final cu 2-0 şi va juca finala Euro 2016, acolo unde va întîlni Portugalia. Didier Deschamps poa­te deveni doar al doilea din istoria fotbalului care cîştigă Euro şi ca jucător, şi ca antrenor, după germanul Berti Vogts.
Finala Euro 2016 dintre Franţa şi Portugalia, care va avea loc, mîine, de la ora 22, pe Stade de France, va fi condusă la centru de englezul Mark Clattenburg.   sursa: digisport.ro