Curierul Zilei - Scor de tenis în amical!

*** Vor bani să îşi crească copiii      *** Proiect de cercetare nucleară la ICN      *** 800 de locuri de muncă în Spania      *** PASTILA de UMOR      *** Pregătiri pentru Festivalul Zavaidoc     *** „Moromeţii 2”, la Cinema „Bucureşti”     *** Filmele săptămînii 16-22 noiembrie     *** Braconierii au lăsat maşina şi-au fugit     *** Beat turtă, a căzut în canal      *** S-a oprit cu maşina într-un pod     *** Scandalagiii din Valea Măcelarului, condamnaţi     *** Înlocuiţi carnea cu fasole      *** Copiii cu păduchi la Grădiniţa „Sfînta Maria”     *** Amenzi drastice pentru şoferi      *** 30 lei biletul la meciul cu americanii     *** Liga Naţiunilor     *** După puncte la Timişoara!     *** Naţionala de tineret a SUA vine la Piteşti!     *** Voleibalistele junioare joacă la Braşov      *** Argint pentru Alexandra Olteanu la Braşov     *** Karatiştii din Mioveni, în concurs la Buzău     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul şalăului cu peştişori vii

Scor de tenis în amical! Imprimare E-mail
(2 voturi)
joi, 14 iulie 2016

Mioveniul a început seria jocurilor de verificare

Scor de tenis în amical!

CS Mioveni a disputat, marţi seara, primul amical al acestei veri. Echipa antrenată de două săptămîni de Alexandru Pelici s-a im­pus la scor, 6-0, în faţa unui adversar mo­dest, însă efortul depus de gal­ben-verzi, pe o căl­dură sufocantă, a fost unul destul de mare.

Antrenorul Alexandru Pelici a folosit în acest meci toţi jucătorii pe care îi are la dispoziţie cu patru excepţii: portarii Oprea, Sima şi Preda şi atacantul Vintilă. Cei trei goalkeeperi nu au intrat în vederile băncii tehnice pentru acest joc, în timp ce atacantul urmează deocamdantă un program special de pregătire. În acest joc au debutat şi noile achiziţii ale echipei, doi dintre ei, cei reveniţi după împrumuturi, Bogdan Stancu şi Iamandi, intrînd din primul minut, în timp ce nou-veniţii Staicu, Tomozei, Ionuţ Stancu, Rădescu şi Boboc (care este şi el revenit la galben-verzi) au intrat pe parcurs. Astfel, Pelici a început cu o formulă în care s-au regăsit mulţi dintre jucătorii folosiţi anul trecut, cu excepţiile lui Stancu şi Iamandi, penru ca după o jumătate de oră să facă primele modificări. Antrenorul a schimbat jucătorii de pe banda dreapta, Stancu şi Mazilu, cu Tirică şi Alin Popa, iar după alte 30 de minute, i-a înlocuit şi pe aceştia cu Şchiopu şi Rădescu, dîndu-le la toţi şansa să aibă acelaşi număr de minute jucate. În minutul 40 au urmat alte două schimbări, Nilă fiind shcimbat cu nou-venitul Staicu, iar Iamandi cu un alt nou-venit, Boboc. După shimbările din minutul 60 de pe banda dreaptă, cu 20 de minute înainte de final, antrenorii au vrut să vadă la lucru şi juniorii, Ivan, lazăr şi Neacşu, intrînd şi ei în locul lui Florescu, Boboc şi Staicu.
Echipa s-a mişcat bine în faţa unui adversar mult mai slab, cu o primă repriză în care antrenorul s-a declarat mul­ţumit de modul cum au răspuns jucătorii la ieşirea din apărare şi la cosntrucţie, cu un început de a doua repriză, unde aportul nou-veniţilor s-a văzut, şi cu o ultimă parte în care motoarele nu au mai fost turate la maximum ca pînă atunci.

# AS Rîşnov - CS Mioveni 0-6 (0-3)

Au marcat: Nilă (7, 30), Ayza (40), Şchiopu (61, 68), Staicu (65)
# Mioveni (repriza I): Popescu - Bogdan Stancu (28 Tirică), Gugu, Traşcu, Edi Stoica - Iamandi (40 Boboc), Galan - Mazilu (28 Alin Popa), Năstăsie, Ayza - Nilă (40 Staicu).
# Mioveni (repriza a II-a): Croitoru - Tirică (80 Şchiopu), Vişa, Ionuţ Stoica, Tomozei - Boboc (70 Lazăr-), Biceanu - Alin Popa (80 Rădescu), Florescu (70 Ivan), Iancu - Staicu (70 Neacşu).
Antrenor: Alexandru Pelici.

Cum s-au marcat golurile:

0-1, min. 7: Nilă reia perfect cu capul din careu, plasat, după un corner de pe stînga bătut bine de Iamandi
 0-2, min. 30: contraatac al Mioveniului, Năstăsie îl deschide pe centru pe Nilă, acesta scapă singur cu portarul la 16 m, îl întoarce pe goalkeeper şi înscrie cu un şut frumos, cu exteriorul la colţul lung
 0-3, min. 40: Năstăsie îl lansează excelent pe Ayza, acesta scapă singur în careu şi trage pe lîngă portar
 0-4, min. 61: Şchiopu insistă bine pe dreapta, pătrunde în careu şi trage pe lung înscriind
 0-5, min. 65: Staicu scapă singur la 16 m şi şutează frumos pe lîngă portar
 0-6, min. 68: Şchiopu pătrunde din nou pe dreapta în careu, driblează un adveras şi înscrie cu un şut pe jos

Teodora Albon, la centru

Meciul de marţi a fost arbitrat de o brigadă de arbitri, avînd-o la centru pe Teodora Albon. Arbitra în vîrstă de 38 de ani a fost cea mai tînără arbitră din România pe lista FIFA şi a arbitrat, printre altele, finala Ligii Campionilor din 2013 la fotbal feminin. Teodora Albon este arbitru internaţonal din 2003. Potrivit comentatorilor Eurosport, clujeanca a avut cel mai bun arbitraj de la Campionatul Mondial de fotbal feminin din Canada. Arbitra face şi ea pregătire la Cheile Grădiştei, unde este alături de soţul ei, selecţioner la naţionala feminină, şi de jucătoarele României.

Au jucat şi noutăţile

În meciul cu AS Rîşnov au debutat şi noile achiziţii ale Mioveniului. Astfel, au jucat, dar nu tot meciul, Bogdan Stancu (readus de la SCM Piteşti), Adrian Iamandi (readus şi el de la SCM Piteşti), Robert Boboc (revenit la echipă după ce a mai jucat la SCM şi U Cluj), Marius Staicu (adus de la Gaz Metan Mediaş), Marius Tomozei (adus de la FC Botoşani), Ionuţ Stoica (adus de la CSM Rm. Vîlcea) şi Rădescu (adus de la Atletic Bradu).

Olteanu: „Echipa e schimbată în bine“

După ce a avăzut acest prim joc al galben-verzilor, preşedintele Dumitru Olteanu s-a decalrat mulţumit. „A fost un prim meci de pregătire, după o perioadă de acumulări. A fost practic prima întîlnire cu mingea a jucătorilor, în afara antrenamentelor. Mi-a plăcut modul cum s-au prezentat, echipa este schimbată în bine. Sper ca şi rezultatele şi evoluţia echipei în următaorele partide să fie din ce în ce mai bună, iar cînd va începe campionatul, jucătorii să fie cît mai aproape de vîrful de formă. Mi-au lăsat o impresie bună şi sper să evolueze şi mai bine“, spuena Olteanu.

Pelici: „Pe un drum bun“

Şi pe antrenorul Pelici l-a mulţumit evoluţia jucătorilor săi: „Au fost lucruri bune, dar şi unele mai puţin bune în acest meci. Dar toţi s-au dăruit şi au depus efort pe o căldură sufocantă, şi asta este un lucru îmbucurător. Au fost totuşi 6 goluri, iar asta înseamnă că sîntem pe un drum bun. Deşi trebuie menţionat că, în acest moement al pregătirii, nu putem trage concluzii definitive asupra jucătorilor şi a lotului, deoarece volumul de muncă şi oboseala de la antrenamente sînt foarte mari“.

Culisele meciului

Adversar de Liga a III-a

AS Rîşnov a fost în acest an un adversar de Liga a III-a pentru galben-verzi, după ce, în anii precedenţi, braşovenii evolau la judeţ. Astfel, în acest an echipa a reuşit să promoveze în premieră în eşalonul superior. Odată cu această promovare l-a stadion s-au văzut mici modificări, o parte din tribune avînd acum scaune, iar în echipă aflîndu-se alţi jucători faţă de aceia care erau în Liga a IV-a în anii trecuţi. De asemenea şi gazonul terenului a fost mult mai bun, semn că s-a lucrat la el.

Meci cu AS Zărneşti

Astăzi, galben-verzii vor încheia stagiul de pregătire centralizată de la Cheile Grădiştei şi se vor întoarce acasă. Nu înainte însă de a disputa un nou joc de pregătire, de data aceasta la Zărneşti, tot în compania unui adversar devenit deja tradiţional, după ce de doi ani, vară şi iarnă, argeşenii joacă contra lor. Meciul este programat la ora 10.30, pe terenul braşovenilor, gazdele fiind echipă de Liga a IV-a, spre deosebire de adversarul de marţi, AS Rîşnov.

Urmăriţi de primar

Autorităţile locale din Rîşnov se implică din acest an mai mult la echipă, mai ales că formaţia braşoveană a reuşit şi promovarea în Liga a III-a. La amicalul cu Mioveniului de marţi, în tribune a venit să asiste la meci şi primarul localităţii, acesta aşezîndu-se după ce a dat mîna cu toţi spectatorii aflaţi în tribună. De altfel, implicarea oficialităţilor s-a văzut şi prin faptul că tricourile jucătorilor au fost acum inscripţionate cu Primăria Rîşnov.

Preşedintele, în tribune

Echipa CS Mioveni a fost urmărită la acest joc şi de preşedintele Consiliului Director, Dumitru Olteanu. Acesta a venit direct la stadionul din Rîşnov, urcînd apoi în cantoanamentul echipei pentru a discuta cu antrenorii şi jucătorii. galben-verzii au fost urmărţi cu atenţie în acest stagiu de pregătire de oficialii clubului, care i-au mai vizitat pe jucători şi zilele trecute, punînd la punct mai multe aspecte cu antrenorii şi fotbaliştii.

Vintilă s-a antrenat separat

Singurul jucător de cîmp aflat în cantonament care nu a fost folosit în acest prim amical a fost Mihai Vintilă. Vîrful de atac argeşean s-a pregătit însă separat pe toată durata partidei, în spatele porţii de la vestaire, el avînd instalate aici mai multe aparate penrtu exerciţii fizice. Vinitlă s-a alăturat lotului galben-verde, la Cheile Grădiştei, în acest cantonament, mai tîrziu decît ceilalţi coechiperi, el efectuînd mai tîrziu vizita medicală.

Dănălache, la adversari

În lotul gazdelor se află de la mijlocul sezonului trecut şi portarul Remus Dănălache. Acesta a trecut un sezon şi pe la CS Mioveni, însă apoi s-a retras în zona natală, la Braşov. Dănălache s-a salutat înainte de meci şi cu antrenorul Pelici, pe care l-a avut profesor la Voinţa Sibiu. Cei doi au mai discutat şi glumit şi, pe final, cînd Dănălache a fost introdus pe teren, acesta a efectuat înlocuirea după ce a ocolit terenul prin dreptul băncii de rezervă a Mioveniului.