Curierul Zilei - Steaua ia primul trofeu al sezonului

*** Avea dreptate şi Farfuridi     *** Elevii din alte judeţe primesc fructe, argeşenii nu!     *** A murit judecătorul Marius Dumitrescu     *** PASTILA de UMOR      *** Percheziţii la evazionişti     *** Lovit în cap de creanga unui nuc     *** Doare penale pentru lemne      *** Marcaj rutier eronat pe strada Gruiului     *** Sportivă din Cîmpulung, cu Lamborghini în flăcări     *** Raliul de la Bucureşti încheie sezonul!     *** Favorite cu bănăţencele     *** Show cu elevii de la Brătianu!     *** Luptătorul Mihai Mihuţ, bronz la Campionatul Mondial!      *** Zekovic a semnat cu CSM Oradea     *** Liga Naţiunilor     *** FCSB va juca la Piteşti!     *** Trofee pentru fetele din Mioveni     *** Liga 1, Etapa 15

Steaua ia primul trofeu al sezonului Imprimare E-mail
marţi, 19 iulie 2016

Steaua ia primul trofeu al sezonului

Finala Cupei Ligii, sezonul 2015/2016, a fost cîştigată de Steaua în faţa Concordiei Chiajna, cu 2-1 (0-0, 1-1), dupa 120 de minute. În meci s-au dat două bare, iar Steaua a cîştigat după un penalti incorect acordat. Conform onlinesport.ro, Concordia, o echipă sosită în România, sîmbătă seară, din infernul din Turcia, a intrat în finala Cupei Ligii, fără a realiza antrenamentul oficial şi a ţinut piept Stelei, fiind îngenuncheată de arbitru.

Momcilovic a deschis scorul pentru Steaua în minutul 61 după o fază fixă, iar cu două minute înaintea finalului de meci, Pena a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap. S-a intrat în prelungiri unde Steaua a marcat golul victoriei prin Hamroun dintr-o lovitură de la 11 metri, obţinută de Muniru, în minutul 111. Nu a fost însă fault... Ambele echipe au avut cîte o bară. Concordia Chiajna, în prima repriză, la lovitura de cap din plonjon a lui Cristescu, iar Steaua, în partea secundă, prin noul transfer Golubovic. Meciul s-a încheiat în tensiune, după ce portarul Niţă a fost şicanat de omologul său, Bălgrădean, urcat în careul stelist la ultima fază a meciului. A fost nevoie de intervenţia oamenilor de ordine pentru calmarea spiritelor.
În fata unei asistenţe reduse pe Arena Natională, cele două finaliste au oferit un fotbal puţin spectaculos în primele 45 de minute, ritmul fiind unul mai degrabă de vacanţă. Ultimele minute au salvat o repriza mai degrabă anostă, după ce Cristescu a trimis cu capul în bară din plonjon, iar apoi, acesta a acuzat un fault în careul stelist după un duel cu Tamaş. Steaua a început în formula 4-3-3, dar, în afara unui şut trimis de Enache în plasa laterală la o urcare ofensivă şi al unei mingi pe centrul porţii expediată de Stanciu, nu a impresionat cu nimic.
Steaua a fost echipa mai prezentă în joc în prelungiri şi, după o primă repriză fără goluri, soarta meciului a fost decisă de penaltiul transformat de Hamroun. Muniru a căzut în careu fără nici un motiv şi s-a acordat penalti de către arbitrul Marius Avram. La acea fază, Muniru, dribla şi a fost jenat uşor de Serediuc.
Steaua a cîştigat aşadar pentru al doilea an Cupa Ligii, dupa ce sezonul trecut se impunea în faţa celor de la Pandurii.