Curierul Zilei - A treia victorie în amicaluri!

*** Vor bani să îşi crească copiii      *** Proiect de cercetare nucleară la ICN      *** 800 de locuri de muncă în Spania      *** PASTILA de UMOR      *** Pregătiri pentru Festivalul Zavaidoc     *** „Moromeţii 2”, la Cinema „Bucureşti”     *** Filmele săptămînii 16-22 noiembrie     *** Braconierii au lăsat maşina şi-au fugit     *** Beat turtă, a căzut în canal      *** S-a oprit cu maşina într-un pod     *** Scandalagiii din Valea Măcelarului, condamnaţi     *** Înlocuiţi carnea cu fasole      *** Copiii cu păduchi la Grădiniţa „Sfînta Maria”     *** Amenzi drastice pentru şoferi      *** 30 lei biletul la meciul cu americanii     *** Liga Naţiunilor     *** După puncte la Timişoara!     *** Naţionala de tineret a SUA vine la Piteşti!     *** Voleibalistele junioare joacă la Braşov      *** Argint pentru Alexandra Olteanu la Braşov     *** Karatiştii din Mioveni, în concurs la Buzău     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul şalăului cu peştişori vii

A treia victorie în amicaluri! Imprimare E-mail
vineri, 22 iulie 2016

CS Mioveni s-a impus pe final în faţa Ştefăneştiului

A treia victorie în amicaluri!

CS Mioveni a disputat, miercuri seară, al treilea amical al acestei veri. Galben-verzii au întîlnit o echipă de Liga a III-a, CS Ştefăneşti din Ilfov, şi au obţinut o nouă victorie, scorul final fiind 2-0. Aceasta vine după ce primele două meciuri de pregătire s-au terminat tot cu succese, 6-0, atît cu AS Rîşnov, cît şi cu AS Zărneşti.

Ca şi în precedentele întîlniri, antrenorul Alexandru Pelici a folosit tot lotul avut la dispoziţie, iar schimbările le-a făcut post pe post. Astfel, pe linia de fund au jucat Bogdan Stancu, Gugu, Vişa şi Edi Stoica, fotbalişti care pot fi titulari şi în meciurile oficiale. De altfel, fundaşii centrali şi cel de la stînga au continuat şi în repriza a doua. Tirică a intrat în schimb la dreapta din primul minut al celui de-al doilea mitan, după care, la stînga, Tomozei a fost introdus după 10 minute, iar în centru, Ionuţ Stoica i-a luat locul lui Vişa în minutul 57, în timp ce Gugu a fost schimbat cu Traşcu de-abia pe final. Acestea ar fi şi soluţiile pe care Pelici le are în apărare, cu Tirică şi Stancu luptîndu-se pentru locul de titular, Gugu, Vişa şi Ionuţ Stoica luptîndu-se pentru cele două posturi de fundaşi centrali, iar Edi Stoica şi Tomozei dorind fiecare să fie titularizat la stînga.
La mijloc, în sistemul 4-2-3-1, Boboc şi Biceanu au început şi în repriza a doua, primul ieşind pe de-abia pe final, în timp ce al doilea i-a lăsat locul lui Galan după 15 minute. Aici ar mai fi, de altfel, semne de întrebare, între Biceanu şi Galan, antrenorul urmînd să aleagă al doilea mijlocaş defensiv. Cei trei mijlocaşi ofensivi care au început partida, Alin Popa, Florescu şi Iancu, au fost schimbaţi la pauză cu Rădescu, Vintilă şi Ayza, decizia pentru titularizare pe aceste trei posturi nu este nici pe departe luată, banca tehnică avînd de ales dintre cei şase jucători cărora li se va alătura şi Mazilu.
În atac, meciul a început cu Nilă, în repriza a doua a intrat Năstăsie, iar pe final a apărut şi Staicu, ultimii doi reuşind şi golurile victoriei, în prelungirile partidei. Nici aici lucrurile nu sînt clare, antrenorii fiind în continuare în căutări, pe cine să titularizeze, pe Nilă sau pe Staicu, Năstăsie putînd juca în acelaşi sistem şi pe alt post.
Testul cu CS Ştefăneşti a fost unul extrem de util pentru CS Mioveni, chiar dacă jocul nu a fost unul pe măsura aşteptărilor, antrenorii edificîndu-se asupra posibilităţilor jucătorilor de a face efort, dar mai ales de a da randament în jocurile oficiale.

# CS Mioveni - CS Ştefăneşti 2-0 (0-0)

Au marcat: Năstăsie (91), Staicu (92)
# CS Mioveni (repriza 1): Croitoru - Bogdan Stancu, Gugu, Vişa, Edi Stoica - Boboc, Biceanu - Alin Popa, Florescu, Iancu - Nilă.
# CS Mioveni (repriza 2): Croitoru (77 Popescu) - Tirică, Gugu (85 Traşcu), Vişa (57 Ionuţ Stoica), Edi Stoica (55 Tomozei) - Boboc (82 Iamandi), Biceanu (59 Galan) - Rădescu, Vintilă (80 Staicu), Ayza - Năstăsie. Antrenor: Alexandru Pelici

Cum s-au marcat golurile:

# 1-0, min 91: Năstăsie plasează senzaţional un balon, peste zid, în stînga portarului, direct din lovitură liberă de la 18 m central
# 2-0, min 92: Stiauc finalizează din faţa porţii, după o centrare a lui Rădescu de pe dreapta şi o pasă venită de la Năstăsie în careul mic

Cînd se mai putea marca:

# min. 6: Iancu trage de la 16 m puţin lateral stînga, pe jos, portarul reţine însă.
# min. 40: Boboc şutează de la 25 m puţin pe lîngă.
# min. 45: Vişa reia cu capul după un corner, puţin pe lîngă.
# min. 62: Gugu reia din nou cu capul din 6 m milimetric peste, centrarea venind de la Galan de pe dreapta.
# min. 73: Vintilă trimite peste cu capul din careu după un corner.
# min. 78: Gugu apare din nou bine la finalizare în 6 m la un nou corner, însă balonul este scos în ultimul moment de pe linia porţii.
# min. 90: Staicu reia cu călcîiul din careu o centrare a lui Rădescu, după un dribling în careu, însă portarul este la post.