Curierul Zilei - Prima înfrîngere în amicaluri!

*** Ce obligaţii au posesorii de case de marcat     *** 15 cîini şi-au găsit familie la Tîrgul de Adopţii      *** Se opreşte curentul în Piteşti!     *** PASTILA de UMOR      *** La ADLER PELZER GROUP distracţia a fost în floare     *** „Scurtcircuit“, semnalul de trezire la realitate!     *** Răcire accentuată a vremii     *** Protest la Spitalul Penitenciar Mioveni     *** Şi-au ciocnit maşinile la „Păsărica”     *** Condamnat pentru tăiere ilegală de arbori     *** L-a luat rîul din căruţă     *** De la dubiţă a luat foc gospodăria     *** Fost bar, incendiat de aurolaci     *** Condamnat pentru fals în înscrisuri     *** Miercuri în Cupă, sîmbătă cu U Cluj     *** Liga 1 - Etapa 9     *** 16 jucători pe lista preliminară     *** „Nu meritam să pierdem acest meci!“     *** FC Argeş-Luceafărul, se joacă duminică     *** Snagovul, noul lider!     *** „N-a fost un joc spectaculos!“     *** Încep 16-imile Cupei     *** Fotbal, volei, handbal, oină şi tenis la Mioveni

Prima înfrîngere în amicaluri! Imprimare E-mail
joi, 28 iulie 2016

CS Mioveni a pierdut, ieri, cu CS Afumaţi

Prima înfrîngere în amicaluri!

Galben-verzii au avut programate ieri două amicaluri pe stadionul Orăşenesc din Mioveni. Primul s-a jucat dimineaţă contra colegei de serie, CS Afumaţi, iar al doilea, seara, contra echipei de Ligă a IV-a, Unirea Bascov.

În primul joc al zilei, CS Mioveni a pierdut cu 3-1, după ce la pauză oaspeţii conduceau cu 2-1. Scorul a fost deschis totuşi de gazde în minutul 8, prin Năstăsie, care a transformat impecabil o lovitură liberă de la 20 m, peste zid, în vinclu. Atacantul marcase identic, tot din lovitură liberă şi în precedentul meci de la Mioveni, cel cu CS Ştefăneşti. Argeşenii nu au avut o primă repriză tocmai reuşită, iar ilfovenii au taxat erorile defensivei la maximum. Egalarea a venit în minutul 24, după ce Olariu l-a depăşit uşor, în viteză, pe Tomozei, pătrunzînd în careu singur, pe dreapta şi înscriinnd cu un şut pe lîngă portar. Apoi, Pivniceru, în minutul 30, a şutat cu boltă de la 10 m, puţin peste transversală. Un minut mai tîrziu, acelaşi mijlocaş avea să înscrie golul meciului, un şut superb din prima direct în vinclu, la colţul lung, de la marginea careului de pe stînga. Au urmat apoi o serie de ocazii ale Mioveniului, însă Rădescu (min. 34, şut de la 25 m respins greu de portar), Năstăsie (min. 35, un-doi cu Staicu şi şut din prima de la 10 puţin peste şi min. 44 dribling la marginea careului şi puţin puţin pe lîngă) şi Ayza (min. 45, acţiunea pe dreapta a lui Năstăsie, pase în centru pentru Ayza şi şut de la 16 puternic, portarul scoţînd în extremis) nu au fost inspiraţi în faţa porţii. După pauză, jocul Mioveniului s-a schimbat total, echipa a stat mai tot timpul în jumătatea adversă, creîndu-şi mai multe ocazii, avînd multe incursiuni soldate cu centrări în faţa porţii, însă, din păcate, nu a reuşit să şi marcheze. La capitolul ocazii, le-am notat pe cea a lui Mazilu care a tras puţin pe lîngă, în cross, de pe dreapta din careu, în minutul 50, pe cea lui Biceanu care a tras puţin pe lîngă bară, de la 20 m lateral dreapta, în minutul 69, dar şi pe cele ale lui Vintilă care a reluat în minutul 73 imprecis, din faţa porţii, o centrare în 2 m,  Ayza care a trimis cu capul puţin pe lîngă din 6 m, din centrarea de pe dreapta a lui Mazilu. Meciul s-a terminat cu un nou gol, tot în poarta Mioveniului, înscris de Tudorache după ce a ărmas singur cu portarul Preda, fiind angajat printre fundaşii argeşeni.

CS Mioveni - CS Afumaţi 1-3 (1-2)

Au marcat: Năstăsie (8) / Olariu (24), Pivniceru (31), Tudorache (90)
# Mioveni (repriza I): Popescu - Tirică, Vişa, Ionuţ Stoica, Tomozei - Galan, Boboc - Rădescu, Năstăsie, Ayza - Staicu.
# Mioveni (repriza II): Popescu (70 Preda) - Tirică (68 Bogdan Stancu), Vişa (75 Gugu), Ionuţ Stoica, Tomozei (60 Edi Stoica) - Boboc (57 Iamandi), Galan (60 Biceanu) - Mazilu, Ayza, Rădescu (75 Şchiopu) - Năstăsie (60 Vintilă). Antrenor: Alexandru Pelici.
# Afumaţi: Botaş - Al. Gheorghe, Buzea, Robicek, Covalschi - Petculescu, Balgiu, Olariu, Pivniceru - Stef. Vasile, Vlada. Au mai jucat: Mişa, Moglan, Tudorache, Mitu, Bobi Verdeş, Zaharia, Popa, Botea. Antrenor: Vasile Neagu.

Cum s-au marcat golurile

# 1-0, min. 8: Năstăsie a transformat impecabil o lovitură liberă de la 20 m, peste zid, în vinclu.
# 1-1, min. 24: Olariu l-a depăşit uşor, în viteză pe Tomozei, pătrunzînd în careu singur, pe dreapta şi a înscris cu un şut pe lîngă portar.
# 1-2, min. 31: Pivniceru şutează superb din prima direct în vinclu, la colţul lung, de la marginea careului de pe stînga.
# 1-3, min. 90: Tudorache rămîne singur cu Preda şi înscrie.