Curierul Zilei - 4 goluri în meci amical!

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

4 goluri în meci amical! Imprimare E-mail
vineri, 29 iulie 2016

CS Mioveni a cîştigat al doilea joc de pregătire al zilei de miercuri

4 goluri în meci amical!

Dacă în primul meci al zilei de miercuri, CS Mioveni a pierdut cu 3-1 în faţa echi­pei CS Afumaţi, în al doilea, galben-verzii au reuşit să se impună în faţa Unirii Bascov cu 3-1. În meciul de pe stadionul Orăşenesc, gazdele au condus pînă la pauză cu 1-0. Golurile partidei au fost înscrise de Gugu, Ivan şi Nilă pentru Mioveni, respectiv Beuran pentru Unirea.

Antrenorul Alexandru Pelici a folosit în acest joc restul jucătorilor din lot care nu evoluaseră în partida de dimineaţă, dar şi cîţiva dintre cei care jucaseră contra Afumaţiului. În prima repriză, gazdele mai puteau înscrie de două ori, mai întîi la o fază din minutul 10, cînd Edi Stoica a tras puternic de la 16 m, portarul a respins cu greu, mingea a ajuns la Nilă, iar şutul acestuia a fost din nou respins de Neacşu, şi apoi la o fază în minutul 30, cînd Traşcu a trimis peste,  de la 20 m. Primul gol al gazdelor a fost marcat în minutul 37, Gugu apărînd bine în careu la un corner. Rerpiza a doua a început practic cu penaltiul acordat oaspeţilor şi transformat de Beuran. În al doilea mitan, Mioveniul mai putea înscrie prin Mazilu care a preluat la 16 m, dar a şutat puţin peste, şi prin Nilă care a rămas singur cu portarul, dar a fost imprecis.

CS Mioveni - Unirea Bascov 3-1 (1-0)

Au marcat: Gugu (37), Ivan (74), Nilă (87 din 11 m) / Beuran (48 din 11m)
Mioveni: Sima (Preda) - Bogdan Stancu (Tirică), Gugu, Şchiopu, Edi Stoica (Tomozei) - Lazăr, Traşcu (Neacşu) - Alin Popa (Ivan), Iancu (Iamandi), Florescu (Mazilu) - Nilă. Antrenor: Alexandru Pelici
Bascov: Neacşu - Chirciu, Leca, Linte, Butaru - Beuran, Tănase, Anghel, Ionuţ Ion, Boboacă - Dalu. Au mai jucat: Ciorlan, Răzvan ion, Olteanu, G. Tănase, Laurenţiu Petre. Antrenor: Alin Chiţa

Cum s-au marcat golurile:

min. 37, 1-0: Gugu înscrie cu capul din careu după un corner.
min. 48, 1-1: Beuran transformă un penalti acordat la un henţ în careu al lui Gugu.
min. 74, 2-1: Neacşu pătrunde pe stînga, îi pasează în careu lui Ivan, iar acesta înscrie rămînînd singur cu portarul.
 min. 87, 3-1: Tomozei este faultat în careu, iar Nilă transformă cu siguranţă penaltiul.

Al şaselea joc

Amicalul cu Unirea Bascov a fost al şaselea joc de pregătire al Mioveniului din această vară. În ordine, galben-verzii au jucat cu AS Rîşnov (Liga a III-a) - scor 6-0, AS Zărneşti (Liga a IV-a) - scor 6-0, CS Ştefăneşti (Liga a III-a) - scor 2-0, CS Afumaţi (Liga a II-a) - scor 0-0 (meciul a durat doar 40 de minute) şi 0-2.

Chiţa, mulţumit

Unirea Bascov a dat o replică foarte bună Mioveniului, miercuri seară, iar la final, antrenorul echipei, Alin Chiţa, s-a declarat foarte mulţumit de evoluţia jucătorilor săi. „Sînt foarte mulţumit de cum au jucat. Nu am ce să le reproşez. Am numai cuvinte bune... Din păcate, la noi s-a cam rupt filmul în momentul cînd am introdus mai mulţi jucători de 18 ani“, spunea Chiţa.

Susţinuţi de galerie

CS Mioveni a fost susţinută la acest meci şi de o micuţă galerie. Fanii galben-verzilor au venit înarmaţi cu steaguri, fulare şi tobă şi au făcut ceva „gălăgie“ în peluza stadionului. Ga­­leria a mai fost alături de echi­­­pă şi la partida cu CS Ştefăneşti, de săptămîna trecută, atunci, suporterii oferind şi un spectacol pirotehnic foarte frumos.

În plin cantonament

Jucătorii Unirii Bascov se află în plin cantonamet. Astfel, Alin Chiţa a reluat pregătirea echipei încă de acum două săptămîni, iar după o primă perioadă de acomodare, în weekend, s-a jucat şi un amical, cu colega de serie AS Slobozia, bascovenii cîştigînd cu 5-0. De la începutul acestei săptămîni, Bascovul a intrat în cantonament la Hanul de la Valea Ursului, cu odihnă, masă şi două antrenamente pe zi.