Curierul Zilei - Egal spectaculos în al doilea amical!

*** Hoţ filmat cînd fura dintr-un centru pentru copii     *** Un medic şi-a transformat maşina-n tomberon!     *** Detenţia la domiciliu, neconstituţională!     *** Delict pe insula Caprelor!     *** „O creatură delicată” şi „Scurtcircuit”, la Cinema Bucureşti     *** Academicianul Gheorghe Păun vorbeşte despre globalizare     *** Chinezii, interesaţi de domeniul agro-alimentar din Argeş      *** Afacerile din comerţ, în creştere     *** Spionaţi de adversari     *** Culisele meciului FC Argeş - U Cluj     *** La doar 1 punct de podium!     *** „Diferenţa trebuia să fie mult mai mare!“     *** „N-am găsit soluţii să desfacem apărarea“     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Am crezut în echipă, de la început!“     *** Unirea Bascov, pe locul 4     *** Codin şi Preda au adus primul punct al lui Bradu     *** 24 de goluri, 7 penaltiuri, o eliminare

Egal spectaculos în al doilea amical! Imprimare E-mail
vineri, 29 iulie 2016

Piteştenii se puteau impune dacă nu iroseau ocazii foarte mari

Egal spectaculos în al doilea amical!

SCM Piteşti - Viitorul Domneşti 2-2 (1-1)

Fotbaliştii de la SCM Piteşti au disputat, miercuri seară, cel de-al doilea meci amical din perioa­da precompetiţională. Echipa pregătită de Nicolae Dică a remi­zat, 2-2, la Valea Iaşului cu Viitorul Domneşti, formaţie de Liga a III-a, care a apreluat grupele de la Sportul Studenţesc.

Confruntarea dintre cele două echipe a fost una destul de spectaculoasă, cu ocazii de ambele părţi. Golurile alb-violeţilor au fost marcate de David şi Năstăsie, în timp ce reuşitele ilfovenilor au fost semnate de Barbu şi Cîrjan. Alb-violeţii au început foarte bine meciul şi au ratat cîteva ocazii mari de gol prin Ciprian Tănasă şi Năstăsie. Argeşenii au deschis scorul după 15 minute prin David care a reluat în plasă din interiorul careului după ce a primit o pasă excelentă de la Năstăsie. Ilfovenii au replicat prin cîteva şuturi periculoase din afara careului care au trecut însă peste poartă. Oaspeţii au restabilit egalitatea prin Barbu care a trimis sub transversală o lovitură liberă de la 23 m. După ce au fost egalaţi, piteştenii au crescut presiunea pusă pe adversar, însă portarul ilfovenilor a prins o zi bună şi a scos şuturile lui Năstăsie şi Ciprian Tănasă. După pauză, Viitorul Domneşti a trecut în avantaj prin Cîrjan care l-a învins pe Udeanu cu un şut la colţul lung. Argeşenii puteau restabili egalitatea un minut mai tîrziu, cînd Murineanu a fost faultat în careu, iar centralul a dictat penalti care însă a fost ratat de către David. SCM Piteşti a mai irosit încă două ocazii monumentale prin Albu care nu l-a putut învinge pe goalkeeper-ul Domne­ştiu­lui nici cu capul din 6 m, dar nici cu un şut din apropierea porţii. SCM Piteşti a restabilit egalitatea în minutul 60 prin Năstăsie care a tras în bară, iar balonul l-a lovit în spate pe portarul oaspeţilor şi a intrat în plasă. Cu un sfert de oră înain­te de final, argeşenii au obţinut încă un penalti care însă a fost ratat de către Murineanu. Piteştenii puteau obţine victoria pe final, însă juniorul Cătălin Barbu a tras pe lîngă poartă din interiorul careului.

SCM Piteşti, I repriză: Udeanu - Negoiţă, Cotigă, Deaconescu, Şandru - Oancea, Şerban, Anghelina, David - Năstăsie, Ciprian Tănasă. În repriza a doua, au mai intrat Oprican, Şerbănică, Mihăescu, Cătălin Barbu, Truşescu, Bărîcă, Voinescu, Murineanu, Panait.  Antrenor: Nicolae Dică.

Cum s-au marcat golurile:

min. 15, 1-0: Năstăsie îi pasează lui David în careu care deschide scorul cu un şut din interiorul careului.
min. 25, 1-1: Ilfovenii restabilesc egalitatea după o lovitură liberă de la 23 m, care s-a dus direct sub transversală.
min. 47, 1-2: Cîrjan îl învinge pe Udeanu cu un şut pe jos din interiorul careului.
min. 60, 2-2: Năstăsie trimite în bară din interiorul careului, balonul îl loveşte în spate pe portar şi intră în plasă.

Filmul meciului:

min. 7: Anghelina îi pasează lui Tănasă care din interiorul careului trimite în braţele portarului.
min. 12: Oaspeţii trimit peste poartă o lovitură liberă din afara careului.
min. 14: Şerban trimite o pasă de aproape 40 de m care ajunge la Năstăsie, însă şutul acestuia nu prinde cadrul porţii.
min. 20: Ilfovenii trimit peste transversală a lovitură liberă de la 18 m.
min. 25: Tănasă de la 25 m şutează puţin pe lîngă poartă.
min. 27: Şutul lui Năstăsie de la 20 m este scos din vinclu de portarul oaspeţilor.
min. 48: Murineanu este faultat în careu, centralul arată penalti care este ratat însă de către David.
min. 50: Albu din 6 m trage în portar.
min. 51: Lovitura de cap din 3 m a lui Albu este respinsă în corner de goalkeeper-ul oaspeţilor.
min. 67: Argeşenii primesc din nou penalti, însă Murineanu trage peste poartă.
min. 84: Cătălin Barbu driblează doi adversari, pătrunde în careu, însă şutul său trece milimetric pe lîngă bara laterală.