Curierul Zilei - Înfrîngere cu goluri spectaculoase

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

Înfrîngere cu goluri spectaculoase Imprimare E-mail
luni, 08 august 2016

Liga a II-a, Etapa 1: Juventus Bucureşti - CS Mioveni 4-1 (1-1)

Înfrîngere cu goluri spectaculoase

# Năstăsie a marcat de la jumătatea terenului, iar gazdele au înscris golul trei din vole, direct în vinclu

Alexandru Pelici a debutat cu stîngul pe banca Mioveniului într-un meci oficial, galben-verzii pier­zînd clar cu 4-1 în deplasarea de la Juventus Bucureşti, din prima etapă a noului sezon.

Partida a fost însă una spectaculoasă, cu două supergoluri, marcate de Năstăsie pentru oaspeţi şi Chipirliu pentru gazde. Pelici a început meciul cu nou-veniţii Stoica, în apărare, Rădescu şi Boboc, la mijloc, în rest, aruncînd în teren fotbalişti care au evoluat şi în sezonul trecut. După o primă jumătate de oră anostă, cu doar două şuturi la poartă, cîte unul de fiecare parte, şi o minge periculoasă, trimisă în careul gazdelor pe jos, din lovitură liberă, dar fără adresă, jocul s-a animat în ultimele 15 minute. Boboc l-a încercat mai întîi pe portarul Juventusului cu un şut de la 30 m, ca, două minute mai tîrziu, acelaşi Boboc să se încurce în faţa golului de Vintilă, argeşenii irosind o ocazie foarte mare. Galben-verzii aveau însă să deschidă scorul în minutul 38, printr-un supergol al lui Năstăsie, mijlocaşul preluînd la jumătatea terenului şi învingîndu-l pe portar cu un şut chiar de acolo. A urmat apoi un nou şut frumos al lui Biceanu, respins in extremis, şi jocul părea că va curge în favoarea Mioveniului. În minutul 45 însă, gazdele au scăpat pe contraatac, Tirică a atacat greşit, decisiv, şi a făcut penalti asupra lui Călinţaru. Tirică a scăpat ca prin minune de al doilea galben, iar Chipirliu a restabilit egalitatea. După pauză, bucureştenii au început tare, iar în 7 minute aveau să se desprindă pe tabelă, prin Căliţaru, care a apărut singur în careu la o centrare, şi prin Chipirliu, care a prins poate şutul carierei, de la 18 m, voleu în vinclu. Mioveniul nu a mai contat în ofensivă prea mult, iar tot gazdele au fost mai periculoase, trimiţînd de două ori balonul în bară. Scorul final a fost stabilit în minutul 72, la o greşeală a portarului Popescu, acesta alunecînd în faţa mingii, iar Călinţaru a profitat şi a înscris. CS Mioveni a început astfel cu stîngul noua stagiune, într-un meci în care a jucat doar o primă repriză, în timp ce în a doua a cedat, inexplicabil, iniţativa, iar gazdele au profitat din plin de greşelile aversarilor şi au înscris de trei ori.

# Juventus Bucureşti - CS Mioveni 4-1 (1-1)

Au marcat: Chipirliu (45 din 11 m, 52), Călinţaru (50, 72)/Năstăsie (38)
# Juventus: Fila - Dima (43 Beţa), Morariu, Wallace, Carabela - Bărbulescu, Băjenaru, Chipirliu, Călinţaru (77 Mihăescu) - Nica (43 Cazan), Buhăescu. Antrenor: Daniel Opriţa
# Mioveni: Popescu - Tirică, Gugu, Ionuţ Stoica, Edi Stoica - Boboc, Biceanu (60 Galan) - Rădescu, Năstăsie (77 Alin Popa), Ayza - Vintilă (53 Staicu). Antrenor: Alexandru Pelici
Arbitru: Adrian Illyeş (Ploieşti)
Cartonaşe galbene: Dima (17)/Tirică (42), (Popescu 67), Boboc (89)

Filmul meciului

# min. 11: Rădescu trage del a 25 m, pe lîngă
# min. 12: Căliţaru şutează peste, de la 25 m
# min. 17: centrare periculoasă din lovitură liberă a lui Rădescu, mingea trece periculos prin faţa porţii
# min. 33: Boboc trage puternic de la 30 m, central, însă portarul reţine
# min. 35: contraatac al Mioveniului, Ayza, de pe stînga, pasează perfect pe jos în careu, dar Boboc şi Vintilă se încurcă în 6 m, iar mingea este respinsă
# min. 38: 0-1!
# min. 41: Biceanu recuperează, trage din prima, de la 25 m, portarul fiind puţin ieşit, însă Fila revine şi scoate in extremis de pe linia porţii
# min. 45: 1-1!
# min. 50: 2-1!
# min. 52: 3-1!
# min. 54: centrare Biceanu, cap Năstăsie, de la 16 m,  mingea trece peste
# min. 58: Chipirliu trimite cu capul, din 6 m, în bară
# min. 68: o nouă bară în contul gazdelor, Buhăescu trimite în vinclu, tot din 6 m
# min. 72: 4-1!
# min. 76: Galan trage din prima de la distanţă, pe lîngă poartă.

Culisele meciului

Stadion între blocuri

# Căldură mare şi la Bucureşti, sîmbătă, la ora meciului, termometrele arătînd 30 de grade, cu puţin înainte de începerea partidei!
# Stadionul Juventusului este situat în Colentina, chiar între blocuri, arena avînd în jur de 2.000 de  locuri. Cele de la tribuna I şi peluză erau acoperite.

Buhăescu, la gazde

# La gazde a evoluat şi brazilianul Wallace Da Silva, fotbalist care a debutat în fotbalul românesc la Girom Albota şi apoi a trecut şi pe la FC Argeş şi Rapid.
# O mai veche cunoştinţă a Mioveniului a fost titular în echipa Juventusului. Vasile Buhăescu a jucat la Mioveni a­proape o jumătate de sezon, cu antrenor Claudiu Niculescu.

Aici a debutat Motanul

# Directorul executiv al bucureştenilor este Gheorghe Chivorchian, fost preşedinte la Bacău sau Timişoara. Acesta a urmărit meciul de la oficială.
# Pe stadionul pe care s-a jucat meciul de sîmbătă a debutat în fotbalul mare Bogdan Stan­cu, pe vremea cînd evolua pentru Dacia Mioveni. Stancu îl avea antrenor pe actualul secund al echipei, Eftimie.

Telu Stancu, antrenor la ei

# Preşedintele executiv al CS Mioveni, Telu Stancu, a fost antrenor acum 10 ani al echipei-gazdă, oficialul argeşean întîlnindu-se la stadion cu mai vechi colaboratori.
# Printre spectatorii care au urmărit jocul s-a numărat şi Ion Moldovan, care este fost antrenor în două rînduri al CS Mioveni.

Teja, cu Colonelul

# Şi fostul antrenor al Stelei şi U Cluj, Mihai Teja, a urmărit jocul de la oficială, acesta avîndu-l alături pe noul director sportiv al Mioveniului, Bogdan Stoica.
# Vintilă şi Wallace, adversari în acest meci, au fost în trecut colegi atît la Albota, cît şi la FC Argeş. Cei doi s-au salutat î-
nainte de meci.

Dublă schimbare

# La jumătatea fiecărei reprize, arbitrul de centru a oprit meciul pentru pauze de hidratare, jucătorii avînd nevoie să bea apă, din cauza căldurii excesive.
# Pe finalul primei reprize, antrenor gazdelor a făcut o dublă schimbare, Nica şi Dima fiind înlocuiţi de Cazan şi Beţa. Cei doi au făcut apoi o partidă foarte bună.

O arbitră, rezervă

# Adrian Illyeş a fost ajutat la cele două margini de Ionel Dumitru, din Prahova, şi Adrian Ionescu, din Tîrgovişte. Rezervă de arbitru a fost Cristina Trandafir, din Bucureşti.
# Observatori pentru acest joc au fost delegaţi Liviu Ciubotariu, din Galaţi, şi Adrian Petre, cin Buzău.