Curierul Zilei - A treia victorie în amicaluri!‪

*** Avea dreptate şi Farfuridi     *** Elevii din alte judeţe primesc fructe, argeşenii nu!     *** A murit judecătorul Marius Dumitrescu     *** PASTILA de UMOR      *** Percheziţii la evazionişti     *** Lovit în cap de creanga unui nuc     *** Doare penale pentru lemne      *** Marcaj rutier eronat pe strada Gruiului     *** Sportivă din Cîmpulung, cu Lamborghini în flăcări     *** Raliul de la Bucureşti încheie sezonul!     *** Favorite cu bănăţencele     *** Show cu elevii de la Brătianu!     *** Luptătorul Mihai Mihuţ, bronz la Campionatul Mondial!      *** Zekovic a semnat cu CSM Oradea     *** Liga Naţiunilor     *** FCSB va juca la Piteşti!     *** Trofee pentru fetele din Mioveni     *** Liga 1, Etapa 15

A treia victorie în amicaluri!‪ Imprimare E-mail
(2 voturi)
luni, 08 august 2016

Piteştenii au învins o nou-promovată

A treia victorie în amicaluri!‪

# SCM Piteşti - CS Şirineasa 2-1(1-0)

SCM Piteşti a obţinut în această după-amiază a treia victorie în meciurile de pregătire dinaintea începerii sezonului. Echipa pregătită de Nicolae Dică a reuşit să se impună cu 2-1 în confruntarea cu CS Şirineasa, de pe stadionul Nicolae Dobrin. Partida cu vîlcenii, nou-promovaţi în liga a treia, a fost dominată de la un capăt la altul de alb-violeţi, care, în afară de cele două goluri marcate, şi-au trecut în cont şi alte ocazii de a înscrie.

Golurile piteştenilor au fost reuşite de Ciprian Tănasă, în prima repriză, şi de juniorul Truţescu, în cel de-al doilea mitan. Vîlcenii au redus din handicap pe finalul întîlnirii prin Neacşu, la singurul şut pe spaţiul porţii argeşene. Încă din debutul întîlnirii, elevii lui Dică au asediat poarta apărată de Prvulovic însă intervenţiile portarului şi imprecizia atacanţilor la finalizare au făcut ca scorul să rămînă unul alb pînă pe finalul primei reprize. Rînd pe rînd, Anghelina, Deaconescu, Cătălin Barbu şi Cotigă au trecut pe lîngă deschiderea scorului. Ciprin Tănasă a reuşit să spargă gheaţa în ultimul minut al primei reprize cînd a deviat cu capul în plasă o centrare de pe dreapta. După ieşirea de la cabine, vîlcenii au preferat să se apere pe două linii în propriul careu şi au refuzat să iasă la joc în încercarea de a limita proporţiile scorului. Pînă la urmă juniorul Truţescu a reuşit desprinderea pe tabelă, după ce David şi Murineanu irosiseră mari ocazii de gol. Şirineasa a redus din handicap cu zece minute înainte de ultimul fluier al centralului la singurul şut pe poartă. Neacşu a profitat de o respingere în faţă a lui Oprican şi nemarcat a reluat cu sete în plasă din interiorul careului. În meciurile de pregătire, alb-violeţii au un bilanţ de trei victorii şi un egal, iar perspectivele sînt destul de bune cu aproape trei săptămîni înainte de începerea sezonului.
SCM Piteşti: Udeanu - Şandru, Deaconescu, Cotigă, Negoiţă - Anghelina, Şerban, Cătălin Barbu, Năstăsie - David, Ciprian Tănasă. Pe parcurs au mai intrat Oprican, Albu, Murineanu, Oancea, Truţescu, Dinculescu, Panait, Şerbănică, Voinescu şi Bărîcă. Antrenor: Nicolae Dică. CS Şirineasa: Prvulovic - Ioan Săraru, Marin, Musuroia, Nicolaescu - Ciocotoiu, Duminică, Bloşu, Neacşu - Răcăreanu, Leonard Săraru. Pa parcurs au mai intrat Tănăsescu, Duca, Lala, Tătulescu, Popescu, Chiripuş, Roţianu, Petrescu, Tisoaica, Cîstoiu. Antrenor: Gabriel Man­galagiu.

Brigadă experimentată

Confruntarea dintre SCM Piteşti şi CS Şirineasa a fost arbitrată de o brigadă de arbitri compusă din Puiu Enache, Gheorghiţă Balan şi Gabriel Stroe. Ultimul este asistent de Liga I cu mare experienţă în fotbalul românesc. Cei trei cavaleri ai fluierului au arbitrat fără greşeală iar la sfîrşitul partidei niciuna dintre tabere nu a avut ceva de reproşat.

Multe pauze de hidratare

Deşi meciul dintre cele două echipe a început la ora 10.30, la nivelul gazonului temperatura era în jur de 30 de grade Celsius. Pe parcursul întîlnirii, căldura a început să-şi facă simţită prezenţa din ce în ce mai mult, iar arbitrii au fost nevoiţi să facă mai multe pauze pentru hidratarea jucătorilor. La finalul partidei, temperatura aerului ajunsese la aproape 35 de grade celsius.