Curierul Zilei - Bascovul merge mai departe!

*** Hoţ filmat cînd fura dintr-un centru pentru copii     *** Un medic şi-a transformat maşina-n tomberon!     *** Detenţia la domiciliu, neconstituţională!     *** Delict pe insula Caprelor!     *** „O creatură delicată” şi „Scurtcircuit”, la Cinema Bucureşti     *** Academicianul Gheorghe Păun vorbeşte despre globalizare     *** Chinezii, interesaţi de domeniul agro-alimentar din Argeş      *** Afacerile din comerţ, în creştere     *** Spionaţi de adversari     *** Culisele meciului FC Argeş - U Cluj     *** La doar 1 punct de podium!     *** „Diferenţa trebuia să fie mult mai mare!“     *** „N-am găsit soluţii să desfacem apărarea“     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Am crezut în echipă, de la început!“     *** Unirea Bascov, pe locul 4     *** Codin şi Preda au adus primul punct al lui Bradu     *** 24 de goluri, 7 penaltiuri, o eliminare

Bascovul merge mai departe! Imprimare E-mail
vineri, 12 august 2016

Cupa României, Faza I: Derbi argeşean la Bradu

Bascovul merge mai departe!

Primul derbi argeşean la fotbal din noul sezon s-a jucat miercuri seară la Bradu, între Unirea Bascov (Liga a IV-a) şi Atletic Bradu. Meciul a contat pentru Faza I a Cupei Românei, bascovenii au fost gazdă şi tot ei s-au impus cu 2-1, după ce la pauză a fost egal, 1-1.

Unirea Bascov a jucat în a­ceastă fază a competiţiei ca şi cîştigătoare a Cupei - faza pe judeţ, în timp ce alb-verzii au făcut parte din lotul echipelor de Liga a III-a, intrat în acest moment în competiţie. În cele două echipe au apărut multe noutăţi faţă de sezonul trecut, iar formaţia care a fost mai o­mogenă a avut cîştig de cauză. Sco­rul a fost deschis de Bradu, ca­re la acest meci a fost echipă-oas­pete, prin Jenaru, atacantul fi­nalizînd din ca­reu în minutul 20 în urma unui corner. Zece minute mai tîrziu, bascovenii au egalat dintr-un penalti transformat de Beuran şi obţinut de Chirciu la o pătrundere direct pe poartă, în urma unui un-doi cu Dalu şi un fault făcut de Dumitrache. După o primă repriză în care Atletic a fost mai prezentă în joc, în partea a doua, jocul a curs în favoarea echipei antrenate de Alin Chiţa, iar cu 7 minute înainte de final, a venit şi golul calificării. Tănase a fost cel care a consfinţit victoria Unirii Bascov şi calificarea în Faza a II-a a Cupei României, cu un şut frumos de la 25 m la colţul lung. După meci, antrenorul învingătorilor, Alin Chiţa, ne-a declarat: „Sperăm să facem o figură frumoasă în Cupă. Ne bucurăm de acest succes şi vrem să mergem mai departe. În prima repriză, Bra­du a avut mai multe situaţii de poartă şi au stat mai bine în teren. Apoi, în repriza a doua, noi am fost la conducere. Am pasat, am avut posesie, am avut ocazii, prin Boboacă, unu la unu cu portarul, prin Beuran. Am avut mai multe oportunităţi de gol“.

Unirea Bascov - Atletic Bradu 2-1 (1-1)

Au marcat: Beuran (30 din 11 m), Tănase (83)/Jenaru (83)
 Unirea: Neacşu - Chirciu, Leca, Linte, Zăinescu - Taudor, Tănase - Călin, Beuran, Boboacă - Dalu. Au mai jucat: I. Ion, Petre şi Butaru. Antrenor Alin Chiţa.
 Atletic: Munteanu - Alin Păun, Velianu, Traian Din, Dumitrache - Mincă, Ruţă, Ionuţ, Traşcă - Aria, Jenaru. Au mai jucat: Marcu şi Burghel. Antrenor: Iulian Tameş.

Tameş, pe bancă la Bradu

Antrenor principal al lui Atletic Bradu la primul meci oficial al echipei în noul sezon a fost Iulian Tameş. Fostul alb-violet a semnat un contract pe un an, ca jucător cu alb-verzii, însă, cum nu s-a alăturat echipei de-abia de cîteva zile, a rămas pe bancă, şi cum sezonul trecut a condus pe FC Argeş şi de pe margine, a acceptat să fie antrenor pentru acest joc. „Am semnat, dar vreau decît jucător, nu antrenor. Deocamdată se pregăteşte şi intră în programul echipei“, ne-a spus Cristi Soare, preşedintele lui Atletic.

Mulţi juniori în teren

Atît la gazde, cît şi la oaspeţi, în jocul de miercuri au evoluat mai mulţi juniori, copii de 17, 18 sau 19 ani. Astfel, deşi nu era obligatoriu să folosească juniori, la Unirea Bascov au fost pe teren portarul Neacşu (născut 97), fundaşul stînga Zăinescu (născut 98) şi, în ultimele 10 minute, Butaru (născut 98). La Bradu au evoluat portarul Munteanu (născut 97), fundaşul central Din (născut 97), mijlocaşul dreapta Mincă (născut 97), mijlocaşul central (Ionuţ născut 99).

5 noutăţi la Atletic

Conducerea lui Atletic Bradu a adus în această pauză competiţională mai mulţi jucători, despărţindu-se totodată de unii care nu mai corespundeau ce­­rinţelor. Trei dintre cei care au venit în această vară s-au aflat pe teren încă din primul minut, fundaşul central Din venit de la LPS, mijlocaşul dreapta Mincă - venit de la Tr. Măgurele, şi mijlocaşul central Ionuţ, venit de la Dani Coman. Apoi au mai jucat Marcu - venit de la Chiajna II, şi Burghel adus de la Cîmpulung.

Următoarea fază, pe 24 august

Faza a II-a a Cupei României, la care vor participa cele 40 de echipe calificate din faza I, plus 26 echipe participante în ediţiile precedente ale Ligii 2 şi Ligii 3, este programată să aibă loc miercuri, 24 august 2016, ora 17.30. În această fază, pe lîngă Unirea Bascov, calificată din turul precedent, vor intra în scenă celelalte echipe de Liga a III-a din Argeş, SCM Piteşti şi Muscelul Cîmpulung. Alte două formaţii argeşene din a­cest eşalon, FC Argeş şi CS Mioveni II, nu au drept de joc.