Curierul Zilei - Tirică, Rădescu şi Boboc, integralişti

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

Tirică, Rădescu şi Boboc, integralişti Imprimare E-mail
sâmbătă, 13 august 2016

FRF a afişat lista jucătorilor Under 21 folosiţi în prima etapă a Ligii a II-a

Tirică, Rădescu şi Boboc, integralişti

Debutul ediţiei 2016 - 2017 a Ligii a II-a a adus modificarea regimului jucătorilor sub vîrstă în eşalonul secund, trecîndu-se de la doi fotbalişti sub 19 ani la trei sub 21 de ani, prezenţi concomitent pe teren, pe durata partidei. Statistica a consemnat, pentru prima etapă, un număr de 96 de jucători sub 21 de ani, folosiţi de cluburile din Liga 2. Majoritatea cluburilor au folosit cîte patru fotbalişti, trei titulari, plus o schimbare de U21 cu un alt U21, excepţiile fiind, din cauza problemelor de efectiv, Şoimii Pîncota, cu 12 U21 folosiţi şi ACS Berceni cu 11 jucători.

Dintre cei 96 de jucători prezenţi pe teren în partidele de săptămîna trecută, un număr de 12 au marcat pentru echipele lor. Nouă dintre marcatori şi-au trecut doar o dată numele pe lista marcatorilor, în schimb, Vasile Mihai (Unirea Tărlungeni) şi Vlad Tudorache (CS Afumaţi) au reuşit duble. Eroul etapei a fost Ştefan Vasile, care a marcat de trei ori în poarta celor de la Şoimii Pîncota. Printre fotbaliştii Under 21 care au evoluat în etapa 1, s-au numărat şi trei jucători argeşeni, la CS Mioveni, Andrei Tirică, Ionuţ Rădescu, Robert Boboc toţi trei titulari şi jucînd 90 de minute.
Tabloul complet al prezenţei jucătorilor români U21 în prima etapă din Liga 2, făcut de frf.ro, este următorul:

CS Afumaţi - Şoimii Pîncota 16-0

Şt. Vasile (4,15, 45), Petculescu (9), Pa­tri­che (7), Buzea (12), Covalschi (23), Olariu (34), Ad. Popa (42), Vl. Tudorache (50, 86), A. Zaharia (59, 64 - pen., 68, 74), Verdeş (66 - pen.)
Afumaţi: Al. Gheorghe, Covalschi, Şt. Vasile (toţi integralişti), Vl. Tudorache (din minutul 38)
Şoimii: Paşca, Ursoi, Ţugulescu, D. Bog­dan, D. Dan, Ştrengar, Dihel, Farcaş, D. Lung, C. Covaci (toţi integralişti), Morschil (titular, 62 de minute), Jurău (din minutul 62)

Sepsi OSK - FC Braşov 2-3

Hadnagy (49, 90+4 - pen.)/Istrati (9, 27), P. Iacob (85)
Sepsi: Fl. Dumbravă, Jakab (ambii in­te­gralişti), Tofan (titular, 53 de minute), Veress (din minutul 53)
FC Braşov: Căucă, P. Iacob (ambii in­te­gra­lişti), L. Manole (titular, 67 de mi­nute), Săf­tescu (din minutul 67)

Juventus - CS Mioveni 4-1

Chipirliu (45 - pen., 52), Călinţaru (50, 72)/ Năstăsie (38)
Juventus: Fila, Carabela (ambii integralişti), E. Nica (titular, 42 de minute), Fl. Cazan (din minutul 42)
Mioveni: Tirică, Boboc, Rădescu (toţi in­te­gralişti)

Olimpia Satu Mare - Metalul Reşiţa 5-0

D. Muntean (35, 39), V. Pop (67), Bg. Faur (69), Takacs (76)
Olimpia: Anca-Trip, Ciul, Krausz (toţi in­tegralişti), Kanalos (titular, 45 de minute)
Metalul: Al. Radu, E. Matei, G. Nedelcu, M. Ciobanu, A. Ilie, Ghimiş, Buzdugan, I. Iorga (toţi integralişti)

Dunărea Călăraşi - Dacia Unirea 1-2

Licu (76)/Puşcaşu (46), Muscă (54)
Dunărea: Ţenea, P. Radu (ambii in­te­gra­lişti), Codreanu (titular, 45 de minute), Dobra (titular, 62 de minute), Licu (din mi­nutul 46)
Dacia Unirea: D. Oprea, G. Niţă (ambii in­tegralişti), Muscă (titular, 85 de minute), P. Ioan (din minutul 85)

Unirea Tărlungeni - Foresta Suceava 4-1

Sin (32), V. Mihai (50, 60), Bragă (65 - pen.)/Dănilă (16)
Unirea: Gudea, Ciortan (ambii integralişti), V. Mihai (titular, 79 de minute), I. Anghel (din minutul 79)
Foresta: Niga, A. Mutu, Dănilă (toţi in­te­gra­lişti), Turda (din minutul 90+1)

UTA Bătrîna Doamnă - CSM Rm Vîlcea 2-2

Man (3), Curtuiuş (88)/Bg. Geantă (20), Ad. Cîrstea (73)
UTA BD: Cr. Costin, Burlă, Man (toţi integralişti), Ad. Petre (din minutul 61), Jorza (din minutul 85)
CSM: Muţiu, D. Dumitraşcu, Ad. Cîrstea (toţi integralişti), S. Drăghici (titular, eliminat în minutul 77 pentru cumul de galbene), R. Georgescu (din minutul 55), Ov. Mihai (din minutul 74)

ASU Poli - Chindia Tîrgovişte 3-4

Blănaru (67, 79), Giuricici (70)/Cherchez (14, 20, 65), Neguţ (17)
ASU Poli: Todorov (integralist), Teuţ (titular, 53 de minute), Giuricici (titular, 75 de minute), Motreanu (din minutul 53), Dănăricu (din minutul 60)
Chindia: Aioani (integralist), Parghel (titular, 69 de minute), Neguţ (titular, 87 de minute), Nisipeanu (din minutul 69), Cr. Stoica (din minutul 87)

CS Baloteşti - ACS Berceni 4-1

Cl. Herea (15, 23), Bîtfoi (45), Alin Pătraşcu (74)/M. Badea (36)
Baloteşti: Răuţă, Val. Niculae (ambii integralişti), P. Ioniţă (titular, 82 de minute), Al. Grigore (din minutul 82)
Berceni: C. Munteanu, Fl. Niţă, Al. Vasile, M. Badea, M. Ion (toţi integralişti), D. Stancu (titular, 54 de minute), Matincă (titular, 75 de minute), Bădulescu (titular, 90 de minute), Chireaţă (din minutul 54), Carp (din minutul 75), Pădure (din minutul 90)