Curierul Zilei - „Am dominat 80 %!“

*** Avea dreptate şi Farfuridi     *** Elevii din alte judeţe primesc fructe, argeşenii nu!     *** A murit judecătorul Marius Dumitrescu     *** PASTILA de UMOR      *** Percheziţii la evazionişti     *** Lovit în cap de creanga unui nuc     *** Doare penale pentru lemne      *** Marcaj rutier eronat pe strada Gruiului     *** Sportivă din Cîmpulung, cu Lamborghini în flăcări     *** Raliul de la Bucureşti încheie sezonul!     *** Favorite cu bănăţencele     *** Show cu elevii de la Brătianu!     *** Luptătorul Mihai Mihuţ, bronz la Campionatul Mondial!      *** Zekovic a semnat cu CSM Oradea     *** Liga Naţiunilor     *** FCSB va juca la Piteşti!     *** Trofee pentru fetele din Mioveni     *** Liga 1, Etapa 15

„Am dominat 80 %!“ Imprimare E-mail
marţi, 16 august 2016

Pelici, după victoria cu Satu Mare:

„Am dominat 80 %!“

CS Mioveni a obţinut primele trei puncte din actuala stagiune, la primul meci pe propriul teren din noul sezon. Galben-verzii au învins greu, dar meritat, cu 1-0, pe Olimpia Satu Mare, într-un meci dominat în totalitate. Fotbaliştii argeşeni au făcut un joc bun, punînd presiune în permamenţă în adversar şi în careul advers, iar defensiva oaspete a cedat pînă la urmă, cu cinci minute înainte de final. După meci, antrenorul Alexandru Pelici s-a declarat mulţumit de cele trei puncte, spunînd că speră să o ţină tot aşa şi la următoarele partide.

„Felicit jucătorii pentru obţinerea primelor trei puncte în acest sezon şi pentru efortul depus. Sperăm să o ţinem aşa în continuare, în ceea ce priveşte rezultatele. Mă mulţumesc cele trei puncte, asta era important acum. Ca şi nivel al jocului, ce pot să spun.... 80% am dominat, iar momentele cînd ei au pus în pericol poarta noastră au fost rare. Nu ştiu dacă oaspeţii au avut vreun corner în acest joc, iar acest lucru spune multe. Nu am avut foarte multe şanse de poartă, dar băieţii au crezut în şansa lor pînă la final. Sper să mai fie victorii la fel de muncite ca aceasta. Nu ştiu dacă există meci uşor. Fiecare încearcă să ia puncte de unde poate. Ce m-a mulţumit în acest joc a fost siguranţa noastră în momentele lor de atac, cînd am reuşit să oprim repede acţiunilor lor. Mai e însă de muncit, ca şi concentraţie, ca şi fază de atac...“, au fost cuvintele lui Pelici, după prima oficială pe banca Mioveniului.
CS MIOVENI - Olimpia Satu Mare 1-0 (0-0)

A marcat: Năstăsie (86 din 11 m)

Mioveni: Croitoru - Tomozei (72 Staicu), Vişa, Ionuţ Stoica, Edi Stoica - Boboc, Galan (46 Biceanu) - Rădescu, Florescu (72 Tirică), Ayza - Năstăsie. Antrenor: Alexandru Pelici.
 Olimpia: Anca Trip - Duruş, Fl. Mureşan, Heil, Iuhas - Onicaş (86 Takacs), Krusz - Vasile Pop (61 Villand), Lukacs (58 Bura), Muntean - Faur. Antrenor: Bogdan Andone.
Arbitru: Marius Chiţu (Tîrgovişte).
Cartonaşe galbene: Ionuţ Stoica (19), Rădescu (39) / Lukacs (31), V. Pop (36), Duruş (85)

Cum s-a marcat golul:

1-0, min. 86: Tirică centrează de pe dreapta, Ayza urmăreşte balonul şi este faultat în centrul careului de Duruş; arbiutrul dă penalti, iar Năstăsie înscrie fără emoţii.

Culisele meciului

Modificări în echipă

Doar 500 de spectatori au asistat sîmbătă dimineaţă la meciul de pe Stadionul Orăşenesc, iar vremea a fost foarte bună pentru fotbal.
 Faţă de prima etapă, în e­chipa Mioveniului au apărut mai multe modificări. Astfel, Croitoru i-a luat locul lui Popescu între buturi, în apărare Vişa, Tomozei a jucat în loul lui Tirică, iar Vişa în locul lui Gu­gu.

Chiţu, la centru

Şi în ofensivă au apărut modificări, Galan jucînd în centru în locul lui Biceanu, iar Florescu i-a luat locul lui Vintilă, însă nu a jucat vîrf, ci a evoluat în spatele lui Năstăsie.
 Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Marius Chiţu (Tîrgovişte), care a fost ajutat la mar­gini de Florin Pucheanu (Ulmi) şi Gabriel Catana (Tîrgovişte).

Moment de reculegere

Rezervă de arbitru a fost la această partidă bucureşteanul Ser­giu An­ton, în timp ce observatori au fost delegaţi Marian Dea­conu din Ploieşti şi Dorinel Dincă din Călăraşi.
  Înainte de începerea partidei s-a ţinut un moment de reculegere, sîmbătă fiind zi de doliu naţional în România în memoria Reginei Ana.

Avertizat pentru simulare

Cinci cartonaşe galbene a acordat centralul Chiţu: două gazdelor (Ionuţ Stoica şi Rădescu) şi trei oaepţilor (Lukacs, Pop şi Du­ruş).
 Ionuţ Stoica a fost avertizat  în minutul 17 după un fault în care adversarul scăpa singur în careu, în timp ce Rădescu a văzut galben pentru o simulare în minutul 39, în­tr-un moment în care scăpa singur.

Galben la 11 m

La Olimpia, Lukacs a văzut galben în minutul 31 pentru un fault din spate la Galan, iar Duruş a fost avertizat pentru faultul de 11 m a­supra lui Roberto Ayza, în minutul 85.
 Alexandru Pelici a schimbat de mai multe ori jucătorii pe posturi în timpul jocului. Astfel, după ce Florescu a început în centru, iar Ayza la stînga, din minutul 30, Rădescu a trecut pe stînga, Florescu la dreapta şi Ayza în centru. După pauză, Rădescu a jucat din nou la dreapta, iar Ayza a trecut pe stîn­ga.

Total inofensivi

Oaspeţii nu au pus deloc în pericol poarta apărată de Croitoru. Sătmărenii nu au avut niciun şut pe poartă şi niciun corner. Singura tresărire ofensivă a lor a fost în minutul 18, cînd Krusz a şutat de la 18, peste buturi.
 Ionuţ Stoica, Rădescu şi Boboc s-au aflat la al doilea meci oficial în tricoul Mioveniului după ce au debutat în prima etapă, cu Juventus. Toţi trei au fost integralişti în ambele partide.

Trageri de timp

În schimb, Tomozei a bifat primele sale minute pentru galben-verzi, însă nu a jucat pe postul său, fiind trimis acum fundaş dreapta. De asemenea, şi Staicu are două apariţii pentru Mioveni, ambele în­să din postura de rezervă.
 Oaspeţii au tras de timp pe toa­tă durata reprizei a doua, iar pe final, în ultimele 5 minute, după ce au luat gol, nu ştiau cum să dea dru­mul mai repede la joc, să înscri­e şi ei.