Curierul Zilei - Primul punct în deplasare!

*** Punctul de pensie creşte semnificativ     *** Angajaţii de la Finanţe ameninţă cu greva     *** PASTILA de UMOR      *** Program nou la Zona de picnic Făget      *** Stadiul lucrărilor de investiţii executate pe domeniul public      *** 1092 de focare, 360.800 porci ucişi!     *** Volumul construcţiilor în scădere!     *** Expoziţia «Seminţe cu suflet», la Piteşti     *** Alege să nu fumezi!     *** Pensionarii aşteptaţi la bilete de tratament!     *** Primarul s-a ales cu camionul confiscat      *** Tînăr de 28 de ani, găsit spînzurat!     *** În arest după ce a spart o casă     *** Deţinuţii îşi pot executa pedeapsa acasă!     *** A murit şoferiţa de TIR care ajuta cîinii abandonaţi      *** Consumator de droguri, condamnat     *** Scandaluri sfîrşite la spital     *** „Meci greu, dar mergem să câştigăm“     *** „N-am primit nici o solicitare fermă”      *** Derby pentru supremaţie!     *** Vor să bată campioana!     *** 9 ani de la dispariţia lui Constantin Cârstea

Primul punct în deplasare! Imprimare E-mail
luni, 22 august 2016

Liga a II-a, etapa a 3-a: CS Mioveni a remizat pe terenul Dunării Călăraşi

Primul punct în deplasare!

Călăraşiul şi Mioveniului au terminat la egalitate, 0-0, primul lor meci direct din istorie, partida disputată sîmbătă, pe terenul Dunării Călăraş, şi contînd pentru etapa a 3-a a noului sezon de liga secundă, fiind influenţată de căldura insuportabilă.

Televiziunea a programat acest joc la o oră total nepotrivită pentru fotbal pe timp de vară, iar cele 40 de grade, poate şi mai mult, de la nivelul gazonului, şi-au pus serios amprenta pe evoluţia  jucătorilor. Epuizaţi de căldură, în dese rînduri fotbaliştii de-abia puteau continua fazele de joc, ritmul partidei fiind unul scăzut din această cauză. Prima repriză a fost controlată în totalitate de CS Mioveni, însă fotbaliştii lui Alexandru Pelici nu au putut profita de greşelile dese făcute de adversar. Cea mai mare ocazie a reprizei a fost arătată de Vintilă în minutul 28, atacantul nereuşind să înscrie din centrul careului, deşi avea toată poarta în faţă, la o fază creată de Edi Stoica pe stînga şi finalizată cu un şut centrare respins greşit de goalkeeper. Tot în prima repriză, gazdele au avut şi ele o fază, în care Croitoru a fost la post în faţa lui Licu, la un şut pe colţul scurt. După pauză, ocaziile de gol au fost rare cele două echipe mulţumindu-se să se apere atent în momentele de atac ale adversarilor. Partida putea lua o întorsătură neplăcută pentru CS Mioveni în minutul 77, atunci cînd Vişa a fost eliminat pentru două galbene. Cartonaşele primite au fost însă luate pe greşelile jucătorului care mai întîi a lovit cu piciorul în săritură un adversar în piept, şi apoi tot în săritură a lovit cu cotul. În ultimele 10 minute, avînd şi superioritate, gazdele au presat, forţînd victoria, însă argeşenii s-au apărat bine, nelăsînd elevilor lui Adi Mihalcea nici o şansă de a da gol. Remiza obţinută la Călăraşi este un rezultat bun pentru galben-verzi, care au acumulat 4 puncte în clasament şi s-au întors cu primul lor punct din deplasare, în acest se­zon.

Dunărea Călăraşi - CS Mioveni 0-0

Dunărea: Lungu - Ibrian, Panait, Şandru, Silviu Ilie - Kanda (75 Balint), Paul Radu (46 Mareş), Ovidiu Popescu, Licu - Ciocîlteu (64 Matei), Dobra. Antrenor: Adrian Mihalcea
 Mioveni: Croitoru - Tirică, Vişa, Ionuţ Stoica, Edi Stoica - Boboc, Biceanu (80 Gugu) - Rădescu (92 Florescu), Năstăsie, Ayza - Vintilă (55 Staicu). Antrenor: Alexandru Pelici Arbitru: Cătălin Marian Pană (Bucureşti) Cartonaşe galbene: Ov. Popescu (47) / Vintilă (29), Vişa (53, 77), Ionuţ Stoica (60) Cartonaş roşu: Vişa (77)

Filmul meciului:

min. 4: Ayza şutează de la 20 m, peste poartă
 min. 11: contraatac CS Mioveni, Biceanu recuperează bine, îl lansează pe Ayza, acesta centrează pe lung, mingea ajunge la Trică şi apoi la Rădescu, dar se semnalizează offside
 min. 13: Boboc îi pasează cu capul lui Biceanu, acesta pune mingea jos, driblează la 20 m în poziţie centrală şi trage pe jos, destul de slab
 min. 16: Licu îl depăşeşte pe stînga pe Vişa, intră în careul mic şi trage pe scurt, dar Croitoru reţine
 min. 28: Edi Stoica pătrunde pe stînga, trimite un şut centrare în forţă, portarul respinge greşit în faţă, pînă la Vntilă, care de la 11 m, cu toată poarta în faţă, şutează puternic în capul unui adversar care s-a aruncat la sacrificiu, evitînd golul
 min. 29: Vintilă este avertizat cu galben pentru un fault la Licu
 min. 46: schimbare, iese Radu, intră Mareş
 min. 47: Popescu primşte galben după ce îl faultează pe Ayza care scăpa singur în jumătatea adversă
 min. 48: Ciocîlteu şutează de la 25 m, pe jos, slab
 min. 53: Vişa vede gaben pentru că l-a lovit cu piciorul în piept pe adversar, în săritură
 min. 54: Croitoru respinge de pe linia porţii un şut periculos al lui Panait
 min. 55: schimbare, iese Vintilă, intră Staicu
 min. 60: Ionuţ Stoica ia şi el galben
 min. 64: schmbare, iese Ciocîlteu, intră Matei
 min. 75: schimbare, iese Kanda, intră Balint
 min. 77: Gugu primeşte al doilea galben după ce loveşte cu cotul, în săritură, la jumătateaterenului şi este eliminat
 min. 80 schimbare, iese Biceanu, intră Gugu
 min. 86: Staicu trage de la 17 m din prima, peste poartă
 min. 92: schimbare, iese Rădescu, intră Florescu

Culisele meciului

Peste 40 de grade

Vremea a fost caniculară, sîmbătă, la ora jocului, termometrele arătînd 35 de grade la umbră, însă la nivelul solului erau pe puţin 40 de grade Celsius.
 La meci au venit să asiste cîteva sute de spectatori, restul preferînd să urmărească jocul la televizor, partida fiind transmisă în direct de Digi şşi Dolce.

Spectatorii din Călăraşi erau şi ei pregătiţi de derbiul Steaua - Dinamo, afişînd un banner Doar Dinamo Bucureşti şi scandînd de cîteva ori împotriva Stelei.
 CS Mioveni a fost susţinută de galerie la acest joc, un grup de 7 suporteri făcînd deplasarea pentru a-şi încuraja favoriţii.
Schimbări în echipă
 Din cauza căldurii, arbitrul a stabilit la începutul partidei că va opri de două ori jocul, la jumătatea fiecărei reprize pentru hidratarea jucătorilor.
 Faţă de etapa trecută, în unsprezecele de start, au apărut la CS Mioveni Andrei Tirică şi Ciprian Biceanu.

Alt sistem

Alexandru Pelici a început partida în sistemul 4-2-3-1, însă în ultimele 10 minute, odată cu eliminarea lui Vişa, galben-verzii au jucat 4-4-1.
 Cei trei jucători Under 21 de la Mioveni au fost la acest joc Andrei Tirică, Robert Boboc şi Ionuţ Rădescu în ultimele minute mai intrînd şi Florescu.

3 juniori

La oaspeţi, Adrian Mihalcea a folosit juniorii Paul Radu, născut 96, Licu, născut 97, Dobra, născut 95, dar şi Mareş care a intrat la pauză.
La CS Mioveni au făcut degeaba deplasarea la Călăraşi portarul Octavian Popescu şi jucătorii de cîmp Mihai Şchiopu, Victor Mazilu şi Adrian Iamandi.

Prima eliminare

Căldura a pus mari probleme celor 22 de jucători, care în mai multe momente ale partidei se vedea că de-abia puteau să alerge să urmărească fazele.
 Eliminarea lui Vişa a fost prima din acest campionat pentru galben-verzi, în toate celelalte jocuri echipa jucînd în efectiv complet pînă la final.

Premieră la meciuri directe

Acest meci a fost primul din istorie pentru cele două cluburi, CS Mioveni şi Dunărea Călăraşi neîntîlnindu-se pînă acum în partide oficiale.
 Prima repriză a fost prelungită cu 2 minute, în timp ce al doilea mitan a avut 4 minute de prelungire, asta şi din cauza pauzelor de hridratate de cîte două minute.