Curierul Zilei - Derbi judeţean în Cupa României!
PRIMA PAGINA

Social *** ️ Echitaţie de înaltă ţinută!     Social *** ️ Urşii gunoieri au târât tomberonul în stradă     Fapt divers *** ️ Îngrijitoare prinse când furau din mâncarea copiilor     Sport *** ️ Noul sezon începe pe 3 august!     Economic *** ️ Oportunităţi pentru tinerii care vor să înveţe o meserie     Fapt divers *** ️ Maşină răsturnată pe câmp de şoferul neatent     Fapt divers *** ️ Bătrână rănită grav de cântăreţul bisericii     Social *** ️ Nu puteţi fi concediat fără preaviz!     Social *** ️ Puteţi transmite indexul contorului de apă prin WhatsApp     Social *** ️ Contestaţiile blochează construcţia Austrăzii Piteşti - Sibiu     Social *** ️ Clasele de vară pentru copii    
 Publicitate pdf
Derbi judeţean în Cupa României! Imprimare E-mail
(3 voturi)
marţi, 23 august 2016

Două echipe argeşene vor lupta pentru calificare

Derbi judeţean în Cupa României!

Unirea Bascov - SCM Piteşti, mîine, ora 17.30, stadion Nicolae Dobrin

 

 Fotbaliştii de la SCM Piteşti vor disputa, mîine, primul meci oficial din acest sezon competiţional. Echipa pregătită de Nicolae Dică va întîlni, de la ora 17.30, pe terenul central al stadionului Nicolae Dobrin, pe AS Unirea Bascov, vicecam­pioana judeţului în turul II al Cupei României, ediţia 2016 - 2017.

Confruntarea cu bascovenii este primul meci oficial pentru alb-violeţi care vin după o perioadă de pregătire în care nu au cunoscut gustul înfrîngerii. Unirea Bascov s-a calificat în turul II al acestei întreceri după ce a trecut cu 2-1 în prima fază de Atletic Bradu. Bascovenii sînt gazda acestei întreceri, însă echipa de divizia judeţeană nu va  putea juca pe propriul teren întrucît stadionul de la Bascov este în modernizări. După discuţii cu oficialii de la SCM Piteşti, cele două parţi au convenit ca partida să se dispute pe stadionul Nicolae Dobrin, fiindcă această arenă se prezintă în condiţii foarte bune, iar spectatorilor le este mult mai la îndemînă să vină la stadionul din Trivale decît să facă deplasarea la cel din Bradu, arena pe care bascovenii vor juca meciurile de campionat. Oficialii celor două echipe au informat deja FRF despre această decizie, iar şefii fotbalului românesc nu au avut nimic de obiectat privind locaţia acestei partide.

Chiţa: „Ne jucăm şansa“

Alin Chiţa, antrenorul principal al Unirii Bascov, crede în şansa echipei sale: „Sînt convins că va fi un meci frumos deschis oricărui rezultat. Am acceptat să jucăm pe stadionul Nicolae Dobrin, pentru că sînt condiţii foarte bune. Am considerat că toată lumea trebuie să vadă acest meci. Dacă jucam la Bradu, ar fi fost mai greu ca oamenii să facă deplasarea. Sper ca diferenţa de eşalon dintre SCM Piteşti şi noi să o compensăm printr-o organizare foarte bună. Sper să facem un joc bun, iar oamenii care vor veni la meci să plece mulţumiţi. Din punctul meu de vedere, SCM Piteşti este o echipă peste jumătate din formaţiile care activează acum în Liga a II-a. Este o formaţie foarte bună, cu jucători bine organizaţi şi au un antrenor foarte bun. Cupa României este o competiţie a surprizelor, iar orice meci are specificul lui. SCM Piteşti are prima şansă de calificare, dar noi vom veni la Piteşti să ne jucăm şansa. Noi ne-am atins obiectivul. Am cîştigat Cupa României, faza pe judeţ, am eliminat o echipă de Liga a III-a, însă, dacă se va putea, vrem să mergem mai departe“.

Dică: „Nu va fi un meci uşor“

De partea cealaltă, Nicolae Dică, antrenorul SCM, le cere elevilor săi concentrare maximă: „Întîlnim o echipă bună care trage la promovare în Liga a III-a. Au un antrenor tînăr, bun şi de perspectivă. Spre deosebire de anul trecut, au adus jucători care au evoluat în Liga a III-a. Din punctul meu de vedere, ar face faţă în acest eşalon. Ne aşteaptă un meci destul de greu şi sper să nu apară surprize. În aceste partide sînt şi orgolii judeţene. I-am urmărit pe cei de la Bascov la meciul cu Bradu şi pot spune că au evoluat destul de bine. Noi trebuie să fim foarte atenţi. La echipa noastră, starea de spirit este una foarte bună. Avem ceva probleme medicale, însă cei care vor intra în teren îi pot suplini pe cei care sînt accidentaţi. Obiectivul nostru este să promovăm în Liga a II-a, iar în Cupa României să ajungem cît mai departe“.   

M.Duinea
 

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 3434

Comentarii (15)
Scris de Bravo Popica in 25-08-2016 01:14 - Vizitator
 
 
Ai dreptate, multi stau pe margine si comenteaza aiurea. Majoritatea sunt copii liceu de 16 ani care stiu ei ce inseamna FC Arges. Daca ionica se pricepea sau avea oameni priceputi in primarie acum clona SCM se chema FC Arges , iar palmaresul era recuperat de mult. SCM o iluzie ! In curand o sa iasa si p. din puscarie si o sa finanteze SCM ! :eek
 
Scris de Lache in 25-08-2016 01:14 - Vizitator
 
 
O clonă susțineți voi 53 este clonă nu SCM. Scm spune clar că tinde să fie FC ARGEȘ dar nu este. 
Ce mai urăt să minți că ești FC ARGEȘ cănd ști că nu ești așa cum faci tu și D.? Eu zic că e mai corect și mai cinstit ce face primăria care spune că încercă să revitalizeze FC Argeș. P. E. Vrei să bem o cafea la bodega lui D.? Ești acționar la barul făcut de Dobre din banii donati pentru FCA?
 
Scris de ZAFIU ANDREi in 25-08-2016 01:12 - Vizitator
 
 
Popa despre transparență cu banii sosios nimic? 
Despre faptul că ați prostit un oraș întreg cu joacă de FC ARGEȘ nimic? Eu îl întreb pe D. R. admn faceebook FC 53 de transparență și el răspunde la o întrebare cu o altă întrebare? Mă întreabă D. cât am băgat eu în loc să răspundă ce ați făcut cu banii?
 
Scris de Pt Popa și lache in 24-08-2016 19:04 - Vizitator
 
 
Alo Popa care performantă mă? Săracilor voi nu vă puteți înscrie și vb de performantă? Pt voi la Anu nu mai e sunteți pa.
 
Scris de popica in 25-08-2016 01:10 - Vizitator
 
 
Bai ********.v am demonstrat ca se face performanta cu 3sticle de apa si o mingie.....nu are dc sa mi para rau si niciodata nu o sa mi para...umiliti sunt aia care au comentat pe margine si nu au miscat si nici nu o sa miste un pai.. ....chiar asta e satisfactia voastra,ca s a pus psd de a curmezisul?o sa va treziti ca intr o buna zi o sa vina ordin de la psd ca fiecare cetatean sa si trmita fata la produs ...ca vrea fam i. iaht...o sa i apludati si atunci..ca nu v a ales pe voi...pariez.....oricum .....ne vdm la anul(si multi ani de acum incolo) in "c"
 
Scris de PENTRU MOROMETE ILIE in 25-08-2016 01:10 - Vizitator
 
 
Ieri aia pe care tu ii sustii pe aici au trimis hartie la FRF ca sunt cersetoti nu pot juca in liga 3. 
SCM PITESTI JOACA PENTRU MUNICIPIUL PITESTI SI TOTI CEI 164.687 de cetateni ai sai.  
Voi credeti ca 70 de persoane care cotizeasza la fanclubul vostru au legitimitatea sa vorbeasca si sa decida in numele tuturor celor 164.687 de cetateni ai Pitestiului? Vrea si D. sa toace aiurea niste bani publici si nu poate? Momentan d. toaca banii celor care cotizeaza acolo si uita ca D. a promis transparenta cui fiecare leu donat? Unde e transparenta? Asta e intrebarea.
 
Scris de Lache in 25-08-2016 01:08 - Vizitator
 
 
'' SCM PITESTI este echipa Primariei si a Pitestenilor.'' 
Prietene SCM poate este echipa partidului si a unora care au votat cu noul primar. Voi va dati seama ce spuneti? 
FC Arges a fost echipa pitestenilor. Din pacate multi sunteti mintiti de primar si de Enoiu. Ce vinde Enoiu e doar o stema. Palmaresul si brandul din pacate e prin alte sertare la naftalina. C., Z., C. sau care esti , nu vezi frate ca ai probleme psihice?! Dute, la Obreja ca ai probleme cu capul. Stai sa comentezi de 5 ori pe zi si crezi ca le stii tu pe toate! V-ati dat toti cu primaria, dar ati uitat cand toti l=ati injurat pe fostul primar?! Sunteti prefacuti! Cu asa suporteri va doresc sa sustineti clona pitestiului ca va sta bine de tot!
 
Scris de vINO SA II VEZI DOBRINE in 25-08-2016 01:08 - Vizitator
 
 
Daca Dobrin ar fi trait sa vada cum 30 de particulari auto intitulati suporteri FC ARGES au transformat FC ARGES in afacere si in sursa lor de produs bani ar mai muri odaata. 
Le amintim lui P. si d. faptul ca sotia marelui Dobrin l-a spus ca ei si galeria folosesc fara acordul ei numele Dobrin si le-a atras atentia sa nu mai faca acest lucru fara acordul doamnei Dobrin. 
Voi nu iubiti numele Dobrin si FC ARGES. Voi cei din galerie iubiti banii pe care cele doua nume ii produc si care intra in buzunarele voastre.
 
Scris de Ilie Moromete in 24-08-2016 08:23 - Vizitator
 
 
Postacii SCM-ului sa se uite in tribune, ca nu vine nimeni la meciurile lor. Pentru cine joaca echipa aia? Bani publici tocati aiurea.
 
Scris de Dobrin te iubim in 23-08-2016 23:14 - Vizitator
 
 
Rusine! Nicolae Dobrin a iubit galeria FC Arges. Pentru suporteri a dat totul si daca era acum va facea sa va fie rusine! 
Cum puteti sa acuzati initiativa suporterilor? 
Ce garantie aveti in SCM? 
Suporterii niciodata nu vor inceta sa iubeasca si sa sustina pe FC Arges! 
Stati in spatelele calculatorului si nu face nimic bun, decat sa acuzati si luati in brate municipalitatea care a dat clubul pe mana unui spagar. 
Ce garantie aveti ca SCM nu va ajunge pe mana la alt spagar? 
Nu ganditi deloc limpede.  
Acuzati niste persoane si tot le scrieti numele aici intr-un spatiu fara acordul lor!  
Cati iubiti FC Arges si cati sunteti FC Arges???????????????????????? 
Sa va fie rusine de la suporteri de doi bani pana la autoritati de doi bani!
 
Scris de ZAFIU ANDREi in 25-08-2016 01:05 - Vizitator
 
 
Unul C. I. e platit din partea primariei sa comenteze impotriva proiectului FC Arges 1953 si promotorilor lui!!!
 
Scris de Fane Cercel in 25-08-2016 01:05 - Vizitator
 
 
Niciodată nu o sa vina nimeni sa investească bani si sa fi altul patron pe banii lui asa cum vrea D. sa fie patron pe banii primariei si ai pitestenilor. Cam asta nu înțeleg cei care orchestreaza ONG-UL TARABA 53. Asta nu mai înseamnă niciodată Fc Arges sunt doar orgolii peste orgolii aici la clona 53 condusa de F. D.. SCM PITESTI este echipa Primariei si a Pitestenilor. Să vă între bine în cap aia e echipa noastra a tuturor PITESTENILOR. i Cum sa bagi niște bani ai primăriei si ai pitestenilor în buzunarul altuia?(P. E. SI F. D.)
 
Scris de nicu in 25-08-2016 01:02 - Vizitator
 
 
si Ionica a mintit legat de palmares de-au inghetat apele. nici el nu vrea renasterea FC Arges. ce diferenta este intre el si d.?
 
Scris de ZAFIU ANDREi in 25-08-2016 01:04 - Vizitator
 
 
Oare unde sunt salvatorii FC ARGEȘ F. și P.? 
De ce acum că balonul de săpun 53 VULTURAȘUL năpărlit s-a spart ei se dau la fund? Nu credeți că era de bun simt să iasă acum cănd se vorbește de desființare să explice ce și cum celor care au cotizat? Pai ce ai făcut bă nenene bă? Ai făcut un bar pe spinarea FC ARGEȘ și acum te dai la fund? Unde este transparenta promisă cănd ați făcut proiectul ăsta? 
Ați promis că bublicati lună de lună cheltuielile pe facebook și ce ați făcut? Ați văzut că iese banul și ați uitat de transparență și D. și-a făcut bar? Oare e corect ce faceți voi față de cei care au donat? Credeți că e suficient să scrie 3 rănduri pe facebook 53 R. D. N. și gata voi D. și P. să vă spălați pe măini? Personal că om care am donat bani la 53 mă simt escrocat înșelat de P. D. și acoliții lor? Cănd am întrebat pe D. de transparență promisă el s-a făcut că nu vede comentariul meu. De ce? Pt că nu avea argumente și nu îi spusese D. ce să mintă. Regret că am donat constant și am crezut minciunile voastre. Regret că am participat la ședințele alea inutile rare și doar informale în care nu votăm nimic. Sper să răspundeți că ați escrocat niște oameni care au donat din puținul lor și voi ați folosit banii noștri în scopuri personale.
 
Scris de Vultur pe viata in 25-08-2016 01:02 - Vizitator
 
 
Sunt sigur ca SCM Pitesti o sa reusasca promovarea si asa o sa le inchida gura tuturor celor care contesta proiectul primariei. 
Vad pe aici tot felul de indivizi care spun ca daca Ionica nu sustine gluma proasta a lui D. nu o sa mai primeasca voturi.  
Eu le spun ca Ionica o sa fie respectat in pitesti si votat atata vreme cat Proiectul SCM o sa merga bine pentru ca doar acesst proiect este cu adevarat al tuturor pitestenilor. Daca ionica cumpara Branndul, marca si numele FC ARGES toti pitestenii il vor aprecia. 
Cei care spun ca Ionica nu sprijina proiectul 53 habar nu au de lege. 
Legile in vigare spun ca primarul Ionica si daca ar vrea sa ii lase sa joace gratuit pe stadionul Nicolae Dobrin si sa le finanteze echipa pseudo suporterilor nu poate face asta legal. 
Pe trenul care apartine orasului poate evolua cu titlul gratuit doar echipa clubului sportiv finantat de primarie. 
Deci nu e vorba de nici un orgoliu al primarului. Daca vroiau sa joace aici si aveau bani sa plateasca o chirie modica jucau aici fara probleme. Ei vor doar pomana si functii pentru ai lor pe bani publici. 
Tot din cauza cadrului legislativ in vigoare Dinicu Golescu nu s-a putut inscrie in liga 3 pentru ca acel club este un club de elevi care nu mai poate sa fie finantat cu bani publici de primaria Campulung. 
Primaria din Campulung daca vrea sa finanteze fotbal trebuie sa copieze modelul Ionica sa faca un club sportiv cu sectie de fotbal sa schimbe numele si doar asa porimaria de acolo o sa poata sa directioneze bani publici catre sport. 
Ne certam aiurea ca primaria nu le da bani lor ca nu ii lasa sa joace pe centralul Nicolae Dobrin cand stim bine si noi si acesti diversionisti din galerie Popa si Dobre ca legal nu se poate.  
Eu vreau doar binele FC Arges si sunt satul de minciunile celor din galerie Dobre si Popa care prin echipa asta fantoma fac mai mult rau si ingreuneaza refacerea adevaratului FC ARGES. 
Pitestiul nu isi permite sub nici o forma nici legala nici morala sa sustina 2 echipe care vor acelas lucru sa fie FC ARGES. Cred sincer ca este mai bine sa dispara clona lui Dobre si sa ne concentram toti energiile doar asupra proiectului SCM. Proiectul Scm este serios si cu siguranta doar prin acest proiect se poate reface cu adevarat FC Arges. Daca din cauza orgoliului lui Dobre dam cu piciorul proiectului SCM si in loic sa-l sustinem il sabotam FC Arges nu va mai renaste niciodata. Indivizii astia din galeriei vor sa conduca ei pe banii altora si sa isi faca ei afaceri folosind numele FC ARGES ca paravan. Nu vor cu adevarat renasterea FC Arges si incet incet toti pitestenii vor intelege toate aceste lucruri.
 

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >


embedgooglemap.net


Google AnalyticsZi record

Marţi, 07.05.2019

--- 3.387 vizitatori unici ---

Horoscop zilnic

Flag Counter


PRchecker.info