Curierul Zilei - Debut cu victorie la juniori A

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

Debut cu victorie la juniori A Imprimare E-mail
(2 voturi)
vineri, 02 septembrie 2016

Debut cu victorie la juniori A

# SCM Piteşti - ACS Colţea Braşov 3-2 (1-2)

Echipa de juniori republicani A a clubului SCM Piteşti a început noul sezon competiţional cu o victorie. Formaţia pregătită de Viorel Dumitrescu a învins cu 3-2 pe ACS Colţea Braşov, în prima etapă a acestei ediţii de campionat. Confruntarea cu braşovenii a fost una foarte spectaculoasă cu răsturnări de situaţie pe tabela de marcaj.

Braşovenii au reuşit să deschidă scorul în minutul 22 prin Găvîrliţă, însă piteştenii au egalat la jumătatea primei reprize prin Cătălin Barbu. Oaspeţii au trecut din nou în avantaj cu 5 minute înainte de finalul primei părţi prin acelaşi Găvîrliţă care a transformat o lovitură de la 11 m. După pauză, alb-violeţii au încercat să restabilească egalitatea, iar strădania lor a dat roade. Andrei Zete a restabilit egalitatea în minutul 90, iar Dragoş Muscel a adus fericirea în tabăra piteşteană în cel de-al treilea minut de prelungire.
SCM Piteşti: Petrişor (min. 65 Neacşu), Oreviceanu, Puţaru, Brînză, Pan, Zete, Bărîcă (min. 46 Moise), Szecui, Gherasim, Barbu (min. 46 Fundătureanu), Popa (min. 75 Muscel). Antrenor: Viorel Dumitrescu.
Antrenorul Viorel Dumitrescu s-a declarat mulţumit de jocul echipei sale: „Pot spune că am făcut un meci bun chiar dacă am reuşit să ne impunem pe final cu mari emoţii. A fost un joc spectaculos, cu ocazii de ambele părţi. Victoria s-a tranşat pe final. Braşovenii au o echipă de copii născuţi în 1999, mai mari cu un an decît ai noştri. Ne propunem să cîştigăm campionatul, deşi noi folosim jucători născuţi în 2000, care sînt mai mici cu un an sau doi decît cei de la celelalte echipe“.

LPS Piteşti, următorul adversar

Cele două grupe de juniori republicani A şi B ale SCM Piteşti se pregătesc pentru cea de-a doua etapă de campionat. Alb-violeţii vor întîlni, sîmbătă, pe LPS Piteşti. Juniorii A vor juca la ora 12, iar juniorii republicani B vor evolua de la ora 14. În cele două confruntări, antrenorii de la SCM Piteşti şi-au propus victoria pentru a acumula punctele necesare rămînerii în primele locuri ale clasamentului.