Curierul Zilei - Tabăra de pictură Ion Gheorghe Vrăneanţu
PRIMA PAGINA
 

*** Trivale Fest la Piteşti      *** Gabriel Cazan şi-a lansat noua carte      *** Primarul vine la muncă pe bicicletă      *** A crescut producţia la Dacia      *** 260 de vehicule, pentru pompierii români      *** „Misiune îndeplinită!”     *** Chinezi prinşi muncind la negru     *** Agresor sexual, în arest la domiciliu     *** S-a aruncat de la etajul V     *** Bătut de un poliţist pe motocicletă     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Mergem să cîştigăm la Timişoara!“     *** Chindia - CFR, la Mioveni, în Cupă     *** România a urcat pe locul 27     *** Între 30 şi 90 lei biletele la meciul cu Serbia     *** Bishop a ajuns la Piteşti     *** Doar 4 partide vor fi televizate!     *** Victoria îi urcă pe podium!     *** Negocieri cu doi jucători     *** Năstăsie: „Mergem la Bacău să cîştigăm“    

 
Tabăra de pictură Ion Gheorghe Vrăneanţu Imprimare E-mail
(0 voturi)
sâmbătă, 03 septembrie 2016

Tabăra de pictură Ion Gheorghe Vrăneanţu

 

 Se spune că pictorii au inima uşoară. De unde şi harul acestora de a improviza prin inspiraţie vizuală spre a ne dărui lucrări, care, la rîndu-le, ne odihnesc privirile. În această vară toridă, Piteştiul nostru nu se lasă mai prejos decît alte metropole, oferindu-ne o simeză supraîncărcată la parterul Centrului Cultural, parcă anume compusă într-o notă epatantă de unitate în diversitate. Artiste din şcoli provinciale diverse - Lucia Călinescu din Tîrgu Mureş, Vioara Dinu din Bistriţa, Alina Dumitrescu din Bucureşti, Adina Mocanu din Bistriţa, Maria Coiciu din Constanţa, Mara Diaconu şi Augustin Lucici  din Piteşti - îşi dau deplina măsură a talentului, inspiraţiei şi măiestriei picturale, expunînd lucrări tematice armonizate sub egida unui singur nume de pictor celebru în oraşul nostru, regretatul artist Ion Gheorghe Vrăneanţu.

Artistul Ion Gheorghe Vrăneanţu este cunoscut ca dascăl de pictură şi membru UAP, vieţuind între anii 1939 - 2006.
Desfăşurată în intervalul 1 - 8 august în spaţiul piteştean, tabăra şi-a deschis expoziţia cu lucrările elaborate de artişti pînă în ultima zi de activitate creatoare, pe data de 8 august, urmînd a rămîne deschisă pînă la sfîrşitul ultimei luni de vară 2016. În prezenţa pictoriţelor şi a gazdelor reprezentate prin numeroşi iubitori de arte frumoase, de la membrii administraţiei Centrului Cultural, doamna di­­rectoare Carmen Salub, domnul referent Marius Chiva, la poeta Denisa Popescu Martin, convertită spontan într-un critic de artă, la artistul meşteşugar inginer constructor Constantin Samoilă, un obişnuit al tuturor genurilor de activităţi culturale ale Centrului, cu multe expoziţii de pictură pe sticlă şi metaloplastie, la profesoara şi pictoriţa Mara Diaconu, la poeta şi profesoara Allora Albulescu Şerp, la pictorul Augustin Lucici, cu rol de organizator al taberei urmate de expoziţia adresată tuturor piteştenilor. Un regal de peisagistică şi naturi moarte a reconstituit ca un puzzle magic obiective şi privelişti piteştene, pe care artistele le-au studiat pe viu şi le-au reprezentat cu întreaga artă dobîndită atît prin studiu, cît şi prin temperamentul artistic original al fiecăreia dintre acestea.
Astfel, Lucia Călinescu din Tîrgu Mureş a oferit şi expus tablouri de natură într-o recompunere a spaţiului natural prin procedeul action painting. Un spaţiu tulburător, de o puternică vibraţie cromatică, o combinaţie fascinantă a petelor de culoare, cu efect magnific asupra întregii suprafeţe pictate. O porţiune - un colţ - de clădire trilobat, specifice oraşului nostru, cu o deschidere către un univers actual. Flori interesante, - o diagonală, menită să caracterizeze înverşunarea creaţiei sale.
Vioara Dinu a oferit colecţia sa de naturi statice - cu obiecte, cu prune, plus un corpus de lucrări de peisaj citadin piteştean, cu Muzeul Judeţean, Grădina publică etc.
Mara Diaconu a expus un triptic actual, cu o diversitate de griuri colorate şi intervenţii în detaliu asupra naturii din Parcul Ştrand. Totodată, continuă  această etapă a unei diversificări aspaţiului natural ca şi în alte lucrări ale sale, prezentînd lucrări în cărbune, tot provenind din Parcul Ştrand.
Alina Dumitrescu din Bucureşti oferă tablouri reprezentînd biserica Sfîntul Gheorghe din Piteşti văzută seara, într-o manieră personală, o reinterpretare a naturii vechi.
Adina Mocanu din Bistriţa prezintă o evaluare a unui peisaj transformat într-o cromatică distinsă, cu accente cromatice puse într-o armonie specifică stilului său cu spaţii largi coloristice.
Maria Coiciu din Constanţa se revelează foarte stabilă într-un desen stins, cu racorduri de alb care temporizează întregul spaţiu pictural, în imagini care fac parte tot din oraşul nostru, alese parcă special pentru o expoziţie reprezentativă pentru Piteşti.
În fine,  Augustin Lucici din Piteşti, cunoscut pentru peisagistică diversă, naturi moarte ca şi prin stampele sale veneţiene, a oferit secvenţe clare din Piteşti, în obiectivitatea propriilor sensuri artistice, cu imagini care motivează demersul global al artistului în arta contemporană.
Primită ca un eveniment de marcă pentru pulsul artistic accelerat al urbei noastre provinciale, expoziţia s-a dovedit un pas important în promovarea artelor liberale, care definesc şi influenţează cu un caracter definitiv istoria cultural-artistică a unui oraş aspirînd către libertate şi autonomie artistică şi culturală, ca şi spre o autentică europenizare.


Dorina Mihai Moise


Vizualizari: 1722

Fii primul care comenteaza articolul

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >
embedgooglemap.net


Google Analytics

Zi record

Sâmbătă, 08.09.2018

--- 4.387 vizitatori unici ---

Sfinții zilei

Horoscop zilnic

Mersul trenurilor

Flag Counter


PRchecker.info