Curierul Zilei - Jucătorul de 10 milioane a ratat penalti!

*** România, codaşă la construcţii!     *** Săptămîna Europeană a Sportului, în Argeş     *** Dezinsecţie, dezinfecţie şi deratizare, la Mioveni      *** PASTILA de UMOR      *** „Argeşul, locul cel mai românesc din România“     *** Adrian Tase, la Congresul de la Sinaia!     *** La 16 ani, s-a întors de la majorat, în sicriu     *** Şoferul a făcut infarct      *** Copilul s-a spînzurat      *** Nu s-a asigurat şi a lovit trei maşini     *** Fost campion naţional la box, contrabandă cu ţigări     *** Filmaţi în timp ce furau bere dintr-un magazin     *** Raicu eliminat de la Mondiale     *** Cursuri gratuite, la Şcoala de Arbitraj a AJF Argeş     *** Un gol, din două faze de poartă     *** CS Mioveni - ASU Poli Timişoara 1-0 (1-0)     *** Au avut victoria la îndemînă     *** Memorialul Dorel Ştefănescu, la ediţia a treia     *** Învinşi de propriul portar!     *** „Rezultatul final este mincinos“     *** Popovici: „O victorie foarte importantă“     *** CSU Piteşti va juca în Divizia A!

Jucătorul de 10 milioane a ratat penalti! Imprimare E-mail
marţi, 06 septembrie 2016

Preliminarii CM 2018: România - Muntenegru 1-1

Jucătorul de 10 milioane a ratat penalti!

România a încheiat la egalitate, 1-1, meciul cu Muntenegru, contînd pentru prelimi­nariile Campionatului Mondial de fotbal, ce va avea loc în 2018 în Rusia. Golurile au fost marcate de Popa 85’ respectiv Jovetic 87’. Nicolae Stanciu a ratat o lovitură de pedeapsă în prelungirile partidei.

Cu selecţionerul Cristoph  Daum la debut la banca Naţionalei, România a jucat la fel ca pînă acum, cînd antrenor era Iordănescu. Au fost însă şi unele momente de joc mai bune, dar şi altele mai proaste decît cele de pe vremea lui Tata Puiu. Scorul a fost deschis de tricolori în minutul 85 prin Adrian Popa după o centrare din partea stîngă a lui Stanciu, stelistul reluînd din careu în poartă. Apoi, două minute mai tîrziu, la un fault inutil al lui Săpunaru în jumătate proprie, Stevan Jovetic egalează, cu capul, în urma loviturii libere acordate. Cu un minut înainte de final, pe teren a fost introdus şi Keşeru, iar acesta a scos, în minutul 94, un penalti, pe care însă Stanciu, cel mai scump jucător al României, 10 milioane de euro plătiţi de Anderlecht Stelei, l-a ratat într-un mare fel, trimiţînd la doi m peste transversală, fără să alunece sau să păţească ceva în momentul şutului.

România: Pantilimon - Benzar, Moţi, Dr. Grigore, S. Filip - Săpunaru, Hoban, Bicfalvi (Po­pa 68’) - Stanciu - B. Stancu (Keşeru 90’), Fl. Andone (Torje 70’). Selecţioner: Christoph Daum.
Muntenegru: Bozovic - Tomasevic, Savic, Simic, Vukcevic - Marusic, Vesovic (Kojasevic 80’), Scekic, Bakic (Mugosa 76’) - Jovetic - Beciraj (Nikolic 90+2’). Selecţioner: Ljubisa Tumbakovic.
Cartonaşe galbene: Moţi 41’, Andone 48’ / Simic 31’, Jovetic 88’.