Curierul Zilei - Încă un meci la discreţie!

*** Trivale Fest la Piteşti      *** Gabriel Cazan şi-a lansat noua carte      *** Primarul vine la muncă pe bicicletă      *** A crescut producţia la Dacia      *** 260 de vehicule, pentru pompierii români      *** „Misiune îndeplinită!”     *** Chinezi prinşi muncind la negru     *** Agresor sexual, în arest la domiciliu     *** S-a aruncat de la etajul V     *** Bătut de un poliţist pe motocicletă     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Mergem să cîştigăm la Timişoara!“     *** Chindia - CFR, la Mioveni, în Cupă     *** România a urcat pe locul 27     *** Între 30 şi 90 lei biletele la meciul cu Serbia     *** Bishop a ajuns la Piteşti     *** Doar 4 partide vor fi televizate!     *** Victoria îi urcă pe podium!     *** Negocieri cu doi jucători     *** Năstăsie: „Mergem la Bacău să cîştigăm“

Încă un meci la discreţie! Imprimare E-mail
luni, 12 septembrie 2016

CS Mioveni a trecut lejer de nou-promovata ASU Poli Timişoara, scor 3-0

Încă un meci la discreţie!

CS Mioveni a avut un nou meci la discreţie pe propriul teren, reuşind de data aceasta o victorie, mai clară, la scor, în faţa unui nou adversar modest. Astfel, după Satu Mare şi Tărlungeni, a venit rîndul Politehnicii Timişoara să capoteze la Mioveni, galben-verzii nedînd nicio şansă echipei bănăţene.

S-a terminat 3-0, în urma unui meci dominat din primul şi pînă în ultimul minut de joc. Primul gol a venit de-abia în minutul 36, Năstăsie fiind din nou marcator şi ajungînd la cota 4 în clasamentul gol­gheterilor. Jucătorul Mioveniului a marcat cu un şut sec din interiorul careului, după o pasă primită de la Rădescu. Golul a fost anunţat de o serie de ocazii mari, ratate însă de Năstăsie (reluare singur cu capul din 6 m cu pămîntul şi apoi şut din întoarcere din 6 m) şi Gugu (reluare cu capul milimetric pe lîngă) în decurs de numai 3 minu­te. După pauză, gazdele au început în forţă, hotărîte să tranşeze soarta partidei. În minutul 50, Ayza avea să majoreze diferenţa pe tabelă în urma unei acţiuni personale finalizate cu un şut la firul ierbii de la marginea careului. În minutul 67, juniorul Rădescu, cel mai bun om de pe teren, de altfel, la acest joc, a marcat şi el un gol frumos, cu o scăriţă peste portar, după un dribling în careu, în urma căruia a rămas singur cu goal-keeper-ul. Oaspeţii nu au contat prea mult în ofensivă, singurele faze în careu care au pus cît de cît în pericol poarta Mivoeniului fiind în urma u­nor şuturi de la distanţă ale lui Dănăricu (în prima repriză şi în a do­ua) şi Mărgărit. După acest rezultat, CS Mioveni a mai urcat un loc în clasament, pînă pe 8, apropiindu-se însă la 4 puncte de lider, (faţă de 7, cît erau pînă în această etapă). Jocul următor al Mioveniului va fi în deplasare la Baloteşti, sîmbătă, la ora 11,00.

CS Mioveni - ASU Poli Timişoara 3-0 (1-0)

Au marcat: Năstăsie (36), Ayza (50), Rădescu (67)
 Mioveni: Croitoru - Tirică, Gugu, Ionuţ Stoica, Edi Stoica - Boboc (72 Florescu), Biceanu - Rădescu, Năstăsie (72 Galan), Ayza  - Staicu (65 Alin Popa). Antrenor: Alexandru Pelici.
 Timişoara: Constantinescu - Motreanu, Telescu, Cr. Gălan, Todorov - Bilia, Birău (46 Bădăuţă), Giuricici (46 M. Stancu), Dănăricu (76 Mărgărit) - Ghinescu - Blănaru. Antrenor: Sorin Brîndescu.
Arbitru: Florin Dan (Călăraşi).
Stadion Orăşenesc Mioveni. Spectatori 1.000.

Cum s-au marcat golurile

1-0, min. 36: Năstăsie primeşte o pasă din scurt de la Rădescu, preia în careu şi şutează puternic pe colţul scurt
 2-0, min. 50: Ayza are o acţiune personală, driblează în faţa liniei careului şi trage de la 18 m, la firul ierbii, pe lîngă portar
 3-0, min. 67: Ayza îi pasează lui Rădescu, acesta driblează şi rămîne singur cu portarul, executîndu-l cu o scăriţă din interiorul careului

Filmul meciului

Min. 5: Edi Stoică trage în diagonală de la 20 m, lateral stînga, mingea trece milimetric pe lîngă
 min. 15: Ayza scapă singur cu portarul, trage de la 16 m, dar Constantinescu reţine
 min. 18: Dănăricu şutează de la 20 m, Croitoru însă reţine
 min. 26: Tirică trage şi el tare de la 18 m, portarul reţine
min. 30: lovitură liberă pentru gazde, Biceanu centrează de la 30 m, Năstăsie reia cu capul din 6 m, fiind singur cu portarul, mingea prinde pămîntul şi este respinsă cu greu de sub transversală
 min. 31: Năstăsie preia în 6 m, driblează un adverasr şi şutează din întoarcere, dar portarul respinge in extremis
 min. 32: Staicu centrează de pe dreapta, Gugu reia cu capul din 6 m, periculos, milimetric pe lîngă vinclu
 min. 36: 1-0!
 min. 41: Boboc preia la 25 m şi apoi trage pe lîngă
 min. 42: Rădescu driblează, îi pasează lui Ayza, care şutează din stînga periculos, portarul respingînd cu greu
 min. 43: Ionuţ Stoica reia cu capul, din 6, milimetric pe lîngă
 min. 49: Năstăsie şutează de la 25 m, puţin peste, după o pasă de la Staicu
 min. 50: 2-0!
 min. 55: Staicu şutează de la 16 m, de pe stînga, puţin peste
 min. 58: corner de pe dreapta, Ionuţ Stoica reia apoi cu capul din 6 m, pe lîngă
 min. 67: 3-0!
 min. 71: Dănăricu şutează din lovitură liberă de la 22 m, central, milimetric pe lîngă
 min. 76: Ayza scapă singur cu potarul şi trage din careu la colţul lung, puţin pe lîngă
 min. 87: Mărgărit preia şi şutează de la 25 m, puţin peste.

Culisele meciului

Vremea a fost superbă pentru fotbal sîmbătă dimineaţa la Mioveni, însă, cu toate acestea, la stadion, pentru a asista la meciul cu Timişoara nu au venit decît aproximativ 1.000 de spectatori.
 Oaspeţii au fost susţinuţi de o numeroasă galerie, fanii timişoreni făcînd deplasarea în număr de aproape 150 de persoane. Galeria-oaspete s-a comportat exemplar pe toată durata partidei.

Fraţi cu Rapidul

De partea cealaltă, şi CS Mioveni a avut parte de susţinere din peluză, însă grupul suporterilor argeşeni, fiind mult mai mic, nu prea s-a auzit pe durata meciului, din cauza ultraşilor adverşi.
 Revenind la suporterii oaspeţi, aceştia au scandat la un moment dat numele defunctei „Rapid Giuleşti“, cele două galerii fiind înfrăţite.

Arbitru din Călăraşi

Meciul a fost arbitrat de Florin Dan, din Călăraşi, acesta fiind ajutat la margini de Ioan Ciocănea din Sibiu şi Florin Burlacu din Urziceni. Rezervă a fost Laurenţiu Ciuchiţă din Buftea.
 Pentru acest joc, au fost delegaţi ca observatori Valeriu Ioniţă din Bucureşti, pentru arbitri, şi Constantin Pintilie din Vîlcea, pentru joc.

Doi indisponibili

Doi jucători din lotul galben-verde au fost indisponibili pentru acest meci, Marius Tomozei - în continuare în refacere după operaţia de apendicită, şi Andrei Nilă, care a avut nuntă.
 Alţi patru jucători au fost trimişi de antrenori la echipa a doua, Victori Mazilu, Mihai Şchiopu, Adrian Iamandi şi Daniel Iancu, toţi patru fiind titulari la liga a III-a.

Stancu, doar rezervă

Pe banca de rezerve a Mioveniului au rămas pînă la finalul întîlnirii portarul Octavian Popescu şi jucătorii de cîmp Bogdan Stancu, Bogdan Vişa şi Mihai Vintilă.
 De partea cealaltă, la Poli, au făcut degeaba deplasarea la Mioveni portarul Alexandru Mitrea şi jucătorii de cîmp Carol Taub, Andrei Tugui şi Patrick Niţă.

3+1 juniori

La CS Mioveni, Alexandru Pelici i-a folosit ca jucători Under 21 pe Andrei Tirică (1996), Robert Boboc (1995) şi Ionuţ Rădescu (1995). Pe parcurs a mai intrat şi Edauard Florescu (1997) în locul lui Boboc.
 De partea cealaltă, la timişoreni, Under 21 au jucat Motreanu (1998), Constantinescu (1995), Todorov (1995), Giuricici (1996), Dănăricu (1995), în repriza a doua mai intrînd şi Stancu (1996), în locul lui Giuricici.

5 meciuri fără gol

Andrei Tirică a evoluat în acest joc cu ochiul vînăt, după ce, etapa trecută, a fost schimbat la pauză, în urma unei lovituri în faţă primite de la portarul Croitoru.
 Acesta a fost al cincilea meci fără gol primit şi, implicit, fără înfrîngere al echipei galben-verde, portarul Croitoru apărînd în toate cele 5 jocuri.