Curierul Zilei - Doar un punct luat de la Baloteşti!

*** Ce obligaţii au posesorii de case de marcat     *** 15 cîini şi-au găsit familie la Tîrgul de Adopţii      *** Se opreşte curentul în Piteşti!     *** PASTILA de UMOR      *** La ADLER PELZER GROUP distracţia a fost în floare     *** „Scurtcircuit“, semnalul de trezire la realitate!     *** Răcire accentuată a vremii     *** Protest la Spitalul Penitenciar Mioveni     *** Şi-au ciocnit maşinile la „Păsărica”     *** Condamnat pentru tăiere ilegală de arbori     *** L-a luat rîul din căruţă     *** De la dubiţă a luat foc gospodăria     *** Fost bar, incendiat de aurolaci     *** Condamnat pentru fals în înscrisuri     *** Miercuri în Cupă, sîmbătă cu U Cluj     *** Liga 1 - Etapa 9     *** 16 jucători pe lista preliminară     *** „Nu meritam să pierdem acest meci!“     *** FC Argeş-Luceafărul, se joacă duminică     *** Snagovul, noul lider!     *** „N-a fost un joc spectaculos!“     *** Încep 16-imile Cupei     *** Fotbal, volei, handbal, oină şi tenis la Mioveni

Doar un punct luat de la Baloteşti! Imprimare E-mail
(3 voturi)
luni, 19 septembrie 2016

CS Mioveni a remizat într-o deplasare considerată a fi uşoară

Doar un punct luat de la Baloteşti!

CS Mioveni s-a întors, sîmbătă, doar cu un punct din deplasarea de la Baloteşti, acolo unde a întîlnit o echipă slabă, dar arţăgoasă, care a profitat din plin de starea proastă şi calitatea terenului de joc.

Avînd doar cinci puncte înainte de acest joc şi fiind în partea de jos a clasamentului, CS Baloteşti nu era deloc favorită a hîrtiei în partida de sîmbătă, însă ilfovenii şi-au depăşit statutul şi au pus probleme Mioveniului, un adversar mult mai bine cotat. Deşi partida a început în nota de dominare a argeşenilor, care au pus încă din primele minute presiune pe careul advers, gazdele au fost totuşi cele care au reuşit să marcheze. După cinci meciuri în care nu a primit nici un gol, defensiva galben-verde a cedat relativ uşor, la o fază fixă, gazdele marcînd după un corner. Pînă la finalul primei reprize, nu s-a mai întîmplat apoi nimic notabil, cele două echipe mulţumindu-se să respingă fiecare atacurile adverse şi nu să încerce mai mult. La pauză, în jocul Mioveniului s-a schimbat ceva, iar fotbaliştii au ieşit cu o altă atitudine de la vestiare. Şi asta s-a văzut încă din startul reprizei, cînd, după un corner, echipa a şi egalat, golul aparţinîndu-i fundaşului Ionuţ Stoica. Toată repriza secundă, oaspeţii au forţat apoi deprinderea, însă ratările şi-au spus din nou cuvîntul. Gugu a fost aproape de gol în minutul 59, reluarea sa cu capul din careu fiind milimetric peste vinclu, Staicu a trimis şi el din poziţie excelentă puţin peste, Rădescu a tras şi el bine şi puternic, dar portarul a fost la post, iar în final, Staicu a avut un nou şut, prins din nou de portar. De partea cealaltă, gazdele au ratat şi ele o ocazie mare, în minutul 69, Filip rămînînd singur cu portarul, dar nefiind în stare să-l învingă.
CS Mioveni a rămas pe locul 8 după egalul de la Baloteşti, formaţia antrenată de Alexandru Pelici acumulînd 12 puncte, fiind la trei puncte distanţă de podium. Etapa următoare va fi una intermediară, argeşenii primind vizita echipei ACS Berceni.

CS Baloteşti - CS Mioveni 1-1 (1-0).

Au marcat: Herea (17) / Ionuţ Stoica (47).
 Baloteşti: Iordan - Răuţă (84 Darie), Marciuc, Flămînzeanu, Filip - Nicolae Ion, Păduraru (76 Ioniţă), Herea, Niculae, Valentin Andrei (83 Dedu) - Bîtfoi. Antrenor: Cornel Nica.
 Mioveni: Croitoru - Tirică, Gugu, Ionuţ Stoica, Edi Stoica - Boboc, Biceanu (84 Alin Popa) - Rădescu, Galan (61 Staicu), Ayza (80 Vintilă) - Năstăsie. Antrenor: Alexandru Pelici.
Arbitru: Laurenţiu Ionaşcu (Buzău).
Cartonaşe galbene: Ion (39), Bîtfoi (45), Răuţă (80) / Năstăsie (5).
Stadion Baloteşti .Spectatori: 300.

Cum s-au marcat golurile:

1-0, min. 17: Herea reia cu capul în plasă, din careul mic, o centrare din corner.
 1-1, min. 47: Ionuţ Stoica şutează din colţul careului mic, mingea este deviată şi intră în poartă.

Filmul meciului:

min. 2: Năstăsie şutează plasat, de pe stînga, din careu, portarul respinge cu greu.
 min. 11: Galan trage şi el de la 20 m, pe jos, balonul este deviat în corner.
 min. 17: 1-0!
 min. 47: 1-1!
 min. 51: Năstăsie îi pasează lui Rădescu, acesta driblează un adversar şi trage plasat, dar mingea trece pe lîngă poartă.
 min. 59: corner de pe dreapta, mingea este centrată în careu, de unde Gugu reia cu capul milimetric pe lîngă poartă.
 min. 69: Filip intră din stînga, îi scoate din joc pe Tirică şi Gugu, rămîne singur cu portarul şi de la 13 m şutează, dar Croitorul respinge.
 min. 73: combinaţie frumoasă Rădescu - Năstăsie - Staicu, ultimul trage de la 16 m, din poziţie bună, puţin peste.
 min. 83: centrare Tirică de pe dreapta, Rădescu preia la 16 m, şutează puternic, pe jos, dar portarul reţine.
 min. 89: Staicu preia şi apoi şutează de la 18 m central, însă portarul advers reţine.

Culisele meciului:

Stadion de judeţ

Stadionul din Baloteşti nu este unul care să corespundă cerinţelor Ligii a II-a, avînd doar cîteva sute de locuri, toate comasate la tribuna I. Arena nu are peluze şi nici tribuna a II-a, fiind la marginea unui cîmp.
 Şi terenul de joc este unul cu probleme, gazonul fiind ca pe islaz, cu denivelări multe, dar şi cu porţiuni unde smocuri de iarbă sînt mai mari.

Susţinuţi de galerie

La meciul de sîmbătă au venit să asiste în jur de 300 de spectatori, localnici, care au stat aproape tot meciul cu înjurături pe arbitri, dar şi pe jucătorii adverşi.
 CS Mioveni a fost susţinută dintr-o parte a tribunei de o micuţă galerie formată din 10 persoane. Fanii nu au fost primiţi în tribună şi au urmărit partida din picioare, de lîngă gard.

Oficialii, în tribună

Ultraşii argeşeni au fost la înă­­lţime, cîntînd pe toată durata meciului şi avînd o comportare exemplară, scandînd fără înjurături.
 Galben-verzii au fost urmăriţi la jocul de la Baloteşti, din tribuna I, şi de o delegaţie oficială, la meci fiind prezenţi cei doi preşedinţi şi directorii sportivi ai grupării.

Juniorii, integralişti

La CS Mioveni, jucători Under 21 în această partidă au fost Andrei Tirică (1996), Robert Boboc (1995) şi Ionuţ Rădescu (1995).
 De partea cealaltă, la gazde au fost folosiţi ca jucători Under 21 fundaşul Andrei Răuţă (1995), mijlocaşii Florian Niculae (1998) şi Călin Păduraru (1996), însă în repriza a doua, în locul ultimului, a intrat Petre Ioniţă (1997).

Stancu, rezervă

Pe banca de rezerve a Baloteştiului au rămas pînă la finalul meciului portarul Corneliu Fulga şi jucătorii de cîmp Alexandru Grigore, Costin Mirescu şi Roland Stănescu.
 La CS Mioveni, au făcut degeaba deplasarea la Baloteşti portarul Octavian Popescu şi jucătorii de cîmp Bogdan Stancu, Bogdan Vişa şi Eduard Florescu.

Gol după 467 de minute

Poarta Mioveniului a fost din nou perforată după ce, timp de 467 de minute, portarul Flavius Croitoru nu a primit gol.
 Pentru prima oară în acest campionat, într-un meci în care echipa lui Pelici a înscris, printre marcatori, nu s-a numărat şi Cosmin Năstăsie, deşi fotbalistul argeşean a evoluat tot jocul.

4 galbene

Arbitrul de centru a acordat în acest meci 4 galbene: Ion a primit cartonaş pentru un fault dur la Ayza, Bîtfoi pentru că i-a dat cu cotul în gură lui Ionuţ Stoica, Răuţă pentru că l-a ţinut de tricou pe Edi Stoica şi Năstăsie pentru lovitură cu cotul în săritură.
 Centralul Laurenţiu Ionaşcu din Buzău a fost ajutat la cele două linii de Adrian Antal şi George Duţă, ambii din Bacău. Rezervă de arbitru a fost Dorin Burloiu din Galaţi.