Curierul Zilei - Victorie pe terenul liderului!

*** Vor bani să îşi crească copiii      *** Proiect de cercetare nucleară la ICN      *** 800 de locuri de muncă în Spania      *** PASTILA de UMOR      *** Pregătiri pentru Festivalul Zavaidoc     *** „Moromeţii 2”, la Cinema „Bucureşti”     *** Filmele săptămînii 16-22 noiembrie     *** Braconierii au lăsat maşina şi-au fugit     *** Beat turtă, a căzut în canal      *** S-a oprit cu maşina într-un pod     *** Scandalagiii din Valea Măcelarului, condamnaţi     *** Înlocuiţi carnea cu fasole      *** Copiii cu păduchi la Grădiniţa „Sfînta Maria”     *** Amenzi drastice pentru şoferi      *** 30 lei biletul la meciul cu americanii     *** Liga Naţiunilor     *** După puncte la Timişoara!     *** Naţionala de tineret a SUA vine la Piteşti!     *** Voleibalistele junioare joacă la Braşov      *** Argint pentru Alexandra Olteanu la Braşov     *** Karatiştii din Mioveni, în concurs la Buzău     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul şalăului cu peştişori vii

Victorie pe terenul liderului! Imprimare E-mail
luni, 26 septembrie 2016

Liga 2, Etapa 9: Chindia Tîrgovişte - CS Mioveni 0-2 (0-2)

Victorie pe terenul liderului!

CS Mioveni a obţinut ieri o victorie de senzaţie, în deplasare, la Tîrgovişte, pe terenul liderului clasamentului, Chindia. Galben-verzii s-au impus cu 2-0, golurile victoriei fiind marcate în prima repriză de Vintilă şi Florescu.

Elevii lui Alexandru Pelici au fă­cut un meci foarte bun, obţinînd la finalul celor 90 de minute prima victorie din deplasare din acest campionat. Prima ocazie mare a aparţinut gazdelor, care au trimis mingea în bară din lovitură liberă de pe dreapta, faza terminîndu-se cu un corner pentru Chindia. A fost practic momentul care a trezit Mioveniul la viaţă, echipa argeşeană dînd apoi loviturile de graţie. În urma uni corner, executat pe scurt de Florescu, Vintilă a deviat din 6 m, decisiv, prinzîndu-l pe portarul advers pe picior greşit, mingea trecîndu-i printre mîini şi oprindu-se în plasă. După primul gol, marcat în minutul 30, la 10 minute a venit şi cel de-al doilea, în urma unui contraatac ca la carte. Ayza i-a pasat decisiv pe 16 m lui Florescu, acesta a preluat şi a driblat, după care a finalizat cu un şut plasat. În a doua repriză, argeşenii au făcut un joc inteligent, ţinînd de rezultat şi conservîndu-l, gazdele neavînd decît o ocazie mai mare, în minutul 60, faza fiind însă rezolvată de apărarea-oaspete. Mioveniul continuă astfel seria rezultatelor bune din acest campionat, fiind la al optulea meci fără înfrîngere, după eşecul usturător din prima etapă de la Juventus. Au urmat victoria cu Olimpia, acasă, 1-0, remiza la Călăraşi, 0-0, vctoria cu Tărlungeniul, acasă, 1-0, remiza în deplasare, 0-0, la UTA, victoria cu 3-0 cu Timişoara, acasă, remiza în deplasare, 1-1, la Baloteşti, şi victoria cu 4-1, acasă, cu Berceniul. Echipa lui Pelici a acumulat 18 puncte, a detronat liderul şi a ajuns acum la 4 puncte, în urma noului loc 1, Juventus Bucureşti urcînd două poziţii în clasament, pînă pe locul 6.  Pentru CS Mioveni, în meciul de la Tîrgovişte, au jucat: Croitoru - Tirică, Gugu, Ionuţ Stoica, Edi Stoica - Biceanu, Galan - Rădescu, Florescu, Ayza - Vintilă, în repriza secundă mai intrînd Năstăsie, Mazilu şi Ivan.