Curierul Zilei - Bulgarul Kamenov a cîştigat Raliul Cîmpulung

*** Apă cu bacterii în trei comune!     *** Sîntem campioni la mame sub 15 ani!     *** PASTILA de UMOR      *** Cursurile pietei valutare     *** Ursul a mîncat oaia omului     *** Turist de 22 de ani, mort de frig     *** A căzut în cap, pe casa scării      *** A nins pe Transfăgărăşan      *** Imnul Centenarului pe acorduri de pian!     *** Concert de pian pentru 4 mîini     *** Pasionalul tango, la Davila     *** 6 medalii la Campionatul Naţional     *** „Putem obţine o medalie în acest sezon“     *** Începe Memorialul Ziguli     *** Bogdan Cuzma a cîştigat Trofeul Câmpulung Muscel 2018     *** Cupa Romaniei Faza pe judeţ      *** Învinşi în deplasarea de la Horezu     *** Vor calificare în optimi!     *** Fost antrenor al Mioveniului, la Dinamo

Bulgarul Kamenov a cîştigat Raliul Cîmpulung Imprimare E-mail
(2 voturi)
marţi, 27 septembrie 2016

Cei mai buni piloţi s-au întrecut, în weekend, în judeţul nostru

Bulgarul Kamenov a cîştigat Raliul Cîmpulung

Aproximativ 3.000 de spectatori au venit în weekend la Trofeul Cîmpulung, etapa a VII-a a campionatului Naţional de Viteză în Coastă. Prezent în premieră pe traseul de la Lereşti - Voina, campionul Bulgariei, Lyuben Kamenov, a reuşit să cîştige marele trofeu, într-o cursă nebunească, asta după ce Lucian  Răduţ, care a cîştigat prima manşă, a fost nevoit să abandoneze în manşa secundă.

Bulgarul, care a condus un Mitsubishi Lancer EVO VIII, a obţinut per total un timp de 03.27.083.  „Este al doilea trofeu cîştigat în ţara dumneavoastră. Am venit în România pentru a ne promova mai bine, în Bulgaria am cîştigat de trei ori consecutiv campionatul. Din păcate, la noi concurenţa este destul de scăzută din motive financiare. Astăzi, traseul şi condiţiile au fost dificile, dar asta nu ne-a împiedicat să ne atingem obiectivele. Recunosc că nu a fost un anume secret, pur şi simplu am avut noroc, pentru că în prima manşă am avut concurenţi care au fost mai rapizi decît mine“, a declarat Lyuben Kamenov. Pe locul doi a urcat un favorit al publicului argeşean, Ovidiu Zaberca. Dacă anul trecut a fost scos din cursă din cauza unui accident, Zaberca a obţinut argintul la volanul unui Mitsubishi Lancer EVO VIII, cu un timp general de 03.27.135. Pe locul trei a terminat Laurenţiu Ene, la volanul unei Honda Civic Type R, cu un timp de 03.30.400.

Accident spectaculos cu un muscelean

Trofeul Cîmpulung Muscel 2016, organizat de  Clubul Sportiv Brothers Motor Sport, sub egida Federaţiei Române de Automobilism Sportiv, a avut toate ingrendientele unui show total: un număr mare de piloţi - 68, public numeros, soare şi ploaie, accidente spectaculoase şi răsturnări de situaţie în clasament pe ultima sută de metri.  De departe, cel mai spectaculos accident l-a suferit, culmea, un pilot cîmpulungean, foarte bun cunoscător al traseului. Mihai Bulugea (Fly pentru fani) s-a răsturnat după postul 1, după ce a intrat foarte puternic într-un viraj, totul terminîndu-se cu o răsturnare spectaculoasă. Din fericire, nu au existat victime în rîndul spectatorilor. Nici pilotul nu a suferit răni, urcîndu-se singur în ambulanţă. De altfel, Mihai Bulugea a şi fost prezent la festivitatea de premiere. De remarcat faptul că ediţia de anul acesta a marcat şi prezenţa campionului bulgar Lyuben Kamenov, dar şi revenirea în marea scenă a doi dintre campionii naţionali în anii anteriori: piteşteanul Valentin Porcişteanu şi, după o pauză de trei ani, Daniel Onoriu. Una din manşele de recunoaşteri a fost deschisă de mai multe maşini de epocă ARO IMS. Competiţia auto a coincis şi cu o acţiune caritabilă. Piloţii şi spectatorii au donat aproximativ 1.500 de lei pentru achiziţionarea unui robot special pentru gătit alimente, atît de necesar copiiilor Centrului de Zi Bambi din Cîmpulung.