Curierul Zilei - Doi argeşeni, campioni mondiali

*** Trei noi săli de sport în Piteşti      *** Seminar împotriva abuzurilor copiilor     *** PASTILA de UMOR      *** Sistarea furnizării apei potabile în Municipiul Piteşti, cartier Găvana III     *** Primăria cumpără utilaje      *** Intrarea Maicii Domnului în Biserică     *** Concert-lecţie marca Florin Totan     *** Încă două cursuri gratuite la Centrul Cultural Mioveni      *** „Jurnal de război”, lansată la Tîrgul Gaudeamus      *** A ameninţat cu maceta ca să primească băutură     *** A plonjat cu maşina în rîul Tîrgului     *** Angajat de la Dacia dispărut de o săptămînă     *** Fraţii, sub control judiciar     *** Fumatul, factor principal în apariţia cancerului     *** Veteranul Ionuţ Butoi, portdrapel la paradă      *** FCSB va juca trei meciuri la Piteşti!     *** „Vom face spectacol!“     *** Sala Sporturilor ar putea primi finanţare      *** Olympic Gym Piteşti, pe podium la Campionatul Naţional de Gimnastică     *** 8 medalii la Campionatele Mondiale de lupte     *** Doar un punct, pentru echipele argeşene     *** Karate: Medalii pentru CS Dacia     *** Liga II, Etapa 17     *** Liga Naţiunilor

Doi argeşeni, campioni mondiali Imprimare E-mail
(2 voturi)
miercuri, 28 septembrie 2016

Luptătorii Attila Szabo şi Gheorghe Păduraru au dat lovitura în Finlanda

Doi argeşeni, campioni mondiali

Cei mai buni luptători din lume au participat, acum cîteva zile, la Campionatul Mondial de Lupte Greco-Romane, rezervat veteranilor. La întrecerea care a avut loc în Finlanda, la Seinojok, au luat startul 278 de sportivi, foşti campioni europeni, mondiali şi medaliaţi olimpici.

Judeţul nostru a fost reprezentat la această întrecere de Attila Szabo şi Gheorghe Pă­dura­ru, foşti luptători de performanţă ai Clubului Dacia Piteşti. Primul dintre aceştia a concurat la categoria 130 de kg, iar cel de-al doilea, la categoria 76 de kg. După trei zile de concurs, cei doi argeşeni au cîştigat titlul mondial la categoriile la care au concurat. În calificări, Szabo l-a învins cu 2-1 pe georgianul Dolidze Soso, iar în semifinale, a trecut de elveţianul Jean - Daniel Gachod pe care l-a învins cu 10-2. În ultimul act, sportivul român, ajuns la 57 de ani, l-a întîlnit pe kazahul Abdulla Zabakov, o legendă a luptelor mondiale, adversar pe care nu reuşise să-l învingă niciodată. După un meci foarte echilibrat, Attila a fost declarat cîştigător la puncte şi a devenit pentru a treia oară campion mondial la lupte greco-romane.

Parcurs perfect pînă în finală

Gheorghe Păduraru, celălalt argeşean participant la acest concurs, a avut un parcurs perfect pînă în finală. Sportivul argeşean a trecut în calificări de americanul Brad Brosius pe care l-a învins cu 10-0, iar în semifinale, a dispus de germanul Reiner Meeller pe care l-a învins la puncte cu 10-4. În finală, Păduraru a trecut de americanul Bruce Moe pe care l-a învins la puncte cu 5-4, devenind în premieră campion mondial de veterani. Păduraru este din Mioveni, dar este stabilit de mai mulţi ani la Oslo, în Norvegia, unde pregăteşte sportivii de la Skedsmo Brite Club, clubul numărul 1 al Norvegiei.

Moldovean, locul 1 la 67 ani

În afară de cei doi argeşeni, România a mai fost reprezen-tată la competiţia din Finlanda şi de arădeanul Constantin Moldovean, în vîrstă de 67 de ani. Acesta a concurat la categoria 58 de kg şi a devenit şi el campion mondial după ce a învins un rus, un kazah şi un american. Constantin Moldovean s-a născut în localitatea braşoveană Predeal, dar s-a mutat în urmă cu mai multe decenii în Arad, unde s-a căsătorit şi are două fete, Oana şi Raluca, care au trăit foarte intens această competiţie. Cei trei au fost însoţiţi în Finlanda de antrenorul arădean Ovidiu Burghelea, de la CSS Gloria Arad, şi de Petrică Costandache, român stabilit în Statele Unite ale Americii.

Vrea titlul şi la libere

Attila Szabo vrea să concureze şi anul viitor: „Concursul a fost foarte greu, pentru că a participat spuma luptelor greco-romane. M-am pregătit mulţi ani pentru asemenea competiţii şi am reuşit. Cel mai greu meci a fost cel din finală cu sportivul din Kazahstan, o legendă a luptelor mondiale. Mă bătuse de două ori, însă acum am reuşit să-l înving. Am reuşit performanţa de a cîştiga titlul mondial de trei ori. În perioada 7 - 9 octombrie, voi participa la Campionatul Mondial de Lupte Libere, care va avea loc în Polonia. Vreau să cîştig titlul mondial şi la libere. Voi participa la aceste concursuri atîta timp cît voi fi sănătos şi mă vor ţine picioarele. Cei tineri ar trebui să facă sport zilnic, pentru că cine face mişcare trăieşte mai mult“.