Curierul Zilei - SCM Piteşti, eliminată din Cupa României

*** A scăzut rata inflaţiei     *** PASTILA de UMOR      *** Românii vor să facă Revelionul în ţară     *** 2,5 milioane de leduri în aranjamentele festive de Sărbători     *** Legătura dintre tehnologie şi artă, făcută de 5 artişti      *** „Femeie în război”, la Cinema „Bucureşti”     *** Profesorul Constantin I. Năstase este iniţiatorul unei colecţii muzeistice     *** Atenţionări de la pompierii din Mioveni     *** Cinci persoane, reţinute pentru furt şi tăinuire     *** A stat 3 zile în casă cu fratele ucis!     *** Autopsierii, condamnaţi cu suspendare     *** Incendiu la Alpitex!     *** Localii au confiscat căruţele rromilor     *** Liga Naţiunilor     *** „Echipa stă bine în clasament!“     *** 5 egaluri şi 5 roşii     *** Meci demonstrativ cu Colegiul Brătianu     *** Vlad Mariea luptă pentru podium!     *** 8 medalii la Târgu Secuiesc     *** Mircea Sibiceanu, premiat la două competiţii!

SCM Piteşti, eliminată din Cupa României Imprimare E-mail
joi, 06 octombrie 2016

SCM Piteşti, eliminată din Cupa României

# SCM Piteşti - Chindia Tîrgovişte 1-4 (1-2)

Echipa de fotbal a Piteştiului a părăsit, ieri seară, Cupa României, după ce a pierdut cu 1-4 confruntarea cu Chindia Tîrgovişte, formaţie de Liga a II-a, care are ca obiectiv promovarea în primul eşalon valoric al ţării. Disputa dintre cele două combatante a fost echilibrată doar în primele 20 de minute, însă, după aceea, diferenţa de eşaloane a început să-şi spună cuvîntul.

Piteştenii au deschis scorul în minutul 16, prin Năstăsie care l-a învins pe portarul oaspeţilor cu un şut din interiorul careului. Bucuria gazdelor nu a durat decît 5 minute, pentru că portarul Dumitrescu l-a faultat în careu pe Liviu Mihai, centralul indicînd lovitură de pedeapsă care a fost transformată de către Cherchez. Dîmboviţenii au trecut în avantaj pe tabelă în minutul 28, cînd şutul lui Neguţ a  fost deviat în propria poartă de către Şerbănică. După pauză, Chindia a mai marcat de două ori prin Liviu Mihai. Mai întîi, în minutul 53, cînd acesta a bătut perfect o lovitură liberă de la 20 de metri, care s-a dus direct sub transversală, iar apoi, în minutul 58, cînd a trimis în plasă din interiorul careului, după un contraatac fulger al oaspeţilor.
După comportarea din teren, victoria oaspeţilor este pe deplin meritată, iar piteştenii trebuie să se concentreze acum doar pe campionat, obiectivul alb-violeţilor fiind promovarea în liga secundă.
SCM Piteşti: Dumitrescu, Dinculescu (min. 46 Anghelina), Cotigă, Şerbănică, Negoiţă (min. 46 Şandru) - Panait, Oancea, Andrei David, Şerban - Năstăsie, Tănasă (min. 64 Cătălin Barbu). Antrenor: Nicolae Dică.
Chindia Tîrgovişte: Aioani - Vătavu, Bogdan Dinu, Cornel Dinu, Pătru - Andrei Neagoe, Liviu Mihai, Pencea, Rosciugă, (min. 84 Ioniţă) - Neguţ (min. 72 Misipeanu), Cherchez (min. 63 Honciu). Antrenor: Nicolae Croitoru.