Curierul Zilei - CS Mioveni, calificată în 16-imi

*** Trivale Fest la Piteşti      *** Gabriel Cazan şi-a lansat noua carte      *** Primarul vine la muncă pe bicicletă      *** A crescut producţia la Dacia      *** 260 de vehicule, pentru pompierii români      *** „Misiune îndeplinită!”     *** Chinezi prinşi muncind la negru     *** Agresor sexual, în arest la domiciliu     *** S-a aruncat de la etajul V     *** Bătut de un poliţist pe motocicletă     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Mergem să cîştigăm la Timişoara!“     *** Chindia - CFR, la Mioveni, în Cupă     *** România a urcat pe locul 27     *** Între 30 şi 90 lei biletele la meciul cu Serbia     *** Bishop a ajuns la Piteşti     *** Doar 4 partide vor fi televizate!     *** Victoria îi urcă pe podium!     *** Negocieri cu doi jucători     *** Năstăsie: „Mergem la Bacău să cîştigăm“

CS Mioveni, calificată în 16-imi Imprimare E-mail
vineri, 07 octombrie 2016

Cupa României, faza a IV-a: CS Păuleşti-CS Mioveni 0-2 (0-1)

CS Mioveni, calificată în 16-imi

CS Mioveni a ajuns, ieri, în 16-imile Cupei României la fotbal, după ce a eli­mi­nat în faza a IV-a a com­pe­­tiţiei pe CS Păuleşti. În meciul disputat pe terenul echipei prahovene, gal­ben-verzii au condus la pauză cu 1-0, iar scorul final a fost stabilit în fi­na­lul par­tidei.

Antrenorul Alexandru Pelici s-a bazat în acest meci numai pe jucători care în meciurile de campionat disputate pînă acum au fost mai mult rezerve sau nu au jucat deloc. Pe teren s-au aflat, astfel, Bogdan Stancu, Şchiopu, Tomozei, Iamandi, Mazilu sau Iancu. Argeşenii au deschis repede scorul, Staicu surprinzîndu-l pe portarul advers cu un şut de la 25 de metri. Pînă la finalul primei părţi, oaspeţii au mai ratat o ocazie bună prin Mazilu, în timp ce gazdele au forţat şi ele egalarea, dar Ciobanu,  Lun­gu (de 2 ori) şi Dumitru nu l-au pu­tut învinge pe portarul Popescu. După pauză, elanul gazdelor s-a stins şi s-a jucat mai mult la mijlocul terenului. În aceste condiţii, Mioveniul a fost cea care a ratat două ocazii mari prin Galan şi Staicu, ambii scăpînd singuri cu portarul advers, dar nereuşind să-l învingă. Finalul  a fost unul încins, cu un gol frumos marcat de Ayza din voleu, dar şi cu un 11 metri ra­­tat de Galan, după ce Iancu a fost faultat în careu în minutul 89.

Urmează Olimpia Satu Mare

În 16-imile Cupei României, CS Mioveni va întîlni pe Olimpia Satu Mare, echipă care este colegă de eşalon inferior cu argeşenii. Partida se va juca peste 3 săptămîni pe terenul sătmărenilor. Cele două echipe s-au întîlnit deja în campionat, la Mioveni, unde galben-verzii au cîştigat cu 1-0.