Curierul Zilei - Zece medalii şi record naţional la Izvorani!

*** Cozile de topor din pădurea românească     *** 8 miniştri noi şi un nou vicepremier     *** Avem stocuri de antiderapant     *** PASTILA de UMOR      *** „Un secol de muzică tradiţională românească”     *** Workshop pentru formarea profesională      *** Autorităţile din Mioveni pregătite pentru iarnă      *** Incendiu la Vlădeşti     *** Crimă, la un pahar de ţuică!     *** Spărgătorii de la Primăria Leordeni, prinşi!     *** Prima zăpadă a venit cu accidente şi evenimente     *** Bărbat paralizat, scos din incendiu     *** Spaniolii preferă familii de români, căpşunari!     *** Următorul meci al Mioveniului, vineri la 17:00     *** „Nu putem rata obiectivul!“     *** Pelici: „Am întîlnit o echipă bună“     *** 4 medalii de bronz la Focşani     *** Pe frig, doar 20 de goluri     *** Raicu s-a oprit în turul 2      *** Meci crucial pentru tricolori     *** Show baschetbalistic la Piteşti!     *** „3 puncte foarte importante”     *** Popa: „Am pierdut pe greşeli individuale”

Zece medalii şi record naţional la Izvorani! Imprimare E-mail
miercuri, 19 octombrie 2016

Înotătorii argeşeni au urcat pe podium la Cupa Baracuda

Zece medalii şi record naţional la Izvorani!

În perioada 15-16 octombrie, la Izvorani s-a desfăşurat concursul de înot Cupa „Baracuda“, competiţie la care au participat 450 de sportivi de la 26 de cluburi din ţară. La această întrecere, judeţul nostru a fost reprezentat de 18 înotătorii de la CSM Piteşti pregătiţi de antrenorii Bogdan Chiriac şi Viorel Ciobanu şi de sportivii de la CS Dacia Mioveni 2012.

La competiţia aflată la prima ediţie, sportivii piteşteni au avut o comportare foarte bună, reuşind să cîştige 10 medalii dintre care 4 de aur, 5 de argint şi 2 de bronz. Înotătorii pregătiţi de antrenorul Bogdan Chiriac au avut o evoluţie excelentă, reuşind să ia medalii în majoritatea probelor în care au luat startul. David Cîrciumărescu a fost performerul delegaţiei piteştene. El a luat 2 medalii de aur la 100 m fluture şi 200 m liber, dar şi 2 medalii de argint la 50 m liber şi cu ştafeta de 4x50 m mixt, compusă din Cîrciumărescu, Chiţă, Iacob şi Diandra Popaiacu. În proba de 100 m fluture, Cîrciumărescu a stabilit şi un nou record naţional. Datorită timpului scos la 100 m fluture, David Cîrciumărescu a fost recompensat de organizatori cu o excursie la Sibiu, la un hotel de 5 stele. O medalie de aur la 50 m fluture şi una de argint la 50 m liber a obţinut Darius Anghel. Andreea Chiţă a luat un argint la 100 m spate şi un bronz la 50 m liber. Sportivii pregătiţi de Viorel Ciobanu au cîştigat două medalii, dintre care una de aur şi una de argint. Pe prima treaptă a podiumului a urcat Mihai Iacob în proba de 100 m bras, iar medalia de argint a fost cîştigată de ştafeta mixtă în proba de bras. În afară de aceste două medalii, CSM Piteşti a mai obţinut un loc 4 prin Dennis Dea­conu în proba de 100 m spate, un loc 5 prin Mihai Dobrescu la 50 m fluture, un loc 6 prin Tiberiu Barbu la 50 m liber şi un loc 7 prin Ionuţ Bubu Guinea la 200 m liber. Tot la acest concurs, Darius Briceag şi Robert Pistol au realizat recorduri personale.

Şi CS Mioveni 2012, pe podium

La concursul de la Izvorani, şi înotătorii de la CS Dacia Mioveni 2012 au obţinut rezultate destul de bune, urcînd de patru ori pe podium. Medalii de argint au obţinut Adrian Nae şi Andrei Duţulescu în proba de 100 m bras, iar medalii de bronz şi-au trecut în cont Raisa Nae la 50 m fluture şi Laura Tudora la 100 m bras. Aproape de podium au fost Andra Mitu, Alexandra Diculescu, Alexandru Şipoteanu şi Delia Safcencu.

„Se putea şi mai bine“

Bogdan Chiriac, antrenorul sportivilor de la SCM Piteşti, este mulţumit de rezultatele sportivilor săi: „Competiţia a fost foarte puternică pentru că au participat cei mai buni înotători din România şi sportivi din Serbia şi Republica Moldova. Sînt mulţumit de rezultatele obţinute de copiii mei, însă se putea şi mai bine, dacă eram a­tenţi. Mă refer la Andreea Chiţa, care poate mult mai mult decît ce a arătat la acest concurs. Întrecerea de la Izvorani a fost un test util de verificare înaintea întrecerilor oficiale din acest sfîrşit de an“.