Curierul Zilei - A treia oară în optimi!

*** Cozile de topor din pădurea românească     *** 8 miniştri noi şi un nou vicepremier     *** Avem stocuri de antiderapant     *** PASTILA de UMOR      *** „Un secol de muzică tradiţională românească”     *** Workshop pentru formarea profesională      *** Autorităţile din Mioveni pregătite pentru iarnă      *** Incendiu la Vlădeşti     *** Crimă, la un pahar de ţuică!     *** Spărgătorii de la Primăria Leordeni, prinşi!     *** Prima zăpadă a venit cu accidente şi evenimente     *** Bărbat paralizat, scos din incendiu     *** Spaniolii preferă familii de români, căpşunari!     *** Următorul meci al Mioveniului, vineri la 17:00     *** „Nu putem rata obiectivul!“     *** Pelici: „Am întîlnit o echipă bună“     *** 4 medalii de bronz la Focşani     *** Pe frig, doar 20 de goluri     *** Raicu s-a oprit în turul 2      *** Meci crucial pentru tricolori     *** Show baschetbalistic la Piteşti!     *** „3 puncte foarte importante”     *** Popa: „Am pierdut pe greşeli individuale”

A treia oară în optimi! Imprimare E-mail
(3 voturi)
vineri, 28 octombrie 2016

CS Mioveni pare să devină specialistă în competiţia KO

A treia oară în optimi!

CS Mioveni a obţinut miercuri a treia califi­care, din istoria clubu­lui, în optimile de finală ale Cupei României. Galben-verzii au ajuns aici după ce au învins, în deplasare, pe Olimpia Satu Mare cu 3-1, în urma unui joc excelent.

Alexandru Pelici a fost inspirat în partida de la Satu Mare, iar jucătorii pe care i-a trimis în teren au dat tot ce au putut pentru a obţine calificarea. Luîndu-i pe rînd, despre jucătorii argeşeni putem spu­ne: # Croitoru nu prea a avut ce apăra, iar golul a fpst imparabil, cu un şut de senzaţie în vinclu # Bogdan Stancu a jucat foarte bine pe partea sa, intrînd la combinaţii, urcînd cu mingea la picior, centrînd de multe ori bine şi chiar şutînd la poartă # Gugu şi cu Vişa nu au lă­sat nicio minge să treacă de ei spre poarta lui Croitoru, cu excepţia golului, care a venit după un şut de la 23 de m # Tomozei s-a mişcat bine în banda stîngă, dar în cîteva rînduri s-a complicat, riscînd să piardă balonul # Boboc şi Biceanu au făcut un meci bun la mijlocul terenului, cu multe deschideri ale jocului pe benzi, combinaţii cu cei din faţa lor şi cu multe opriri ale atacurilor-gazdă # Rădescu şi Alin Popa au fost senzaţionali pe benzi, cu multe incursiuni, cu depăşiri frec­vente ale adversarului direct, iar evoluţiile şi le-au încununat cu cîte un gol # Ayza s-a descurcat de minune în spatele vîrfului, poate chiar mai bine decît a făcut-o pînă acum pe stînga, şi a marcat un gol dintr-o acţiune personală # Nilă s-a luptat mult cu fundaşii adverşi, mai ales în prima parte a jocului, participînd la cîteva faze de poartă # Galan, Ivan şi Tirică au intrat în­tr-un moment în care zarurile e­rau aruncate. Primul dintre ei a contribuit la cîteva faze frumoase de poar­tă, iar al doilea a avut chiar şi o ocazie mare.
În aceste condiţii, CS Mioveni a obţinut a treia calificare în optimile Cupei României, iar tradiţia spune că, de fiecare dată cînd a ajuns a­ici, echipa a mers mai departe, calificîndu-se şi în sferturi şi o dată chiar în semifinale.
Precedentele prestaţii bune din Cupa României de pînă acum sînt mai jos:
2007/2008: 16-imi: ACU Arad - CS Mioveni 0-2, optimi: CS Mioveni - Ceahlăul 3-0, sferturi: CS Mioveni - Dinamo 1-0, semifinale CS Mioveni - CFR Cluj 0-3
2014/2015: faza a 5-a: FC Voluntari - CS Mioveni 1-2, 16-imi: CS Mioveni - Astra 3-1, optimi: CS Mioveni  -Dinamo 1-0, sferturi: CS Mioveni - CFR Cluj 3-4
2016/2017: faza a 5-a: FC Păuleşti - CS Mioveni 0-2, 16-imi: O­limpia Satu Mare - CS Mioveni 1-3, optimi: CS Mioveni - o echipă de liga I

Olimpia Satu Mare - CS Mioveni 1-3 (0-0)

Au marcat: Luduşan (88)/Alin Popa (46), Ayza (59), Rădescu (69)
 Olimpia: Şuta - Ciul, Iuhas, Heil, Duruş - Krausz, Onicaş (62 Muntean), Villand (57 Carlo Erdei), Faur - Tudoran (57 Luduşan), Vasile Pop. Antrenor: Bogdan Andone.
 Mioveni: Croitoru - Bogdan Stancu, Gugu, Vişa, Tomozei (78 Tirică) - Boboc (69 Galan), Biceanu - Alin Popa, Ayza, Rădescu - Nilă (69 Sebastian Ivan). Antrenor: Alexandru Pelici.
Arbitru: Florin Marcu (Oradea)
Cartonaşe galbene: Ciul (40), Krausz (75)/Rădescu (41), Boboc (45), Alin Popa (83)

Cum s-au marcat golurile:

0-1, min. 46: Rădescu recuperează un balon, în stînga, după ce Ciul alunecă, preia, driblează doi adversari la marginea careului, centrează în forţă, iar Alin Popa apare singur pe colţul lung şi înscrie cu capul
 0-2, min. 59: Ayza preia la 30 m de poarta adversă, urcă pe dreapta, driblează doi adversari, intră în careu spre centru şi şutează cu stîngul, pe jos, pe colţul scurt, portarul rămînînd blocat şi privind mingea cum atinge bara şi intră în plasă
 0-3, min. 69: Rădescu primeşte, la 16 m central, o pasă de la Alin Popa, de pe dreapta, preia şi şutează pe jos plasat, mingea intrînd în plasă cu toată opoziţia portarului
 1-3, min. 88: Luduşan înscrie cu un şut frumos în vinclu de la 25 m, nefiind blocat de niciun adversar.

Filmul meciului

Min. 9: centrare din prima de pe dreapta a lui Rădescu, Alin Popa preia la 16 m în poziţie bună şi este deposedat în momentul şutului
 Min. 12: Bogdan Stancu urcă pe dreapta, după un un-doi cu Alin Popa, driblează la 16 m şi trage apoi puternic la colţul lung, dar mingea trece puţin pe lîngă
 Min. 14: contraatac al Mioveniului, Nilă centrează de pe stînga la colţul lung, unde apare Boboc; mijlocaşul preia în careu şi trage bine puţin pe lîngă poartă însă
 Min. 20: Pop trage din prima de la 16 m, puternic, puţin peste bară
 Min. 24: lovitură liberă de la 20 m pentru gazde, mingea este şutată în zid, apoi Duruş trage şi el plasat, milimetric pe lîngă poartă
 Min. 25: centrare de pe stînga a gazdelor, Tudoran apare bine în careul mic la colţul scurt şi din poziţie bună reia slab cu capul, pe lîngă buturi
 Min. 31: Alin Popa trage de la 25 m central, din lovitură liberă, dar portarul reţine fără probleme
 Min. 33: Pop centrează de pe dreapta, Faur  trece însă pe sub minge în careul mic
 Min. 43: centrare bună de pe stînga, Faur trimite însă cu capul mult peste din poziţie bună
 Min. 43: Boboc urcă cu un balon pe centru, încearcă şutul de la 20, însă este blocat şi portarul reţine
 Min. 46: 0-1!
 Min. 51: Nilă preia la 30 m şi şutează puternic, însă portarul reţine în doi timp
 Min. 54: un-doi Ayza - Rădescu, brazilianul scapă singur în careu pe stînga şi trage puţin peste din poziţie bună
 Min. 59: 0-2!
 Min. 60: 0-3!
 Min. 70: Galan trage din prima de la 20 m, portarul respinge
 Min. 70: Rădescu şutează de la 20 m de pe stînga, plasat, dar mingea trece milimetric pe lîngă
 Min. 77: contraatac al Mioveniului, mingea circulă, din prima, pe traseul Galan - Ayza - Galan - Ivan, ultimul preia în careu în poziţie excelentă, dar şutează slab, iar portarul reţine
 Min. 88: 1-3!

Culisele meciului

1.000 de spectatori

Vremea a fost destul de bună pentru fotbal, miercuri, la Satu Mare, temperaturile fiind în jur de 13-14 grade la ora disputării partidei de Cupă.
 La stadion au venit şi a­proa­pe  o mie de spectatori sus­ţinători ai echipei-gazdă, care însă nu s-au manifestat urînd atunci cînd echipa favorită era condusă.

Vişa, cu mască

Fundaşul central al Mioveniului, Bogdan Vişa, a evoluat în premieră cu o mască pe faţă, după ce acum cîteva etape a primit o lovitu­­ră şi a avut o contuzie puternică la ochiul drept.
 Prima repriză a partidei a fost prelungită cu un minut, în timp ce după 90 de minute s-au arătat de la margine 3 minute de prelungire.

Tomozei, accidentat

Marius Tomozei a fost cel mai accidentat jucător din tabăra Miove­niului, mai întîi jucătorul galben-verde lovindu-se la mîna dreaptă după un duel în urma căruia a că­zut pe braţ, şi apoi primind o lovitură în spate cu genunchiul, tot la un duel.
 De altfel, din cauza acestor ac­cidentări, Tomozei nici nu a terminat partida în teren, el fiind schim­­bat în minutul 77 cu Andrei Tirică.

Bogdan Stancu, joc foarte bun

Ca şi la precedentul meci de cupă, cel de la Păuleşti, fundaş dreapta a jucat pentru CS Mioveni, şi a făcut-o foarte bine, Bogdan Stancu.
 Ionuţ Rădescu a fost folosit pe banda stîngă la acest joc, după ne-am obişnuit cu el pe dreapta, însă şi el a avut o evoluţie apreciată, înscriind un gol şi dînd o pa­să de gol.

5 jucători Under 21

Roberto Ayza a făcut o a doua repriză senzaţională în emciul de la Satu Mare, cea mai bună a lui în acest sezon, reuşind să marcheze un gol frumos în urma unei acţiuni personale în care a ridiculizat apărarea adversă.
 Alexandru Pelici a folosit în partida de la Satu Mare nu mai pu­ţin de 5 jucători UNDER 21: Bogdan Stancu (născut 95 - in­tegralist), Robert Boboc (născut 95, schimbat în minuutl 69), Ionuţ Rădescu (născut 95 - integralist), Andrei Tirică (născut 96- ultimele 10 minute) şi Sebastian Ivan (născut 97 - ultimele 20 de minute).

Preda, rezervă

Pe banca de rezerve a Mioveniului au rămas pînă la finalul par­tidei portarul Bogdan Preda şi jucătorii de cîmp Marius Staicu, Adrian Iamandi şi Eduard Neacşu.
 În total în lotul deplasat la Satu Mare, Pelici a avut 8 jucători UNDER 21, celor 5 amintiţi mai sus mai alăturîndu-se portarul Preda (născut 95) şi mijlocaşul E­duard Neacşu (născut 97).

Luduşan, elevul lui Pelici

Antrenorul Mioveniului, Alexandru Pelici, l-a avut ca elev în a­nii trecuţi, pe marcatorul golului gazdelor, Andrei Luduşan, la finalul partidei, tehnicianul felicitîndu-şi pentru reuşită fostul elev.
 Partida de miercuri a fost condusă de o brigadă de arbitri formată din Florin Mihai Marcu (Oradea) - asistenţi: Gabriel Bîrjac (Zalău) şi Adrian Mărginean (Aiud).