Curierul Zilei - Amical de lux cu Steaua!

*** Punctul de pensie creşte semnificativ     *** Angajaţii de la Finanţe ameninţă cu greva     *** PASTILA de UMOR      *** Program nou la Zona de picnic Făget      *** Stadiul lucrărilor de investiţii executate pe domeniul public      *** 1092 de focare, 360.800 porci ucişi!     *** Volumul construcţiilor în scădere!     *** Expoziţia «Seminţe cu suflet», la Piteşti     *** Alege să nu fumezi!     *** Pensionarii aşteptaţi la bilete de tratament!     *** Primarul s-a ales cu camionul confiscat      *** Tînăr de 28 de ani, găsit spînzurat!     *** În arest după ce a spart o casă     *** Deţinuţii îşi pot executa pedeapsa acasă!     *** A murit şoferiţa de TIR care ajuta cîinii abandonaţi      *** Consumator de droguri, condamnat     *** Scandaluri sfîrşite la spital     *** „Meci greu, dar mergem să câştigăm“     *** „N-am primit nici o solicitare fermă”      *** Derby pentru supremaţie!     *** Vor să bată campioana!     *** 9 ani de la dispariţia lui Constantin Cârstea

Amical de lux cu Steaua! Imprimare E-mail
marţi, 01 noiembrie 2016

CS Mioveni se va pregăti în compania unei formaţii de top

Amical de lux cu Steaua!

CS Mioveni va disputa, în această toamnă, un amical de lux, cu Steaua Bucureşti. Partida este programată pe 12 noiem­brie, de la ora 12.00, pe stadionul Orăşenesc din Mioveni şi este primul joc de pregătire din istoria celor două echipe.

Meciul a fost programat pe 12 noiembrie, atunci cînd şi Mioveniul, şi Steaua stau în campionat. În Liga a II-a, CS Mioveni avea programat meciul cu Şoimii Pîncota, însă cum formaţia arădeană a fost exclusă din campionat, galben-verzii urmau să stea. De partea cealaltă, Liga I este întreruptă din cauza meciurilor echipelor naţionale, România jucînd, pe 11 noiembrie, cu Polonia la Bucureşti. Aşa cum am mai spus, cele două echipe nu au jucat niciodată un meci de pregătire împreună, însă ele s-au întîlnit de patru ori în jocuri oficiale, toate în Liga I. Mai întîi, în sezonul 2007 - 2008, cînd Steaua s-a impus la Mioveni cu 2-1, după ce argeşenii au deschis scorul prin Crisit Bratu, în minutul 37, iar bucureştenii au marcat prin Victoraş Iacob, în minutele 45 şi 89. Apoi, în retur, la Bucureşti, a fost 2-0 pentru Steaua în Ghencea, prin golurile lui Goian (min. 49), Daryo Moreno (56), partida fiind precedată de scandalul „Tablele“, cînd Neţoiu şi Cîrţu au fost filmaţi după ce au jucat table cu Gigi Becali cu o zi înainte de joc. Apoi, în sezonul 2011 - 2012, într-un meci jucat la Constanţa, Steaua s-a impus cu 4-0, Tatu (45), Mihai Costea (63), Crsiti Tănase (77) şi Rusescu (87), după ce portarul Hăisan a apărat un penalti la 0-0. Ultimul meci direct a avut loc pe 4 martie, la Mioveni, iar Steaua a cîştigat cu 1-0 printr-un gol al lui Rusescu, în minutul 11. La acest ultim meci, pe teren la Mioveni, s-a aflat şi actualul antrenor secund Mihai Olteanu, dar şi brazilianul Roberto Ayza, în timp ce Cosmin Năstăsie a intrat în repriza a doua, iar Andrei Nilă, Bogdan Stoica şi Octavian popescu au fost doar rezerve. De asemenea, pe teren a fost şi Gabriel Enache, care acum evoluează pentru Steaua.