Curierul Zilei - Steaua, învinsă de Mioveni!

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

Steaua, învinsă de Mioveni! Imprimare E-mail
luni, 14 noiembrie 2016

Un nou rezultat de pus în ramă pentru galben-verzi

Steaua, învinsă de Mioveni!

După ce acum doi ani a eliminat din Cupa României echipe puternice ale Ligii I, ca Astra şi Dinamo, CS Mioveni a mai obţinut, în weekend, un succes, e drept într-un meci amical. Echipa argeşeană a învins astfel, cu 1-0, pe Steaua Bucureşti, partida desfăşurîndu-se pe stadionul din Mioveni. Unicul gol al partidei a fost marcat de Cosmin Năstăsie, în minutul 70.

Disputat în faţa a 1.500 de spectatori, meciul a fost un bun prilej pentru cei doi antrenori, Alexandru Pelici şi Laurenţiu Reghe­­­­­-campf, să ţină în priză jucătorii, într-un weekend în care campionatul Ligii I a fost întrerupt din cauza meciului naţionalei, iar în liga secundă, galben-verzii au stat, din cauza neprogramării meciului cu Pîncota. La Mioveni, au jucat astfel aproape toţi componenţii lotului, cu excepţia lui Nilă, Croitoru, Şchiopu şi Iancu, unii dintre ei cu probleme medicale, iar la militari, printre cei aflaţi pe teren, s-au numărat Tamaş, Muniru, Momcilovic, Jakolis, Boldrin, De Amorim, Bourceanu. La pauză, în cele două garnituri au avut loc schimbări majore, gazdele schimbînd aproape toată echipa, în timp ce la oaspeţi au intrat 5 jucători noi. În prima parte, portarul Octavian Popescu s-a remarcat prin trei intervenţii senzaţionale în faţa lui De Amorim, Tamaş şi Man, iar repriza s-a terminat cu o ocazie imensă a Mioveniului, Popa trimiţînd milimetric pe lîngă, din careu, în urma unui contraatac iniţiat de Florescu.
În repriza secundă, fazele de poartă au alternat, iar cei care au marcat au fost elevii lui Pelici. În minutul 70, Iamandi şi Năstăsie cîştigă un balon la jumătatea terenului, mingea îi este pasată lui Tirică pe dreapta, acesta centrează excelent, din prima, dintr-o poziţie aproape imposibilă, mingea ajungînd în interiorul careului, de unde Năstăsie, venit în viteză, a trimis-o în plasă cu capul, fiind singur cu portarul.
Aceasta a fost a cincia întîlnire între Mioveni şi Steaua, în precedentele patru, toate disputate în campionatul Ligii I, impunîndu-se echipa bucureşteană.

CS Mioveni - Steaua 1-0 (0-0)

A marcat: Năstăsie (70)
 Mioveni: Popescu - Bogdan Stancu, Gugu, Vişa, Edi Stoica - Biceanu, Galan - Alin Popa, Florescu, Ayza - Vintilă. Au mai jucat: Tirică, Ionuţ Stoica, Tomozei, Boboc, Mazilu, Năstăsie, Rădescu, Staicu, Iamandi, Preda, Mîrzeanu. Antrenor: Alexandru Pelici
 Steaua: Stăcioiu - Ov. Popescu, Tudorie, Tamaş, Momcilovic - Jakolis, Bourceanu, Muniru, De Amorim - Boldrin, Man. Au mai intrat: Simion, Golubovic, Aganovic, Moke, Achim. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf
Cartonaş roşu: Tudorie (90)

Aşa s-a dat golul:

1-0, min. 70: Tirică scapă pe dreapta lansat de Năstăsie, centrează de la limita out-ului, Năstăsie apare în careu singur cu portarul şi îl învinge pe Stăncioiu, cu o lovitură de cap.

Cum s-a desfăşurat partida:

min. 20: Alin Popa trage peste din lovitură liberă de pe partea stîngă.
 min. 26: De Amorim pătrunde pe stînga, intră în careu, driblează un adversar şi şutează plasat la colţul lung, dar Popescu scoate un un reflex senzaţional.
 min. 32: De Amorim pătrunde din noi dinspre stînga spre centru, ajunge în poziţie bună la 16 m, singur cu portarul, dar trage mult peste.
 min. 39: Popescu scoate din nou senzaţional cu un reflex de moment, de pe linia porţii, mingea reluată din 3 m de Tamaş, apărut singur în careu, în urma unui contraatac şi a unei centrări de pe dreapta.
 min. 43: Man, pe partea stîngă, intră în careu, rămîne singur cu portarul, trage bine, dar şutul este respins din nou, senzaţional, de Popescu.
 min. 44: Bourceanu pierde în faţa lui Florescu în jumătatea proprie, acesta preia şi urcă spre poartă, îi pasează în stînga lui Alin Popa, care, venit singur şi în viteză, trage din prima de la 16 m, mingea trecînd milimetric pe lîngă bară.
 min. 50: Aganovici trimite puţin peste din lovitură liberă de la 18 m
 min. 58: Staicu reia din careu, dar Stăncioiu respinge în ultimul moment.
 min. 61: centrare a oaspeţilor de pe dreapta, mingea este deviată, ajunge la Man, care, din 6 m, faţă în faţă cu Popescu, reia pe lîngă.
 min. 65: Năstăsie încearcă să îl învingă pe Stăncioiu cu un şut prin surprindere de la jumătatea terenului, dar mingea nu este trimisă cu destulă putere, iar portarul reţine în careu.
 min. 68: Ovidiu Popescu şutează pe jos, puternic, de la 25 m, din prima, mingea trece milimetric pe lîngă.
 min. 70: 1-0!
 min. 85: Tomozei şutează peste de pe partea stîngă, fiind singur cu portarul.

Culisele meciului

1.500 spectatori

Meciul a fost privit cu deosebit interes de microbiştii din Mioveni, la partidă venind să asiste aproape 1.500 de spectatori care au îndurat un frig pătrunzător, termometrele arătînd la ora disputării partidei în jur de 6 - 7 grade Celsius.
 Dintre jucătorii trimişi în teren de gazde, cîţiva au mai trăit în atmosfera meciurilor cu Steaua: portarul Popescu, Roberto Ayza, Marius Tomozei şi Cosmin Năstăsie.

Două reveniri

La CS Mioveni şi-au făcut apariţia în teren după lungi pauze cauzate de accidentări fundaşul central Ionuţ Stoica şi mijlocaşul Ionuţ Mîrzeanu.
 Din lotul Stelei au lipsit la amicalul de la Mioveni doi fotbalişti selecţionaţi în lotul Naţionalei: Alin Toşca, Gabriel Enache, Adi Popa. În afară de ei, Reghecampf a lăsat acasă mai mulţi fotbalişti: Florin Niţă, Bogdan Mitrea, Mihai Pintilii, Lucian Filip, Vîlceanu, Mihalcea, Dan popescu, Tănase, Enceanu, Chitoşcă, unii dintre ei accidentaţi, alţii menajaţi.

Reghe, în maşină

Autocarul Stelei a ajuns la stadionul din Mioveni direct de la Bucureşti, în jurul orei 10.30, iar jucătorii au ieşit imediat pe teren şi apoi au intrat în vestiare.
 Laurenţiu Reghecampf nu a fost de văzut înainte de meci, acesta preferînd să stea singur în maşină şi să se uite la TV, la un meci.
 Meciul a fost condus de o brigadă formată din Antonie Andrei  - Vatamanu Cosmin - Birdes Romica, ultimul fiind arbitru argeşean.

Cu copiii pe teren

Per total, steliştii au fost bine primiţi la Mioveni, însă, la final, au existat şi cîteva voci care i-au apostrofat pe antrenor şi pe MM Stoica, aceştia ripostînd şi ei, verbal, de la marginea terenului.
 Căpitanul Mioveniului, Roberto Ayza, a profitat că se joacă amical cu Steaua şi a intrat pe teren, la prezentare, cu cei doi copii, unul în braţe şi altul de mînă.

Tudorie, eliminat

Meciul nu a părut deloc ca un amical, ci mai degrabă ca o finală de Liga Campionilor, avînd în vedere cartonaşele galbene acordate de arbitru, acestea fiind în număr de 8: 4 gazdelor, 4 oaspeţilor.
 Tudorie de la oaspeţi a fost eliminat în minutul 90, după ce a primit două cartonaşe galbene, unul în minutul 20 şi altul în minutul 90, ambele pentru faulturi.

Selfie cu steliştii

Aceasta a fost prima victorie a Mioveniului din istoria meciurilor directe cu Steaua, în precedentele partide, toate jucate în campionatul Ligii I, Steaua impunîndu-se.
 La finalul partidei, jucătorii Stelei au fost solicitaţi de microbiştii argeşeni să dea autografe, dar şi să facă poze selfie cu ei, aceştia acceptînd fără a strîmba din nas.

Prestaţie foarte bună a gazdelor

Meciul a fost pus la cale acum două săptămîni, la Bucureşti, cînd CS Mioveni II a jucat cu Steaua II în Liga a III-a, la final, oficialii celor două echipe vorbind cu Reghecampf şi cu MM Stoica să joace această partidă.
 Fotbaliştii Mioveniului s-au ridicat la nivelul adversarului, chiar dacă acesta a fost unul din Liga I, fiecare fotbalist galben-verde jucînd cu dăruire şi dînd ce a putut pentru a scoate un rezultat bun.