Curierul Zilei - Egal nemeritat cu dîmboviţenii!

*** Avea dreptate şi Farfuridi     *** Elevii din alte judeţe primesc fructe, argeşenii nu!     *** A murit judecătorul Marius Dumitrescu     *** PASTILA de UMOR      *** Percheziţii la evazionişti     *** Lovit în cap de creanga unui nuc     *** Doare penale pentru lemne      *** Marcaj rutier eronat pe strada Gruiului     *** Sportivă din Cîmpulung, cu Lamborghini în flăcări     *** Raliul de la Bucureşti încheie sezonul!     *** Favorite cu bănăţencele     *** Show cu elevii de la Brătianu!     *** Luptătorul Mihai Mihuţ, bronz la Campionatul Mondial!      *** Zekovic a semnat cu CSM Oradea     *** Liga Naţiunilor     *** FCSB va juca la Piteşti!     *** Trofee pentru fetele din Mioveni     *** Liga 1, Etapa 15

Egal nemeritat cu dîmboviţenii! Imprimare E-mail
(2 voturi)
luni, 14 noiembrie 2016

Liderul a ratat şansa de a obţine a zecea victorie

Egal nemeritat cu dîmboviţenii!

FC Aninoasa - SCM Piteşti 1-1 (0-1)

SCM Piteşti a obţinut, sîmbătă, al treilea rezultat de egalitate din acest tur de campionat după ce a remizat, 1-1, în deplasarea de la FC Aninoasa. Chiar dacă nu a reuşit să se impună pe terenul dîmboviţenilor, liderul rămîne singura echipă neînvinsă din această serie şi îşi menţine avansul de 9 puncte pe care îl are faţă de Sporting Roşiori, ocupanta locului secund.

Aşa cum se aşteptau, piteştenii au avut o misiune foarte grea pe terenul singurei echipei care i-a învins în returul sezonului trecut şi le-a năruit visul de promovare în liga secundă. Misiunea alb-violeţilor a fost îngreunată şi de starea terenului care în unele porţiuni era plin de nămol. Încă din primele minute, argeşenii s-au instalat la conducerea jocului şi au irosit cîteva ocazii mari de gol prin Năstăsie, Tănasă şi Şerban care a trimis în bară cu un şut din afara careului. Argeşenii au reuşit să deschidă scorul cu un minut înainte de pauză prin Panait care a trimis cu capul în plasă din interiorul careului în urma unui corner executat de către David. Dîmboviţenii şi-au trecut şi ei în cont două ocazii prin Călinescu şi Pahonţu. După pauză, alb-violeţii au avut şansa de a face 2-0, însă Ciprian Tănasă, singur cu portarul, a tras în acesta. Gazdele au restabilit egalitatea în minutul 67, prin Neguţ care a trimis în plasă din cîţiva metri din centrarea lui Calofir. În ultimele 20 de minute ale întîlnirii, SCM Piteşti a crescut presiunea pusă pe adversar, însă Albu, Şandru şi Şerban nu l-au putut învinge pe Bărboiu. Aninoasa a fost foarte aproape de un autogol, dar portarul gazdelor a scos de lîngă bară mingea deviată de un coechipier la şutul lui Oancea. După aspectul jocului, argeşenii meritau să plece cu toate punctele, însă împrecizia atacanţilor la finalizare şi intervenţiile salvatoare ale lui Bărboiu au privat echipa alb-violetă de o victorie.

Au marcat: Neguţ (67) / Panait (44).

FC Aninoasa: Bărboiu - Marina, Coman, Pahonţu, Niculae (min. 57 Maican) - Călinescu, Dinu, Penescu, Grigorescu - Calofir (min. 76 Huţuşoru), Neguţ. Antrenor: Cristi Bălaşa.
SCM Piteşti: Udeanu - Negoiţă, Cotigă, Deaconescu, Şandru - Şerban, Panait, Grecu (min. 73 Oancea), David (min. 60 Albu) - Năstăsie, Tănasă. Antrenor: Nicolae Dică.
Stadion Comunal Aninoasa . Spectatori: 250.
Arbitri: Andrei Moroiţă (Ploieşti), Valentin Dumitru (Prahova), Dragoş Radu (Ilfov).
Observatori: Valeriu Ioniţă, Valentin Epure (ambii din Bucureşti).
Cartonaşe galbene: Marina, Neguţ / David.

Cum s-au marcat golurile:

min. 44: 0-1 - David execută o lovitură de colţ, Panait se înalţă peste toată apărarea dîmboviţenilor şi trimite cu capul în plasă.
min. 67: 1-1 - Calofir centrează în careu, Neguţ ia faţa fundaşilor piteşteni şi trimite din 3 m în plasă.