Curierul Zilei - Umiliţi de Polonia!

*** Cea mai frumoasă fată din cartier: domnul Mihai Alexandrescu, purtător de cuvânt al PNL Argeş     *** Evitaţi îngheţarea contorului de apă!      *** PASTILA de UMOR      *** Adrian şi Anca Tase susţin o prelegere depre boli grave     *** Sufletiştii au dăruit seminţe la Piteşti     *** Copil din Mioveni are nevoie de ajutor     *** Spectacol aviatic de Ziua Naţională, la Mioveni      *** Incendiu la stîlpul electric     *** Riscă să fie evacuată pentru 1.000 de lei     *** S-a proptit cu maşina într-un stîlp     *** Asistentă cu arsuri, refuzată de spitale      *** Accident grav, la Valea Ursului     *** Maşină de marfă prinsă între o dubiţă şi TIR     *** Unirea Bascov, remiză, de la 2-0     *** Culisele meciului     *** Doar egal, după ce au condus la pauză     *** Ripensia Timişoara - CS Mioveni 1-1 (0-1)     *** România, victorie cu Lituania, în Liga Naţiunilor     *** Susţinuţi de fani     *** La 4 puncte de lider!      *** Campioana ne-a predat o lecţie de baschet!     *** Nini: „O înfrîngere care doare“     *** Cristian Achim: „Mă bucură reacţia echipei”

Umiliţi de Polonia! Imprimare E-mail
luni, 14 noiembrie 2016

Preliminarii CM 2018, Rusia

Umiliţi de Polonia!

În a patra etapă a preliminariilor europene pentru calificarea la Cupa Mondială din Rusia, echipa naţională a fost învinsă, la Bucureşti, de Polonia, scor 0-3.

Tabela a rezistat nemodificată timp de 11 minute, oaspeţii deschizînd scorul prin Grosicki, care a şutat imparabil, mingea intrînd în poartă după ce a lovit transversala. România a pus în pericol poarta lui Fabinski prin Chiricheş, după o jumătate de oră de joc, la o lovitură liberă executată de Stanciu, însă pînă la pauză nu s-a mai schimbat nimic şi oaspeţii au intrat în avantaj la cabine. Selecţionerul Christoph Daum a mutat la pauză cu Andone şi Prepeliţă în locul lui Adrian Popa şi Hoban, iar tricolorii au început repriza a doua în forţă. Acţiunile au curs spre poarta polonezilor, dar golul egalizator nu a venit. Partida a fost întreruptă cîteva minute din cauza unor elemente pirotehnice care au fost aruncate în teren, iar după reluare, Andone a ratat o bună ocazie de a marca. Finalul de meci i-a aparţinut vedetei oaspeţilor, Lewandowski, autor a două goluri, ultimul din penalti. Polonia a devenit noul lider al grupei E, după ce Muntenegru a pierdut la Erevan, scor 2-3, iar Danemarca a învins pe Kazahstan cu 4-1. România are cinci puncte în clasamentul grupei şi ocupă poziţia a patra după patru runde, după Polonia (10 puncte), Muntenegru (7 puncte) şi Danemarca (6 puncte). Armenia a trecut pe locul cinci, ca urmare a victoriei de azi, în timp ce Kazahstan este pe ultimul loc cu două puncte.
Dacă pe teren nu prea am avut ce urmări, în tribune, în schimb, „spectacolul“ oferit de fani a fost la înălţime. Astfel, meciul a fost presărat de destule incidente, cauzate de suporterii aflaţi în tribune, partida fiind întreruptă în două rînduri, odată din cauza suporterilor Rapidului, care au aruncat cu fumigene pe teren, şi a doua oară din cauza unei petarde care a explodat sub ochii lui Lewandoski, atacantul polonez căzînd la pămînd şi avînd nevoie de 5 minute de îngrijiri medicale. Mai mult, în prima repriză, fanii români şi cei polonezi au fost la un past de încăierare, între cele două părţi zburînd mai multe fumigene, iar jandarmii intervenind cu gaze lacrimogene atît în tabăra gazdă, cît şi a tricolorilor.
România: 12. Tătăruşanu - 2. Benzar, 6. Chiricheş, 21. Grigore - cpt., 3. Toşca - 5. Hoban (18. Prepeliţă 46), 15. R. Marin - 8. Ad. Popa (9. Andone 46), 23. N. Stanciu (13. Keşerü 82), 7. Chipciu - 9. Stancu. Selecţioner: Christoph Daum
Poloniei: 22. Fabiański - 20. Piszczek, 15. Glik, 2. Pazdan, 3. Jędrzejczyk - 10. Krychowiak - 16. Błaszczykowski, 19. Zieliński (7. Teodorczyk 80), 8. Linetty (5. Mączyński 70), 11. Grosicki (17 Peszko 89) - 9. Lewandowski - cpt. Selecţioner: Adam Nawalka