Curierul Zilei - „Suferim la finalizare“

*** Ce obligaţii au posesorii de case de marcat     *** 15 cîini şi-au găsit familie la Tîrgul de Adopţii      *** Se opreşte curentul în Piteşti!     *** PASTILA de UMOR      *** La ADLER PELZER GROUP distracţia a fost în floare     *** „Scurtcircuit“, semnalul de trezire la realitate!     *** Răcire accentuată a vremii     *** Protest la Spitalul Penitenciar Mioveni     *** Şi-au ciocnit maşinile la „Păsărica”     *** Condamnat pentru tăiere ilegală de arbori     *** L-a luat rîul din căruţă     *** De la dubiţă a luat foc gospodăria     *** Fost bar, incendiat de aurolaci     *** Condamnat pentru fals în înscrisuri     *** Miercuri în Cupă, sîmbătă cu U Cluj     *** Liga 1 - Etapa 9     *** 16 jucători pe lista preliminară     *** „Nu meritam să pierdem acest meci!“     *** FC Argeş-Luceafărul, se joacă duminică     *** Snagovul, noul lider!     *** „N-a fost un joc spectaculos!“     *** Încep 16-imile Cupei     *** Fotbal, volei, handbal, oină şi tenis la Mioveni

„Suferim la finalizare“ Imprimare E-mail
(2 voturi)
marţi, 15 noiembrie 2016

Dică a tras concluziile după egalul de la Aninoasa:

„Suferim la finalizare“

SCM Piteşti a obţinut, sîmbătă, al treilea rezultat de egalitate din acest tur de campionat după ce a remizat, 1-1, în deplasarea de la FC Aninoasa. Chiar dacă nu a reuşit să se impună pe terenul dîmboviţenilor, liderul rămîne singura echipă neînvinsă din această serie şi îşi menţine avansul de 9 puncte pe care îl are faţă de Sporting Roşiori, ocupanta locului secund.

Argeşenii au reuşit să deschidă scorul cu un minut înainte de pauză prin Panait care a trimis cu capul în plasă din interiorul careului, în urma unui corner executat de către David, însă dîmboviţenii au restabilit egalitatea în minutul 67, prin Neguţ. Nicolae Dică, antrenorul celor de la SCM Piteşti, a pus acest egal pe seama lipsei de inspiraţie la finalizare a jucătorilor săi: „Din punctul meu de vedere, nu este un egal echitabil, pentru că trebuia să cîştigăm acest meci. În prima repriză, nu ne-am ridicat la nivelul jocului nostru obişnuit. Nu am avut ocazii mari de gol. A doua repriză a fost mult mai bună, chiar dacă am primit gol la singura ocazie a gazdelor din partea secundă. Am avut o posesie bună, ocazii multe de gol, dar, din păcate, suferim la finalizare. Din 4 - 5 situaţii foarte clare de gol, nu am reuşit să marcăm. Şi starea terenului a influenţat jocul nostru,însă nu este o scuză că nu am cîştigat acest meci. Aştept mai mult curaj de la jucătorii mei la meciurile care vor urma“.

„Sînt bucuros de acest rezultat“

De partea cealaltă, Cristi Bălaşa, antrenorul celor de la FC Aninoasa, s-a declarat mulţumit cu acest rezultat de egalitate: „Sînt foarte bucuros pentru acest rezultat, avînd în vedere că nu am putut conta pe patru jucători importanţi. Cei care au intrat şi-au făcut bine treaba şi am numai cuvinte de laudă la adresa lor. Am luat gol contrar jocului, dintr-o fază fixă, capitol la care, din păcate, încă nu învăţăm din greşelile trecutului. Ne-am bucurat mult că am avut numeroşi suporteri lîngă noi. Le mulţumim că ne-au susţinut pe întreaga durată a întîlnirii şi îi aşteptăm într-un număr mare şi la meciul cu Steaua II din ultima etapă a turului. Dedic această remiză lui George Rusu,  jucător care a suferit, în această săptămână, o accidentare dură“, a pus tehnicianul pe pagina de Facebook a clubului.