Curierul Zilei - Victorie in extremis!

*** A scăzut rata inflaţiei     *** PASTILA de UMOR      *** Românii vor să facă Revelionul în ţară     *** 2,5 milioane de leduri în aranjamentele festive de Sărbători     *** Legătura dintre tehnologie şi artă, făcută de 5 artişti      *** „Femeie în război”, la Cinema „Bucureşti”     *** Profesorul Constantin I. Năstase este iniţiatorul unei colecţii muzeistice     *** Atenţionări de la pompierii din Mioveni     *** Cinci persoane, reţinute pentru furt şi tăinuire     *** A stat 3 zile în casă cu fratele ucis!     *** Autopsierii, condamnaţi cu suspendare     *** Incendiu la Alpitex!     *** Localii au confiscat căruţele rromilor     *** Liga Naţiunilor     *** „Echipa stă bine în clasament!“     *** 5 egaluri şi 5 roşii     *** Meci demonstrativ cu Colegiul Brătianu     *** Vlad Mariea luptă pentru podium!     *** 8 medalii la Târgu Secuiesc     *** Mircea Sibiceanu, premiat la două competiţii!

Victorie in extremis! Imprimare E-mail
(3 voturi)
joi, 24 noiembrie 2016

Liga a II-a, etapa 18: Mioveniul s-a întors cu 3 puncte de la Afumaţi

Victorie in extremis!

# CS Afumaţi - CS Mioveni 1-2(0-1)

CS Mioveni a recuperat ieri ce a pierdut etapa trecută, pe propriul teren, cu Luceafărul şi s-a întors cu 3 puncte din deplasarea de la Afumaţi. Galben-verzii au cîştigat cu 2-1, golul victoriei venind pe final.

Argeşenii au făcut o partidă bună la Afumaţi şi au reuşit să deschidă scorul pe finalul primei reprize, după ce pînă atunci au mai avut cîteva ocazii pe poartă. Staicu a marcat din 11 m în urma unei faze în care, pe un contraatac, Ayza a fost faultat în careu. După pauză, gazdele au ieşit decise de la vestiare şi au reuşit egalarea destul de repede în minutul 53, în urma unei neatenţii a apărării la o fază fixă, respectiv un corner de pe partea dreaptă, Vlada înscriind cu capul din 2 m. A urmat apoi eliminarea lui Bogdan Stancu, proaspăt intrat în teren, iar după această fază, ilfovenii s-au năpustit asupra careului oaspeţilor. Apărarea şi în special portarul Croitoru şi-au făcut pe deplin însă datoria, după care, cu 7 minute înainte de final, Mioveniul avea să dea lovitura de graţie. Edi Stoica a continuat excelent o fază pe partea stîngă, a şutat de la marginea careului pe colţul scurt, iar portarul a scăpat mingea în plasă. Victorie aşadar pentru CS Mioveni, 3 puncte foarte importante care ajută echi­­pa să spere din nou la primele locuri. Vom reveni.

#Afumaţi: Obretin - Al. Gheorghe, Rz. Patriche (cpt.), Buzea, Robicek - Costache (Al. Mitu 87'), V. Olariu (Verdeş 76'), Balgiu, Pivniceru - Vl. Tudorache, M. Vlada (Alin Zaharia 76')
Rezerve neutilizate: Mişa - Petculescu, Ad. Popa, Botea
Antrenor: Vasile Neagu
#Mioveni: F. Croitoru - Tomozei (C. Năstăsie 61'), Vişa, I. Stoica, Ed. Stoica - Boboc, Biceanu - Rădescu, Ed. Florescu (Bg. Stancu 61'), Ayza (cpt.) - M. Staicu (Nilă 75')
Rezerve neutilizate: Oct. Popescu - Gugu, M. Galan, Iamandi
Antrenor: Alexandru Pelici
Eliminat: Bogdan Stancu 63' (roşu direct)