Curierul Zilei - Învinşi din fază fixă!

*** Trivale Fest la Piteşti      *** Gabriel Cazan şi-a lansat noua carte      *** Primarul vine la muncă pe bicicletă      *** A crescut producţia la Dacia      *** 260 de vehicule, pentru pompierii români      *** „Misiune îndeplinită!”     *** Chinezi prinşi muncind la negru     *** Agresor sexual, în arest la domiciliu     *** S-a aruncat de la etajul V     *** Bătut de un poliţist pe motocicletă     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Mergem să cîştigăm la Timişoara!“     *** Chindia - CFR, la Mioveni, în Cupă     *** România a urcat pe locul 27     *** Între 30 şi 90 lei biletele la meciul cu Serbia     *** Bishop a ajuns la Piteşti     *** Doar 4 partide vor fi televizate!     *** Victoria îi urcă pe podium!     *** Negocieri cu doi jucători     *** Năstăsie: „Mergem la Bacău să cîştigăm“

Învinşi din fază fixă! Imprimare E-mail
luni, 12 decembrie 2016

Liga a II-a: Cornerul din minutul 72 i-a fost fatal Mioveniului

Învinşi din fază fixă!

CS Mioveni a pierdut ulti­mul meci de campionat din 2016, în deplasare la Satu Mare, unde Olimpia s-a im­pus graţie unui gol mar­cat după un corner. Partida de la Satu Mare s-a dispu­tat sîmbătă dimineaţă, pe un teren îngheţat bocnă, fotbaliştii lăsînd impresia că joa­că această partidă pe un teren de beton.

Prima repriză a fost slabă în ocazii de poartă, cele două echipe studiindu-se mai mult decît să atace poarta adversă. Primul şut pe spaţiul porţii al primei reprize a aparţinut gazdelor care au şutat din lovitură liberă de la 25 m, direct în braţele lui Croitoru. Imediat, pe contraatac, Ayza a fost imprecis şi a şutat de la marginea careului mult peste. Apoi, în primele minute ale reprizei secunde, argeşenii au atacat ceva mai mult şi au pus în pericol poarta lui Anca - Trip, prin  Boboc care a şutat puţin pe lîngă, în minutul 58, iar apoi prin Nilă care a ratat cea mai mare ocazie a Mioveniului, trimiţînd balonul pe poartă dar slab, în minutul 68, după ce a scăpat singur cu Anca - Trip, dar nu şi-a calculat bine paşii. A urmat şi şutul lui Rădescu, puţin pe lîngă, după un dribling scurt la marginea careului. După aceste zvîcniri ale galben-verzilor, gazdele aveau să deschiă scorul în urma unei faze fixe, un corner de pe stînga, mingea fiind deviată nefericit de Gălan pe colţul scurt pînă la Kanalos, care a fost mai rapid decît portarul argeşenilor. După gol, nu s-a mai jucat fotbal, gazdele trăgînd de timp la maximum, iar Mioveniul nu a avut forţa necesară să pună în pericol poarta, decît o singură dată, prin Staicu, în minutul 78, chiar dacă antrenorul Alexandru Pelici a făcut mai multe schimbări ofensive, introducîndu-i pe teren, pe rînd, pe Staicu, Biceanu şi Vintilă.
CS Mioveni încheie 2016 cu o înfrîngere în campionat, însă echipa poate salva finalul de sezon printr-un joc şi un rezultat bun în meciul de Cupă cu Steaua de miercuri, patida contînd pentru optimile competiţiei KO.

# Olimpia Satu Mare - CS Mioveni  1-0 (0-0)

A marcat: Tony Kanaloş 71’
 Olimpia: Anca-Trip - Duruş, Fl. Mureşan, Heil, Iuhas (cpt.) - R. Rus, Krausz, Sil. Pană, D. Muntean - Faur (Luduşan 84’), Kanaloş (Bura 90+3’).  Antrenor: Bogdan Andone
 Mioveni: F. Croitoru - Tirică, Vişa, I. Stoica, Ed. Stoica - Boboc, Galan (Biceanu 77’) - V. Mazilu (M. Vintilă 78’), Ayza (cpt.), Rădescu - Nilă (M. Staicu 73’) Antrenor: Alexandru Pelici
Arbitru: Rareş George Vidican (Oradea)
Cartonaşe galbene: Iuhas (47), Rus (90), Kanalos (92) / Staicu (78)
Stadion: Olimpia (Satu Mare); Spectatori: 500;

Cum s-a marcat golul:

1-0, min. 72: corner de pe stînga pentru gazde, executat pe scurt, mingea este deviată nefericit pe spate cu capul de Galan, balonul ajunge la 1 m de linia porţii la colţul scurt, de unde Kanalos îl împinge cu capul în plasă, luîndu-i faţa lui Croitoru

Filmul meciului

Min. 19: Faur pătrunde cu mingea la picior pînă la 20 de metri central şi finalizează slab, pe jos, pe lîngă poartă.
 Min. 21: Faur cere penalti după ce cade în careu în urma unui duel cu Edi Stoica, dar centralul nu dictează nimic. Puţinii spectatori prezenţi pe stadion vociferează.
 Min. 38: Silviu Pană bate o lovitură liberă de la 25 de metri central, trimite direct pe centrul porţii, iar Croitoru reţine fără probleme. Şutul lui Pană a fost primul şut cadrat pe poartă, al meciului.
 Min. 39: Pe contraatac, Ayza ajunge la 16 metri de poartă, dar trimite mult peste.
 Min. 45: Romariu Rus îşi încearcă ţinta cu un şut de la 28 de metri central, dar trimite peste vinclul din stînga lui Croitoru.
 Min. 58: Boboc şutează de la 25 de metri, pe jos, iar portarul reţine.
 Min. 68: Ocazie mare pentru Mioveni, Nilă scapă de marcajul lui Mureşan, intră în careu, dar se duce în unghi şi şutul său nu-l poate surprinde pe Anca - Trip.
 Min. 69: Rădescu preia la 18 m, driblează un adversar şi tragte cu stîăngul puţin pe lîngă.
 Min. 72: 1-0 - Kanaloş marchează cu capul, din 2 metri, după un corner, la care portarul Croitoru a rămas pe linia porţii. Primul gol în tricoul Olimpiei pentru Kanalos, atacantul de 18 ani.
 Min. 78: Staicu preia la 16 m cu spatele la poartă, se întoarce şi trage în plasa laterală.
 Min. 89: Muntean şutează de la marginea careului mare, iar mingea atinge plasa laterală.

La primul gol

Junioriul Tony Kanalos a marcat, sîmbătă, primul gol pentru Olimpia. „Mă bucur foarte mult pentru golul pe care l-am marcat, un gol cu care am ajutat echipa să urce pe locul 3. Golul acesta l-am aşteptat de mult şi a venit. Îi mulţumesc şi domnului antrenor că îmi dă încredere. Acum aşteptăm ca cei din Consiliul Judeţean să-şi ţină promisiunea şi să primim salariile restante şi primele de joc“, spunea Kanalos.

Rezultate etapa 21

l CS Afumaţi - Luceafărul Oradea  0-0
l FC Academica Clinceni a stat
l CS Baloteşti - Chindia Tîrgovişte 3-2
l Unirea Tărlungeni - Dacia Unirea Brăila 0-3 (gazdele nu s-au prezentat)

9. Foresta Suceava    19            8    2          9           32-35    26
10. Dacia Unirea Brăila    19            8    2          9           20-24    26
19. Şoimii Pîncota    0            0    0          0             0-0      0
20. ACS Berceni      0              0          0            0           0-0          0