Curierul Zilei - Stea căzătoare la Mioveni!

*** Vor bani să îşi crească copiii      *** Proiect de cercetare nucleară la ICN      *** 800 de locuri de muncă în Spania      *** PASTILA de UMOR      *** Pregătiri pentru Festivalul Zavaidoc     *** „Moromeţii 2”, la Cinema „Bucureşti”     *** Filmele săptămînii 16-22 noiembrie     *** Braconierii au lăsat maşina şi-au fugit     *** Beat turtă, a căzut în canal      *** S-a oprit cu maşina într-un pod     *** Scandalagiii din Valea Măcelarului, condamnaţi     *** Înlocuiţi carnea cu fasole      *** Copiii cu păduchi la Grădiniţa „Sfînta Maria”     *** Amenzi drastice pentru şoferi      *** 30 lei biletul la meciul cu americanii     *** Liga Naţiunilor     *** După puncte la Timişoara!     *** Naţionala de tineret a SUA vine la Piteşti!     *** Voleibalistele junioare joacă la Braşov      *** Argint pentru Alexandra Olteanu la Braşov     *** Karatiştii din Mioveni, în concurs la Buzău     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul şalăului cu peştişori vii

Stea căzătoare la Mioveni! Imprimare E-mail
(5 voturi)
vineri, 16 decembrie 2016

Cupa României: Galben-verzii au eliminat echipa care a fost pe primul loc în România

Stea căzătoare la Mioveni!

De obicei, cînd vezi o stea căzătoare, îţi pui o dorinţă, iar apoi aştepţi să se împlinească. La fel s-a întîmplat şi miercuri noaptea, la Mioveni! Peste 4.000 de oameni au văzut o stea căzătoare şi şi-au pus dorinţa ca echipa CS Mioveni să ajungă cît mai sus în Cupa României.

Meciul din optimile Cupei, CS Mioveni - Steaua, a fost de un dramatism rar întîlnit, iar în cele din urmă, gazdele s-au impus la penaltiuri, după ce, la finalul celor 90 de minute, a fost 0-0, iar după prelungiri, 1-1. La loviturile de departajare, doi stelişti au tras peste poartă, iar Năstăsie a şutat în braţele portarului, imediat după prima ratare a adversarului, iar Boboc a înscris golul victoriei. Steaua ve­­nea la Mioveni din postura de vicecampioană a României. În a­­celaşi timp, echipa lui Becali ocupase pînă acum o etapă în primul loc în Liga I şi era considerată cea mai bună din ţară, însă, totodată, nu mai cîştigase un meci de 5 - 6 partide oficiale, fiind în picaj. La Mioveni, am avut parte de un meci în care roş-albaştrii au atacat continuu, dar, în cele mai multe cazuri, fără folos. În prima repriză, cea mai mare ocazie a aparţinut Mioveniului, Năstăsie fiind la un pas să-l învingă pe portar, Niţă respingînd însă cu un reflex de moment. În repriza a doua, gazdele şi-au dat seama de neputinţa adversarului şi au forţat un pic mai mult, începutul de repriză aparţinîndu-le, prin ratarea mare a lui Staicu din 6 m şi apoi prin şutul periculos al lui Rădescu. Momcilovic a irosit şi el cea mai mare ocazie a Stelei, trimiţînd din lateral paralel cu linia porţii, Pintilii nu l-a putut învinge de Popescu cu un şut din vole, Boldrin a trimis în bară din lovitură liberă, iar Toşca a tras puternic puţin peste, de la 30 m. În prelungiri, CS Mioveni şi-a jucat şansa, iar norocul i-a surîs. În minutul 95, Nilă a forţat, Toşca a fost naiv şi l-a scăpat din marcaj, iar atacantul a făcut un stadion întreg fericit. Repriza I de prelungiri s-a încheiat cu o ocazie imensă a bucureştenilor, Momcilovic neputînd să-l învingă din 6 m pe Popescu, scăpînd singur cu el. Golul  Stelei a venit pe lipsa de experienţă a galben-verzilor. Mai întîi, Boboc a fost trimis în afara terenului pentru a primi îngrijiri medicale, deşi nu era cazul, pentru ca, în aceste momente, Galan să rateze şansa unui contraatac şi să piardă uşor un balon, cerînd fault, cînd de fapt arbitrul a judecat un umăr la umăr. Achim a fost cel care a egalat pentru Steaua, după ce apărarea gazdă a fost un pic surprinsă de atacantul stelist. S-a terminat 1-1 şi s-a ajuns la penaltiuri, unde a fost loterie. Boldrin a trimis peste pentru Steaua, iar Năstăsie, cel mai bun executant al Mioveniului a şutat pe centru, dar Niţă nu s-a aruncat şi a rămas nemişcat prinzînd fără probleme. Apoi, Achim a înscris, iar Ayza a egalat. Pintilii a tras plasat, însă Edi Stoica a menţinut speranţa. Ovidiu Popescu înscrie pe lîngă mîna portarului argeşean, iar Nilă a şutat fără speranţe în plasa laterală. Moke l-a driblat din paşi pe Popescu, iar Gugu a egalat cu siguranţă. De Amorim nu şi-a putu stăpîni emoţiile şi a trimis peste, iar Boboc a închis seria penaltiurilor, cu un şut frumos, consfinţind calificarea Mioveniului în sferturi.
CS Mioveni nu e prima oară în sferturile Cupei. În 2007 - 2008, argeşenii au jucat în semifinale, iar în 2014 - 2015, au pierdut în sferturi cu CFR, 3-4, după ce a condus cu 3-0. Calificarea a fost, miercuri, meritată, iar acum, jucătorii lui Pelici aşteaptă să vadă ce adversar îi vor hărăzi sorţii.

# CS Mioveni - Steaua 6-5 (0-0, 1-1, 5-4 la 11 m)

# De Amorim (ratare) / Boboc (gol)

Mioveni: Popescu - Tomozei, Gugu, Ionuţ Stoica, Edi Stoica - Boboc, Biceanu (79 Galan) - Alin Popa (54 Rădescu), Năstăsie, Ayza - Staicu (57 Nilă). Antrenor: Alexandru Pelici
Steaua: Niţă - Enache (117 Jakolis), Moke, Toşca, Momcilovic - Ovidiu Popescu, Pintilii - Adrian Popa (46 Boldrin), Achim, De A­morim - Tudorie (63 Bourceanu).        Antrenor: Laurenţiu Reghecampf
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei)
Cartonaşe galbene: Staicu (53), Nilă (95), Tomozei (98), Ionuţ Stoica (114) / Moke (53), Pintilii (57), Ov. Popescu (119)
Cartonaş roşu: Galan (116)
Stadion Orăşenesc Mioveni
Spectatori 4000

Cum s-au marcat golurile

1-0, min. 95: Gugu aruncă o minge în adîncime, Nilă urmăreşte bine, îi ia faţa lui Toşca şi scapă singur cu portarul, intră în careu şi şutează pe jos, pe sub portar
 1-1, min. 113: Galan pierde o minge la 25 de metri, Ovidiu Popescu centrează în careu, Pintilii recentrează cu capul pentru Vlad Achim, care îl fentează în centru pe Ionuţ Stoica, şi apoi finalizează din 6 metri în stînga lui Octavian Popescu

Filmul meciului

Min. 8: Enache reuşeşte să centreze din dreapta şi Tudorie reia din 5 metri lateral, de la prima bară, pe lîngă
 Min. 18: Achim face un un-doi cu Ovidiu Popescu în faţa careului, avansează şi este blocat în ultimul moment de Ionuţ Stoica
 Min. 30: Popa centrează dintr-un corner de pe dreapta, Achim reia spre colţul lung, iar Octavian Popescu reţine în faţa lui Momcilovic
 Min. 31: Eduard Stoica bate o lovitură liberă de la 20 de metri lateral dreapta, Staicu se repliază în centru, la 10 metri, reia cu capul în Achim, mingea îi revine şi apoi trage pe lîngă bara din stînga lui Niţă. Se ridică totuşi offside la poziţia lui Staicu
 Min. 36: De Amorim îi pasează în dreapta lui Pintilii, care trage din prima de la 16 metri pe lîngă bara din stînga lui Octavian Popescu
Min. 38:
Năstăsie pătrunde în careu pe stînga, îl fentează cu uşurinţă pe Moke şi trage din unghi, de la 7 metri, iar Niţă deviază pe lîngă colţul lung
 Min. 44: De Amorin şutează slab pe poartă şi Octavian Popescu reţine fără probleme
 Min. 54: Pasă peste apărarea Stelei, Staicu ţine de minge, deşi e presat de Moke şi Momcilovic, reia din 7 metri spre centru, iar Niţă scoate în faţă cu piciorul. Mingea îi revine lui Staicu, care trimite din cădere pe lîngă bara colţului scurt. Ocazie colosală de gol a Mioveniului
 Min. 55: Rădescu trage din prima de la 25 m, însă Niţă este la post şi reţine
 Min. 65: Momcilovic este angajat peste apărarea Mioveniului, scapă singur pe stînga, trage din 10 m, şi mingea trece periculos prin faţa porţii
 Min. 72: Boldrin centrează de pe stînga, Pintilii reia din careu din vole, cu pămîntul, iar Popescu respinge cu un reflex frumos
 Min. 86: Boldrin bate o lovitură liberă de la 20 de metri central, mingea se duce peste zid, şterge transversala şi se duce peste poartă.
 Min. 87: Toşca trage de la 30 m central, din prima, mingea ia efect şi se duce peste poartă
 Min. 95: 1-0!
 Min. 99: Enache reia cu capul din careu, Popescu reţine
 Min. 103: Popescu scoate sen­zaţional în faţa lui Momcilovic care a rămas singur în careu şi a reluat spre poartă
 Min. 104: De Amorim trage de la 16 m, însă portarul este la post
 Min. 113: 1-1!
 Min. 119: Jakolis centrează din dreapta şi Tomozei scoate cu pieptul pe lîngă bara colţului lung, din faţa lui De Amorim

Seria penaltiurilor

0-0 - Boldrin bate mult peste poartă
 0-0 - Năstăsie trage pe centru, iar Niţă este inspirat şi nu se aruncă, reţinînd fără prea mari eforturi
 0-1 -  Achim bate în stînga, jos, iar Po­­pes­cu sare în colţul opus
 1-1 - Ayza trimite tot pe centru, dar înscrie după ce Niţă sărise în dreapta sa
 1-2 - Pintilii bate în stînga, jos, Popescu a sărit pe direcţia mingii, dar nu a ajuns-o
 2-2 - Eduard Stoica bate în stînga, la semiînălţime, şi transformă. Niţă sărise în partea opusă
 2-3 - Ovidiu Popescu bate la semiînălţime în stînga şi transformă. Popescu a fost pe minge, dar nu a ajuns la ea
 3-3 - Nilă bate în stînga, jos, Niţă sare pe minge, dar nu poate evita golul
 3-4 - Moke îl fentează din jocul picioarelor pe Octavian Popescu şi transformă în stînga
 4-4 - Gugu trimite în stînga, pe jos, Niţă sare în partea opusă
 4-4 De Amorim şutează şi el peste transversală
 5-4 Boboc  bate în dreapta, Niţă sa­re în colţul opus

Ce nu s-a văzut la televizor

La ora începerii partidei, la Mioveni, termometrele arătau -4 grade Celsius, temperaturile mai coborînd cîteva grade pînă cînd partida s-a terminat.
 Tribuna a doua a stadionului din Mioveni a fost neîncăpătoare pentru suporterii gazdă, excepţie făcînd sectorul rezervat fanilor oaspeţi, în timp ce, la tribuna I, sectoarele laterale au fost mai puţin populate. În total, la meci au asistat în jur de 4.000 de spectatori.

Reîntîlnire cu Enache

La Steaua s-a aflat în lot şi a evoluat pînă în repriza a doua de prelungiri şi argeşeanul Gabriel Enache, fost jucător chiar al lui CS Mioveni, mijlocaşul ajungînd aici după ce a mai trecut pe la Astra Giurgiu.
 7 cartonaşe galbene a aratat centralul Istvan Kovacs în cele 120 de minute de joc disputate, patru dintre ele gazdelor şi alte trei oaspeţilor.
 Trei dintre avertismentele gazdelor au venit pentru trageri de timp (Tomozei), proteste (Ionuţ Stoica) şi scoaterea tricoului (Nilă), în timp ce unul a fost acordat eronat, pentru o presupusă reacţie nervoasă a lui Staicu.

Avertismente pentru numerele 21

Staicu şi Moke, ambii purtători ai tricoului cu nr. 21, au fost avertizaţi în minutul 53, după ce argeşeanul a fost bruscat în joc şi călcat pe mînă. Duelul celor doi a pornit cu o fază înainte, cînd Staicu l-a talonat pe adversar, ţinîndu-l de mînă.
 Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Istvan Kovacs la mijloc, din Carei, Alexandru Cerei, din Cluj, şi Mihai Marica (Bistriţa). Rezervă a fost Edaurd Ioniţă din Constanţa, iar observatori Cristian Sava din Bacău şi Adrian Petre din Buzău.

Gol în inferioritate numerică

CS Mioveni a fost egalată în minutul 113 într-un moment în care era în inferioritate numerică, după ce Boboc a acuzat o lovitură, iar medicul a intrat şi apoi toţi au fost trimişi pe margine pentru cîteva momente.
 În minutul 34, Stelei i-a fost refuzat un penalti, după ce Pintilii a căzut în careu într-un duel cu Gugu, fundaşul argeşean atingîndu-l la picioare pe adversar.

Înjurat de spectatori

În acel moment, banca Stelei a sărit, iar Reghecampf s-a luat la ceartă cu arbitrul de rezervă. Spectatorii de deasupra băncilor de rezervă au început şi ei să facă mişto de Reghecampf.
 La cea mai mare ocazie de gol a primei reprize, cea ratată de Năstăsie, antrenorul Alexandru Pelici şi-a luat mîinile de cap, dîndu-şi seama ce mare ocazie a ratat echipa sa.

Tricoul a rămas în tribună

Nilă nu a mai putut de bucurie cînd a deschis scorul şi şi-a scos tricoul de pe el, aruncîndu-l în tribune, iar el alergînd la bustul gol, cînd afară erau - 7 grade.
 Marius Galan a fost eliminat în minutul 116, la un atac aproape de jumătatea terenului la Achim. Intevenţia nu a fost de roşu, însă arbitrul nu a stat nici o clipă pe gînduri şi a scos cartonaşul roşu direct din buzunar.
 La finalul reprizei a doua de prelungiri, arbitrul de rezervă a arătat două minute de prelungiri, însă după nici zece secunde, centralul a pus capăt jocului, în protestele delegaţiei Steliste care arătau cu disperare cu degetul la ceas.

„Vreau să dedic golul soţiei mele şi domnului primar. Au crezut în mine şi mi-au spus că voi marca, este o bucurie de nedescris. Este cea mai frumoasă victorie din cariera mea, sîntem foarte fericiţi. Vreau să felicit echipa, am fost o familie, am crezut din primul pînă în ultimul minut că vom cîştiga acest meci. Avem şi o primă, dar nu mai contează, vic­toria e cea mai importantă“. Andrei Nilă

Ce a scris presa despre eliminarea Stelei la Mioveni

# Alarmă la Steaua! Am depăşit şi criza deja, suntem în degringoladă! Jucătorii noştri scot mingea din poartă... - Pro Sport
# CS Mioveni, prima echipă din Liga a II-a, calificată în sferturi, după ce a eliminat vicecampioana la penaltiuri - www.frf.ro
# O echipă de Liga a II-a şi CS Mioveni. Steaua lui Reghecampf pierde după loviturile de departajare şi este eliminată din Cupa României - Pro Sport
# Ei sînt eroii Mioveniului din meciul cu Steaua. „Este cea mai frumoasă victorie a carierei mele / Am fost norocosul care a executat penaltiul decisiv“ - Liga a II-a
# Primă specială pentru Mioveni după eliminarea Stelei! Atitudinea şi determinarea au făcut diferenţa“. Cum şi-au depăşit argeşenii obiectivul - Pro Sport
# Rîsu’-plînsu’. Umiliţi şi de Nilă, Gugu şi Boboc! Steaua nu mai bate pe nimeni: eliminată din Cupă de locul şase din Liga B - www.gsp.ro
# Mioveniul realizează surpriza finalului de an: o elimină pe Steaua din Cupa României la penaltiuri! - www.gsp.ro
# CS Mioveni dă lovitura şi elimină Steaua din Cupa României. Calificarea în sferturi s-a decis la loviturile de departajare - Liga a II-a

„Am încercat să le dau jucătorilor cît de multă încredere am putut eu. Am avut un amical acum o lună, dar le-am zis că nu o să semene jocurile. Şi aşa a fost. Am avut şi şansă, ne-am apărat bine. Le dedic victoria celor care au venit astăzi la stadion. Am auzit cum au strigat „Mioveni, Mioveni!“, este pentru prima dată cînd am auzit aşa ceva. Bravo jucătorilor, este meritul lor! Am exploatat toate şansele pe care le-am avut. Este o sărbătoare şi o realizare mare. Să scoţi Steaua din Cupă nu este chiar aşa uşor. Le-am zis şi jucătorilor, să elimini Steaua, trebuie să joci aproape perfect“.     Alexandru Pelici

„E  frumos. A fost o atmosferă excepţională, un stadion arhiplin şi parcă altfel te atrage fotbalul cînd e aşa. Băieţii au fost extraordinari, şi-au dorit şi au fost foarte motivaţi. Le-am spus să fie încrezători că pot învinge Steaua. Atitudinea şi determinarea au făcut diferenţa. Sigur, au avut o primă specială pentru acest meci, dar nu asta a fost determinant. Dorinţa de afirmare, atitudinea, determinarea au dus la această prestaţie. Obiectivul nostru a fost aducerea unei echipe de Liga I la Mioveni şi acest obiectiv a fost depăşit prin eliminarea Stelei. Acum va fi dificil (n.r. - să treacă şi de sferturi), pentru că sînt echipe bune, echipe de primă ligă“.     Dumitru Olteanu

„Eu nu sînt supărat. Nu este pentru noi un obiectiv aşa important Cupa. Şi cred că eu stabilesc obiectivele la club... Mie mi-a plăcut jocul. Dacă am făcut un joc slab, o să vedem la final. Dacă luăm campionatul, înseamnă că am făcut un joc bun“.     Gigi Becali

„Jocul nu ne-a satisfăcut, rezultatul nici atît, dar viaţa merge înainte. Nu trebuie să facem o tragedie... Nu ştiu dacă s-a întîmplat ceva deosebit aseară. Atmosfera nu poate să fie bună, pentru că suntem într-o criză. Am depăşit şi criza, sîntem într-o degringoladă aş putea spune“.     Helmuth Duckadam

„Trebuia să ne respectăm şi să cîştigăm fără probleme, indiferent de gazon şi vreme. E diferenţă mare între noi şi CS Mioveni, dar nu s-a văzut. Foarte multe atingeri, foarte multe greşeli. Toşca e unu la unu cu un atacant şi e depăşit lejer, ajungi la 11 metri şi cei mai buni jucători îţi ratează. E important să cîştigăm cu Timişoara, să jucăm cu Dinamo, apoi să mergem în vacanţă şi să începem pregătirea de iarnă. Se întîmplă să nu marcăm, am jucat cu cei mai buni fotbalişti, am încercat să cîştigăm, dar nu s-a putut. Nu se întîmplă nimic cu Boldrin şi De Amorim. Pe mine m-a deranjat atitudinea echipei!“.     Laurenţiu Reghecampf

„Eu am fost norocosul care a executat penaltiul decisiv. Am avut emoţii, dar au fost emoţii constructive. M-au ajutat să iau decizia cea mai bună. Am jucat şi anul trecut cu Steaua, în Cupa României, eram la U Cluj. Ne-au învins atunci în ultimele minute, am rămas cu un gust amar, iar acum mi-am dorit foarte mult să elimin Steaua. Sînt foarte fericit pentru acet lucru“. Robert Boboc