Curierul Zilei - Atleta Violeta Dan, sportiva anului!

*** Cozile de topor din pădurea românească     *** 8 miniştri noi şi un nou vicepremier     *** Avem stocuri de antiderapant     *** PASTILA de UMOR      *** „Un secol de muzică tradiţională românească”     *** Workshop pentru formarea profesională      *** Autorităţile din Mioveni pregătite pentru iarnă      *** Incendiu la Vlădeşti     *** Crimă, la un pahar de ţuică!     *** Spărgătorii de la Primăria Leordeni, prinşi!     *** Prima zăpadă a venit cu accidente şi evenimente     *** Bărbat paralizat, scos din incendiu     *** Spaniolii preferă familii de români, căpşunari!     *** Următorul meci al Mioveniului, vineri la 17:00     *** „Nu putem rata obiectivul!“     *** Pelici: „Am întîlnit o echipă bună“     *** 4 medalii de bronz la Focşani     *** Pe frig, doar 20 de goluri     *** Raicu s-a oprit în turul 2      *** Meci crucial pentru tricolori     *** Show baschetbalistic la Piteşti!     *** „3 puncte foarte importante”     *** Popa: „Am pierdut pe greşeli individuale”

Atleta Violeta Dan, sportiva anului! Imprimare E-mail
sâmbătă, 17 decembrie 2016

LPS Piteşti şi-a premiat campionii din 2016

Atleta Violeta Dan, sportiva anului!

Liceul cu Program Sportiv Viitorul Piteşti a încheiat anul 2016 într-un cadru festiv. Cei mai buni elevi şi cei mai buni antrenori au fost premiaţi, joi seară, pentru rezultatele obţinute în acest an. Evenimentul a avut loc la restaurantul Cornul Vînătorului în prezenţa a zeci de invitaţi din administraţia publică locală şi din mediul academic. Festivitatea de premiere a fost prezentată de Lucian Călinescu, crainicul de la meciurile BC Argeş.

Unitatea de învăţămînt condusă de Silviu Corodi a avut un an destul de bun, cîştigînd 111 medalii la Campionatele Naţionale de juniori, 33 de medalii la Campionatele Naţionale de tineret, 43 de medalii la Campionatele Naţionale de seniori, 34 de medalii la Campionatele Naţionale Universitare, 17 medalii la Campionatele Balcanice de seniori şi juniori, dar şi 5 clasări în primii zece la Campionatele Mondiale şi Europene de juniori şi seniori. Cel mai bun sportiv al LPS Piteşti a fost desemnată atleta Elena Violeta Dan. Sportiva pregătită de profesorul Fernando Georgescu a fost medaliată cu bronz la Balcaniada de juniori din Turcia în proba de 3.000 m obstacole şi în cea de 4x400 m feminin, a obţinut locul 5 la Campionatele Internaţionale ale României în proba de 3.000 m obstacole, a cîştigat titlul la CN Şcolare în proba de 3.000 m obstacole, a luat argintul la CN de Tineret la aceaşi probă şi bronzul la CN de Juniori I. Este componentă a lotului naţional de juniori I. Fernando Georgescu a fost desemnat antrenorul anului. Premierea sportivei şi a tehnicianului a fost făcută de Dumitru Tudosoiu, şeful ISJ Argeş.

Oprea, cel mai bun baschetbalist

Cel mai bun sportiv al secţiei de atletism a fost desemnat Alexandru Tache, locul 5 la Balcaniada de juniori din Turcia, medaliat cu aur în proba de triplusalt la CN de Juniori I, campion la triplusalt şi la 4x100 m la CN Şcolare, medaliat cu argint în probele de triplusalt şi 4x100 m la CN de Juniori I. Sportivul este pregătit de antrenorul Fernando Georgescu. Sportivul numărul 1 al secţiei de baschet a fost desemnat Adrian Oprea care este pregătit de profesorul Narcis Şufariu. Oprea este component al echipei Under 20 LPS Piteşti-CSU Piteşti, dar şi al echipei de Liga I şi Divizia A a BCM U Piteşti. Premierea a fost făcută de Leonard Fleancu, prodecan al Universităţii din Piteşti.

Croitor, luptătorul numărul 1

Laureatul secţiei de judo a fost Cosmin Ene, medaliat cu bronz la Campionatul Balcanic U 21 din Bosnia şi Campionatele Naţionale de Ne-waza. Sportivul pregătit de profesorul Elian Rabolu este component al lotului naţional de seniori. Premierea a fost făcută de Dragoş Şerban, directorul clubului SCM Piteşti. Mihai Croitor a fost declarat cel mai bun luptător al secţiei de lupte. Sportivul pregătit de profesorul Vasile Pavelescu este medaliat cu bronz la Balcaniada de cadeţi din Turcia, medaliat cu aur la Campionatul Naţional de juniori III şi medaliat cu bronz la Cupa României. Croitor a fost premiat de către directorul CSM Piteşti, Gheorghe Dinu.

Ioana Mincă, tenismena de aur

Cea mai bună sportivă a secţiei de ternis în 2016 a fost desemnată Ioana Mincă. Sportiva pregătită de antrenorul Gabriel Săndulescu a ajuns pînă în sferturi la Roland Garros ITF, grad A, simplu,  participantă în sferturi la Wimbledon ITF, Grad A dublu, participantă cu echipa României la Campionatele europene de juniori din Elveţia şi medaliată la multe competiţii internaţionale Tennis Europe. Premierea a fost făcută de Dan Teodorescu, director executiv în cadrul Primăriei Piteşti. Bianca Voica a fost desemnată cea mai bună sportivă a secţiei de handbal. Sportiva pregătită de Nadina Dumitru este componentă a echipei de junioare III, com­­ponentă a Centrului Naţional de Excelenţă de la Braşov. Bianca a fost premiată de Paul Mihăilă, director al Clubului Sportiv Universitar Piteşti.

Adelin Mircea, fotbalistul minune

Secţia de fotbal l-a ales ca premiant în acest an pe Adelin Mircea. Fotbalistul este pregătit de profesorul Mihăiţă Toma şi este golgheter al Campionatului Naţional de juniori E cu peste 62 de goluri şi golgheter al mai multor turnee cu peste 30 de reuşite. Puştiul a fost premiat de Răzvan Tunaru, directorul Sălii Sporturilor. Andrada Barac a fost desemnată cea mai bună voleibalistă de la LPS în acest an. Sportiva pregătită de Nicoleta Iatan este componentă a echipei de cadete şi junioare care a participat la turneul semifinal din cadrul Campionatului Naţional. Premierea a fost făcută de Simona Teodorescu, inspector şcolar şa ISJ Argeş. Înotul a desemnat-o pe Karina Băcan cea mai bună sportivă a secţiei. Sportiva Nicoletei Dubiţ a cîştigat 2 medalii de aur, 1 de argint şi 2 de bronz la Campionatul Naţional Şcolar. Premierea a fost făcută de Horia Iliescu, directorul Bazinului Olimpic.