Curierul Zilei - FC Argeş, locul 4 pe ţară

*** A scăzut rata inflaţiei     *** PASTILA de UMOR      *** Românii vor să facă Revelionul în ţară     *** 2,5 milioane de leduri în aranjamentele festive de Sărbători     *** Legătura dintre tehnologie şi artă, făcută de 5 artişti      *** „Femeie în război”, la Cinema „Bucureşti”     *** Profesorul Constantin I. Năstase este iniţiatorul unei colecţii muzeistice     *** Atenţionări de la pompierii din Mioveni     *** Cinci persoane, reţinute pentru furt şi tăinuire     *** A stat 3 zile în casă cu fratele ucis!     *** Autopsierii, condamnaţi cu suspendare     *** Incendiu la Alpitex!     *** Localii au confiscat căruţele rromilor     *** Liga Naţiunilor     *** „Echipa stă bine în clasament!“     *** 5 egaluri şi 5 roşii     *** Meci demonstrativ cu Colegiul Brătianu     *** Vlad Mariea luptă pentru podium!     *** 8 medalii la Târgu Secuiesc     *** Mircea Sibiceanu, premiat la două competiţii!

FC Argeş, locul 4 pe ţară Imprimare E-mail
(2 voturi)
joi, 22 decembrie 2016

S-a încheiat Trofeul Gheorghe Ola

FC Argeş, locul 4 pe ţară

# Yanis Pîrvu a fost ales cel mai tehnic jucător

FC Argeş a terminat pe locul 4 la grupele de copii născuţi 2007, formaţia antrenată de Adi Dulcea pierzînd finala mică a Trofeului Gheorghe Ola în turneul de la Cluj. Luceafărul Cluj-Napoca a cîştigat turneul naţional Trofeul Gheorghe Ola după ce a învins-o cu 3-0 pe Pro Junior Craiova, în fina­la disputată la finalul săptămînii trecute.

Acesta a fost al doilea titlu în ultimele şase luni pentru roş-albaştri, micii jucători pregătiţi de Cosmin Crăciun şi Stan David bucurîndu-se îndelung la sfîrşitul jocului alături de alte grupe ale academiei de fotbal şi de antrenori. Finala a fost decisă de golurile lui Paul Crişan, David Popa şi Darius Muntean, la 1-0 şi la 2-0, însă jucătorii Craiovei avînd cîte o bară. Experienţa turneelor, inclusiv internaţionale, la care formaţia clujeană a participat în trecut s-a văzut şi în această finală, Luceafărul cîştigînd al doilea trofeu naţional în ultimele şase luni, după un meci în care a mai ratat şi alte cîteva ocazii mari.

„A fost un turneu foarte greu, pentru că au participat cele mai bune echipe din ţară, dar am pregătit foarte bine echipa, am făcut în fiecare zi antrenamente. Le mulţumesc celor din club, pentru că am avut susţinerea lor, le mulţumesc antrenorilor, părinţilor şi, în special, copiilor. Orice finală se cîştigă pe teren, puteau şi ei să cîştige, însă se vede experienţa turneelor noastre pe care le-am făcut în străinătate şi în România“, a spus an­­trenorul Luceafărului, Cosmin Crăciun.
În finala mică, Atletico Arad a cîştigat cu 1-0 meciul cu FC Argeş, piteştenii avînd un jucător de cîmp în poartă mai bine de o repriză, portarul Adrian Briciu fiind eliminat încă din primele minute. Drept consecinţă, FC Argeş a jucat în inferioritate numerică pînă la finalul meciului. „În inferioritate numerică, 45 de minute din 50, am pierdut la limită finala mica cu cei de la Arad. Dăruire, ambiţie şi putere de luptă, asta am arătat la acest turneu. Felicit băieţii pentru această prestaţie“, spunea Dulcea, după meci.
Chiar dacă nu a reuşit să cîştige marele trofeu, FC Argeş a obţinut un titlu, prin Yanis Pîrvu, care a fost ales cel mai tehnic jucător al turneului.