Curierul Zilei - „Vreau să jucăm în cupele europene“
PRIMA PAGINA
 Publicitate pdf
„Vreau să jucăm în cupele europene“
(1 vot)
Thursday, 29 December 2016

Directorul SCM Piteşti are ambiţii mari în 2017

„Vreau să jucăm în cupele europene“

 

 În aceste ultime zile din acest an, cluburile sportive din judeţul nostru trag linie şi fac bilanţul pe anul 2016. Conducătorii din sportul argeşean pun pe hîrtie rezul­ta­tele sportive înregistrate pe anul în curs, dar trec la inventar şi nerealiză­rile pe care le-au avut. În acest sfîrşit de an, ne-am propus să discutăm cu direc­torii ce­lor mai importante structruri sportive din judeţul nostru, pentru a putea pre­zenta cititorilor situaţia reală şi exactă din sportul argeşean. Am început cu directorul CSM Piteşti, Gheorghe Dinu, şi vom continua seria interviurilor cu Dragoş Şerban, directorul SCM Piteşti, club înfiinţat de autorităţile locale pentru sprijinirea spor­tului de performanţă.

 

Gruparea care îşi are sediul în Prundu, la fosta bază sportivă Arpechim, are 10 secţii, dintre care 5 sporturi de echipă şi 5 individuale. Cele mai importante sînt fotbalul, baschetul, voleiul şi handbalul. În urma unui parteneriat cu autorităţile locale, SCM Piteşti finanţează şi cei mai buni atleţi şi judoka de la CSM Piteşti, club aflat în subordinea Ministerului Tineretului şi Sportului. Această măsură este una foarte benefică pentru valorile sportului argeşean, care nu vor mai fi nevoite să plece la alte cluburi cînd ajung la vîrsta senioratului din cauza lipsei banilor. Iată cum arată situaţia la SCM Piteşti pe anul în curs şi care sînt perspectivele pentru cel viitor.

În grafic cu toate sporturile   

Cum a fost 2016 pentru SCM Piteşti?

- Putem spune că 2016 a fost un an bun din punct de vedere sportiv, chiar dacă nu a început atît de bine pe cît ne aşteptam. Am avut parte de evenimente sportive deosebite. Am reuşit să promovăm cu echipa de volei în Liga Naţională după o pauză de cîţiva ani şi am readus voleiul piteştean acolo unde este locul, adică în prima ligă. Totodată, după un început ezitant de campionat cu echipa de fotbal, am ratat promovarea în Liga a II-a la o diferenţă de un gol. Am reuşit un pas mare în acest an calendaristic prin înfiinţarea celor două secţii noi la clubul nostru. Secţia de atletism şi secţia de judo. Din păcate, secţia de nataţie, chiar dacă a fost înfiinţată, nu am reuşit să o activăm aşa cum ne-am fi dorit din cauza problemelor administrative pe care le-am întîlnit pe parcurs. Aici mă refer în primul rînd la legislaţie.

Care sînt perspectivele pe 2017?

- 2017 sperăm să fie un an mult mai bun decît a fost 2016. Ne dorim să excelăm cu secţiile pe care le avem. Încheiem anul în curs cu un parcurs extraordinar al echipei de baschet. Au terminat anul pe locul 3, ceea ce este extraordinar. Echipa de fotbal este la sfîrşitul turului de campionat pe prima poziţie, cu un avans de 13 puncte, faţă de locul 2. Echipele de volei şi handbal feminin se află în grafic şi sperăm să depăşim aceste grafice cum am făcut şi în acest an. Pot spune că şi la sporturile individuale obiectivele trasate au fost îndeplinite.

Cînd credeţi că echipa de baschet poate reveni în cupele europene?

- Din punctul meu de vedere, ar trebui să revină cît mai curînd. Vrem să terminăm pe un loc fruntaş sezonul la baschet, iar acest lucru să ne dea posibilitatea să jucăm în cupele europene. Acest obiectiv poate fi atins, dacă vom avea un parcurs la fel de bun ca pînă acum. Echipa de baschet este cel mai aproape de atingerea acestui obiectiv. Eu cred că în anul 2017 putem reveni în competiţiile europene. Noi ne dorim să facem performanţă la toate secţiile pe care le avem şi nu numai la baschet.  

Colaborare bună cu partenerii

Cum decurge colaborarea cu celelalte structuri sportive din judeţ?

- Avem o colaborare foarte bună cu CSM Piteşti, LPS Piteşti şi CSU Piteşti. Colaborarea cu CSM Piteşti pe partea de atletism şi judo a adus rezultate. Ne bucurăm că avem în pregătire cîţiva copii care în acest an au obţinut rezultate deosebite atît la campionatele naţionale, campionatele balcanice şi chiar europene. Sperăm ca în anul 2020 o parte din ei să ne reprezinte la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

S-au conturat bugetele secţiilor pentru anul următor?

- Da. Bugetele, în mare parte, au fost aprobate de Consiliul de Administraţie. Sînt bugete care ne dau speranţe că vom face performanţă la jocurile de e­chi­­pă. Urmează să fie aprobate şi de Consiliul Local cînd va avea loc dezbaterea bugetului general. Despre acest capitol putem discuta mai mult cînd va fi votat bugetul.

Poate Piteştiul să ţină toate e­chipele la un nivel ridicat? Avem baschet, volei, fotbal....

- Rămîne să vedem ce însea­mnă din punct de vedere financiar aceste standarde de performanţă. Pe parcurs, se va cristaliza şi se va şti cît înseamnă din punct de vedere bugetar şi financiar acest lucru. Sperăm ca echipele pe care le avem angrenate în competiţiile la care participă să aibă clasări cît mai bune.

Municipalitatea ajută mult sportul

La capitolul investiţii pentru anul viitor...

- Se ştie foarte bine că Primăria are în obiectivele de investiţii modernizarea stadionului Nicolae Dobrin. Se va începe cu renovarea tribunei a doua în prima fază. Avem în vedere şi modernizarea Centrului de Copii şi Juniori Leonte Ianovschi. Este un prim pas pentru a avea o bază sportivă cît mai modernă şi la standarde europene. Modernizarea pistei de atletism de la stadion a fost un plus pentru România. La Piteşti s-au desfăşurat ultimele trei ediţii ale Campionatului Balcanic de Atletism. Este un lucru foarte important pentru oraşul nostru, pentru că an de an au venit aici sportivi din peste 20 de ţări.  

Cum aţi caracteriza relaţia cu autorităţile locale?

- Foarte bună. Pot spune că Primăria municipiului Piteşti, prin domnul Cornel Ionică, este un sprijin extraordinar şi principalul finanţator al clubului nostru. Domnul primar este alături de noi tot timpul şi ne ajută să avem o stabilitate financiară fără de care nu poţi face performanţă. Ne bucurăm foarte mult că avem şi un Consiliu de Administraţie care este implicat activ în problemele clubului. Un merit foarte mare îl are domnul preşedinte Cristian Gentea care este un susţinător al sportului piteştean şi al sportului în general.

Se reînfiinţează Centrul de Copii

Se vorbeşte de reînfiinţarea echipei FC Argeş...

- Înainte de tragicul accident pe care l-a avut domnul Stroe, au fost discuţii în acest sens între reprezentanţii Municipalităţii şi cei ai lui FC Argeş 1953. A rămas ca, după Anul Nou sau cel tîrziu în februarie, cele două părţi să se întîlnească şi să găsească soluţia cea mai bună ca din vară echipa SCM Piteşti să joace sub denumirea de FC Argeş. Sperăm ca în 2017 să promovăm în Liga a II-a cu echipa de fotbal. Este un vis al nostru şi al piteştenilor de a avea din nou echipă la cel mai înalt nivel, iar dacă va juca sub denumirea de FC Argeş, va fi cu atît mai bine pentru oraş.

Din vară se va reînfiinţa şi Centrul de Copii şi Juniori?

- Binenţeles. Odată cu promovarea în Liga a II-a, sîntem mai mult decît obligaţi să avem acest Centru de Copii şi Juniori. Şi în trecut Piteştiul a fost o pepinieră importantă pentru fotbalul românesc. Sperăm să reluăm această tradiţie şi să ajungem ce am fost.

La baza sportivă din Prundu sînt prevăzute investiţii ?

- Noi încercăm an de an să modernizăm baza sportivă. Intenţionăm să accesăm şi fonduri europene pentru a realiza ce ne-am propus să face. Lucrurile se fac pas cu pas, pentru că este foarte greu să faci toate lucrurile într-o singură etapă.

Legile trebuie adaptate la realităţile vremii

Legislaţia actuală ajută sportul de performanţă?

- Nu putem spune nici că ajută, dar nici că încurcă performanţa. Pot spune că nu deţine impulsul acela de care este nevoie pentru revigorarea sportului. Cînd modifici o legislaţie şi excluzi din ecuaţie administraţia este o problemă pentru că sportivii şi antrenorii care aduc României rezultate au în spate o întreagă echipă administrativă. În acest moment, sportivii au cam fost lăsaţi deoparte şi acest lucru nu este benefic performanţei care se cere de către minister şi conducerile cluburilor.

Dacă aţi ocupa o funcţie de conducere în Ministerul Sporturilor, ce măsuri aţi lua pentru îmbunătăţirea activităţii sportive?

- În primul rînd, aş începe cu o discuţie în care să implic toţi factorii decizionali de la nivelul cluburilor. În urma discuţiilor pe care le-aş avea cu aceştia aş modifica Legea Educaţiei Fizice şi Sportului, normele finananciare şi normele de aplicare a acesteia. Al treilea lucru pe care l-aş face ar fi modificarea Legii Sponsorizării pentru a face acest domeniu cît mai atractiv mediului privat.

Ce aşteptări ai de la noul ministru al sportului?

- Sper să se îndrepte cît mai mult şi spre cei din teritoriu. Să asculte şi ce au de spus şi cei din ţară, pentru că ei ştiu cel mai bine realitatea crudă din teren. Noul ministru al sportului ar trebui să fie mult mai flexibil în luarea deciziilor. Să se gîndească foarte bine şi la efectele pe care le va produce deciziile luate.

M.Duinea

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 2223

Comentarii (3)
Scris de Director anonim in 04-01-2017 00:23 - Vizitator
 
 
Asta saracul nici nu stie citi sunt la baschet in Teren si vrea in europa....sau trezit cu echipa asta in prima liga si profita acest lucru....
 
Scris de Dicu in 30-12-2016 13:50 - Vizitator
 
 
Pai care performanta la baschet ????numai cu americani si sirbi?????asa fac si eu echipa din banii primariei,ca performanta oricum nu ati facut :gri
 
Scris de dd in 29-12-2016 10:16 - Vizitator
 
 
Nu cred ca stadionul Nicolae Dobrin trebuie modernizat. Ar fi bani aruncati aiurea. Singura sansa a stadionului este demolarea si construirea unuia nou, modern.
 

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 


embedgooglemap.net


Zi record

Marţi, 20.08.2019

--- 9.253 vizitatori unici ---

Horoscop zilnic

Flag Counter


PRchecker.info