Curierul Zilei - Au luat titlul şi au eliminat Steaua!
PRIMA PAGINA
 Publicitate pdf
Au luat titlul şi au eliminat Steaua! Imprimare E-mail
(2 voturi)
miercuri, 11 ianuarie 2017

Cele mai mari performanţe ale CS Mioveni au fost obţinute la tenis de masă şi fotbal:

Au luat titlul şi au eliminat Steaua!

 

  Clubul Sportiv Mioveni a avut un an 2016 destul de bun, cu reali­zări la toate disciplinele sportive, fot­bal, tenis de masă, judo şi box. Astfel, pe scurt, la fotbal, echipa a ter­mi­nat sezonul trecut pe 4, iar acum este pe 6, la 4 puncte de locul ce duce la barajul de pro­­mo­vare, la tenis, s-a obţinut titlul de campioni naţionali şi apoi calificarea, în premieră, pînă în turul 3 al Cupei ETTU, la box, s-a luat o medalie de bronz la Cam­pionatele Naţionale de Tineret, iar la judo, 6 sportivi au obţinut mai multe clasări pe podium la campio­natele naţionale. Preşe­din­tele Consiliului Director al clubu­lui, Dumitru Olteanu, aşteaptă perfor­manţe şi mai bune de la 2017, dar totodată avertizează că e nevoie de susţinere financiară şi mai puternică, fiind aşteptaţi mai mulţi oameni de afaceri lîngă Consiliul Local care să spon­­so­rizeze. Ieri am stat de vorbă cu oficialul clu­bului galben-verde, şi am aflat lu­crurile de care este cel mai mul­ţumit în 2016, dar şi despre ceea ce aşteaptă de la 2017.

 

Echipa de tenis, campioană naţională

Domnule preşedinte, cum a fost anul 2016 pentru CS Mioveni?

- Putem spune că a fost un an bun, cu realizări la toate secţiile pe care le avem. Dar întotdeauna este loc şi de mai bine, aşa că ne dorim ca 2017 să fie un an şi mai bun.

Concret, pe secţii, care au fost rezultatele notabile?

- Aş începe cu tenisul de masă, unde au fost cele mai mari realizări din cadrul unui club argeşean din ultimii 16 ani, cînd echipa Piteştiului a luat titlul. La tenis, echipa noastră a ieşit campioană naţională, lucru deosebit pentru judeţul Argeş şi o premieră pentru oraşul Mioveni. În afară de acest titlu naţional, echipa noastră a reuşit calificarea în cupele europene pînă în turul trei, trecînd, tot în premieră, de primele două runde şi ajungînd în primele 16 din Europa în ETTU Cup. Am avut un parcurs meritoriu, cum nu a mai avut vreo echipă românească la tenis de prin anii 70 - 80. La judo, ne-am clasat cu şase sportivi pe podium la campionatele naţionale, iar la box am ocupat locul 3 la campionatele naţionale de tineret.

„În 2016, am avut un parcurs bun la fotbal“

În final, fotbalul...

- În 2016, am avut un parcurs bun la fotbal. În campionatul 2015/2016 încheiat în vara lui 2016, am terminat pe locul 4 în Liga a II-a, iar acum, la finalul sezonului, după tur şi două etape din retur, sîntem pe locul 6, la 4 puncte de locul 3 ce duce la baraj şi la 5 de locul 2, care promovează direct. Desigur, nu putem uita parcursul bun din Cupa României, unde în ultimul meci, cel din optimi, am eliminat Steaua, vicecampioana României şi deţinătoarea Cupei. Apoi, la Centrul de Copii şi Juniori, promovăm permanent tinerii sportivi fotbalişti. În plus, anul acesta am înscris şi echipa în Liga a III-a, pentru a da posibilitatea jucătorilor ce împlinesc 19 ani şi nu prind lotul la Liga a II-a să continue cu echipa secundă şi să aibă meciuri în picioare.

Rememorînd, care ar fi cea mai mare realizareîn 2016?

- E greu de spus, care este cea mai mare. Totuşi mă opresc la două realizări, obţinerea titlului naţional la tenis de masă şi apoi eliminarea Stelei în optimile Cupei.

„Privim cu încredere spre viitor“

De partea cealaltă, care este cel mai mare regret în 2016?

- Ne-am dorit promovarea la fotbal anul trecut în Liga I şi nu am reuşit. Sper ca anul acesta să facem pasul mult aşteptat spre Liga I.

Ce credeţi că rezervă 2017 clubului din Mioveni?

- Sperăm şi privim cu încredere în viitor. Sper în primul rînd ca finanţatorul principal, Consiliul Local, Primăria şi primarul Ion Georgescu, cărora le şi mulţumesc pe această cale, pentru modul cum au susţinut clubul, să fie în continuare alături de noi, iar finanţarea să fie pe măsura performanţelor noastre. Ne propunem să aducem cît mai multă lume la stadion, să fie ca la meciul cu Steaua, o atmosferă frumoasă, iar aceasta să fie o satisfacţie în plus. Mai vrem să accedem în semifinalele Cupei şi, de ce nu, mai sus.... Toate aceste lucruri, îndeplinirea obiectivelor şi realizarea performanţelor, vor fi însă greu de realizat dacă lîngă Consiliul Local nu vor veni şi cîţiva sponsori, cîţiva oameni de afaceri pentru susţinere.

„Sper să luăm titlul“

La celelalte sporturi, ce obiective sînt?

- E clar, la tenis de masă ne dorim să ne apărăm titlul şi să redevenim campioni ai României. Aici vreau să menţionez că în momentul de faţă, la jumătatea campionatului, sîntem pe locul 1, neînvinşi. Sper să o ţinem tot aşa pînă la final şi să luăm titlul. Apoi, la judo şi la box ne dorim să urce pe podium cît mai mulţi sportivi de la clubul nostru, să obţină medalii şi titluri la campionatele naţionale şi să avem şi o participare europeană sau mondială.

Care este situaţia acum la echipa de fotbal?

- Momentan, băieţii sînt în vacanţă, dar vor reveni la antrenamente pe 16 ianuarie. Apoi, de pe 23 ianuarie pînă pe 3 februarie, se va merge în cantonament la Cheile Grădiştei, după care va începe perioada meciurilor amicale. Programarea acestora este în mare făcută, dar va depinde foarte mult şi de disponibilitatea unor adversari şi de starea terenurilor.

„Lotul este omogen în momentul de faţă“

Referitor la lot, cine pleacă, cine vine?

- Se ştie că atunci cînd îţi doreşti mai mult, trebuie să aduci jucători care să realizeze acest obiectiv. Lotul este omogen în momentul de faţă. Din punctul meu de vedere, ne-ar trebui un mijlocaş central şi poate un atacant. Singura plecare este a lui Bogdan Stancu. Mai sînt zvonuri despre unii sau alţii că pleacă la alte echipe sau chiar în străinătate, dar nu am avut pînă acum nici o discuţie cu ei. Ne dorim să rămînă şi să aducem 1 - 2 jucători.

Ce se aude cu construcţia stadionului?

- Ne-am dori foarte mult să acoperim tribuna oficială şi chiar tribuna a doua. Sper ca în limita posbilităţilor, dacă bugetul o permite, Consiliul Local să poată aloca o sumă pentru a realiza acoperişul la stadion.

S.Mihai

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 1667

Fii primul care comenteaza articolul

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >


embedgooglemap.net


Google Analytics
Zi record

Luni, 18.03.2019

--- 3.802 vizitatori unici ---

Sfinții zilei

Horoscop zilnic

Flag Counter


PRchecker.info