Curierul Zilei - Înfrîngere pe terenul vicecampioanei

*** Trivale Fest la Piteşti      *** Gabriel Cazan şi-a lansat noua carte      *** Primarul vine la muncă pe bicicletă      *** A crescut producţia la Dacia      *** 260 de vehicule, pentru pompierii români      *** „Misiune îndeplinită!”     *** Chinezi prinşi muncind la negru     *** Agresor sexual, în arest la domiciliu     *** S-a aruncat de la etajul V     *** Bătut de un poliţist pe motocicletă     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Mergem să cîştigăm la Timişoara!“     *** Chindia - CFR, la Mioveni, în Cupă     *** România a urcat pe locul 27     *** Între 30 şi 90 lei biletele la meciul cu Serbia     *** Bishop a ajuns la Piteşti     *** Doar 4 partide vor fi televizate!     *** Victoria îi urcă pe podium!     *** Negocieri cu doi jucători     *** Năstăsie: „Mergem la Bacău să cîştigăm“

Înfrîngere pe terenul vicecampioanei Imprimare E-mail
luni, 23 ianuarie 2017

Voleibalistele noastre nu au putut mai mult

Înfrîngere pe terenul vicecampioanei

# CSM Tîrgovişte - SCM Piteşti 3-0

Echipa de volei feminin a oraşului a început cu stîngul noul an. SCM Piteşti a pierdut cu 3-0 la seturi, în deplasarea de sîmbătă, de la CSM Tîrgovişte. Argeşencele nu au avut nici o şansă cu vicecampioana României care se pregăteşte în această săptămînă de meciul cu Khimik Youzhne din Cev Cup.

Gazdele au început în forţă partida şi au cîştigat primul set cu 25-14. Şi în al doilea act al partidei, tîrgoviştencele au fost cele care au dictat ritmul şi s-au impus tot la 14 puncte. În ultimul set al partidei, piteştencele au încercat să revină în joc şi au fost aproape să reducă din handicap. Dîmboviţencele s-au impus în ultimul act cu mare greutate şi şi-au trecut în cont încă trei puncte. Pentru echipa din Trivale au evoluat Domonte, Zanfir, Cărbuneanu, Ariton, Gavrilescu şi Panfil (libero). Pe parcurs au mai intrat şi cele trei achiziţii făcute în această iarnă. Este vorba de Florina Chirilov, de la CSU Galaţi, Carmen Mateaş, de la CS Alba Blaj, şi Adina Stanciu, de la SCM Craiova. În urma acestui succes, CSM Tîrgovişte a rămas pe locul 3 în clasament, cu 33 de puncte, în timp ce SCM Piteşti ocupă locul 10, cu 14 puncte, la egalitate cu CSU Tîrgu Mureş.

Etapa a 14-a

CSM Bucureşti - SCM U. Craiova 3:1 (25:12, 25:17, 19:25, 25:12)
VC Unic LPS Piatra Neamţ - CSM Lugoj 3:1 (23:25, 25:22, 25:17, 25:20)
CSU Galaţi - ACS Penicilina Iaşi 2:3 (18:25, 26:24, 25:18, 22:25, 8:15)
Dinamo Bucureşti - CS Volei Alba-Blaj 0:3 (10:25, 15:25, 22:25)
CSM Tîrgovişte - SCM Piteşti 3:0 (25:14, 25:14,  25:22)

„Deocamdată, atît putem“

Antrenorul Ciprian Dîrnescu este mulţumit de evoluţia jucătoarelor sale: „Pot spune că a fost un meci frumos. Am jucat bine, dar, deocamdată, acesta ne este nivelul. Atît putem în acest moment. Am condus în setul trei şi am fost foarte aproape de a cîştiga un set. A fost o decizie controversată care ne-a dat puţin peste cap, dar nu asta este cel mai important. În mare, sînt mulţumit de felul în care am arătat, chiar dacă pe alocuri am făcut şi greşeli. Pentru noi urmează meciul de sîmbătă, de la ora 18, de pe propriul teren, cu CSM Bucureşti, o echipă la fel de puternică ca Tîrgovişte. Au cîştigat Cupa Challenge în primăvară. Noi ne dorim la fiecare meci să obţinem victoria, însă vom vedea ce vom reuşi. Cu cele trei transferuri cred că putem surprinde mai mult adversarul decît pînă acum“.