Curierul Zilei - A crescut media golurilor pe meci în primele 21 de etape

*** Punctul de pensie creşte semnificativ     *** Angajaţii de la Finanţe ameninţă cu greva     *** PASTILA de UMOR      *** Program nou la Zona de picnic Făget      *** Stadiul lucrărilor de investiţii executate pe domeniul public      *** 1092 de focare, 360.800 porci ucişi!     *** Volumul construcţiilor în scădere!     *** Expoziţia «Seminţe cu suflet», la Piteşti     *** Alege să nu fumezi!     *** Pensionarii aşteptaţi la bilete de tratament!     *** Primarul s-a ales cu camionul confiscat      *** Tînăr de 28 de ani, găsit spînzurat!     *** În arest după ce a spart o casă     *** Deţinuţii îşi pot executa pedeapsa acasă!     *** A murit şoferiţa de TIR care ajuta cîinii abandonaţi      *** Consumator de droguri, condamnat     *** Scandaluri sfîrşite la spital     *** „Meci greu, dar mergem să câştigăm“     *** „N-am primit nici o solicitare fermă”      *** Derby pentru supremaţie!     *** Vor să bată campioana!     *** 9 ani de la dispariţia lui Constantin Cârstea

A crescut media golurilor pe meci în primele 21 de etape Imprimare E-mail
marţi, 24 ianuarie 2017

Liga I - retrospectica 2016/2017

A crescut media golurilor pe meci în primele 21 de etape

349 de goluri s-au marcat în cele 146 de partide încheiate în primele 21 de etape, ceea ce înseamnă o medie de 2,39 goluri/ meci, în creştere faţă de acelaşi interval din ediţia precedentă (336 goluri în 147 de jocuri, medie 2,29 goluri/meci).

Echipele care au evoluat pe teren propriu au înscris de 189 de ori, în timp ce vizitatorii şi-au trecut în cont 160 de reuşite. 196 de goluri s-au marcat în repriza secundă, cel mai propice sfert fiind chiar ultimul (minutele 76-90), în care s-au dat 78 de goluri.
CFR Cluj - 34 goluri, Gaz Metan şi Dinamo, ambele cu 33 de reuşite, au fost echipele cu cele mai bune atacuri, la polul opus situîndu-se Concordia, cu doar 11 goluri marcate. La capitolul defensiv, cea mai bună apărare a înregistrat-o FC Steaua - 16 goluri încasate, gruparea bucureşteană fiind urmată de Viitorul - 19 goluri, respectiv CFR Cluj - 20 de goluri primite.

Iată alte cîteva date statistice interesante:

Cele mai multe goluri s-au înscris în etapa a 2-a, 22 de reuşite, iar cele mai puţine în runda a 16-a, doar 11.
Cele mai multe goluri marcate în primele 30 de minute: Dinamo - 14, FC FC Steaua - 11, CFR Cluj - 10;
Cele mai multe goluri marcate în ultimele 30 de minute: Gaz Metan - 17, CFR Cluj - 15, Viitorul - 13;
Cele mai puţine meciuri fără gol marcat: CFR Cluj, Viitorul - doar 3 jocuri;
Record minute fără gol marcat: FC Botoşani - 569 minute;
Cele mai multe partide fără gol încasat: FC Steaua - 9, Astra, FC Botoşani - 8;
Record minute fără gol primit: Viitorul - 426 minute;
Disputa cu cele mai multe goluri: etapa a 20-a, Pandurii - Gaz Metan 2-5;
5 dintre cele 349 de goluri au fost autogoluri: etapa a 8-a, Belu Iordache Claudiu (Pandurii - ASA Tg Mures
1-0), etapa a 13-a, Albu Cristian
Alexandru (Concordia - ACS Poli 0-2), Romeo Roberto (Gaz Metan - CS U Craiova 2-2), David Lazar (Dinamo - Pandurii 4-0), Rugasevic Dario (Pandurii - Gaz Metan 2-5).
NOTĂ: Această statistică nu cuprinde partida ASA - Pandurii.