Curierul Zilei - Şi-au consolidat locul 4

*** Apă cu bacterii în trei comune!     *** Sîntem campioni la mame sub 15 ani!     *** PASTILA de UMOR      *** Cursurile pietei valutare     *** Ursul a mîncat oaia omului     *** Turist de 22 de ani, mort de frig     *** A căzut în cap, pe casa scării      *** A nins pe Transfăgărăşan      *** Imnul Centenarului pe acorduri de pian!     *** Concert de pian pentru 4 mîini     *** Pasionalul tango, la Davila     *** 6 medalii la Campionatul Naţional     *** „Putem obţine o medalie în acest sezon“     *** Începe Memorialul Ziguli     *** Bogdan Cuzma a cîştigat Trofeul Câmpulung Muscel 2018     *** Cupa Romaniei Faza pe judeţ      *** Învinşi în deplasarea de la Horezu     *** Vor calificare în optimi!     *** Fost antrenor al Mioveniului, la Dinamo

Şi-au consolidat locul 4 Imprimare E-mail
luni, 30 ianuarie 2017

Victorie importantă în Moldova

Şi-au consolidat locul 4

# HCF Piatra Neamţ - SCM Piteşti 26-29 (13-15)

Echipa de handbal feminin a Piteştiului a obţinut a doua victorie din acest an. SCM Piteşti a învins ieri în deplasare pe HCF Piatra Neamţ cu 29-26, la capătul unui meci pe care l-a controlat în marea majoritate a timpului. În urma acestui succes, echipa pregătită de Paul Mihăilă şi Victor Neagu şi-a consolidat locul 4 în clasament, cu cele 25 de puncte acumulate în 12 etape.

Confruntarea cu moldovencele a fost una echilibrată doar în primele cinci minute ale partidei. Handbalistele piteştene au început să se distanţeze şi au avut şi 5 goluri avans. La pauză, diferenţa era de două goluri în favoarea argeşencelor, care şi-au conservat acest avantaj şi după pauză. Principalele marcatoare ale SCM Piteşti au fost Popescu, cu 11 goluri, şi Ioana Mînzicu, cu 9. Antrenorul Paul Mihăilă s-a declarat mulţumit de evoluţia echipei sale: „A fost un meci pe care l-am condus în permanenţă. Am avut şi 5 goluri avans, iar dacă eram mai atenţi, ne puteam distanţa şi mai mult şi închideam partida mai devreme. Am avut şi cîteva aruncări de la 7 metri ratate. Prin această victorie ne-am consolidat locul 4. Este exact ce ne-am propus. Pot spune că este o victorie de moral, care ne va ajuta în următoarea perioadă. Remarc evoluţia foarte bună a portăriţei Anca Moraru şi a jucătoarelor Popescu şi Mînzicu“.