Curierul Zilei - Viitorul rămîne lider!

*** Punctul de pensie creşte semnificativ     *** Angajaţii de la Finanţe ameninţă cu greva     *** PASTILA de UMOR      *** Program nou la Zona de picnic Făget      *** Stadiul lucrărilor de investiţii executate pe domeniul public      *** 1092 de focare, 360.800 porci ucişi!     *** Volumul construcţiilor în scădere!     *** Expoziţia «Seminţe cu suflet», la Piteşti     *** Alege să nu fumezi!     *** Pensionarii aşteptaţi la bilete de tratament!     *** Primarul s-a ales cu camionul confiscat      *** Tînăr de 28 de ani, găsit spînzurat!     *** În arest după ce a spart o casă     *** Deţinuţii îşi pot executa pedeapsa acasă!     *** A murit şoferiţa de TIR care ajuta cîinii abandonaţi      *** Consumator de droguri, condamnat     *** Scandaluri sfîrşite la spital     *** „Meci greu, dar mergem să câştigăm“     *** „N-am primit nici o solicitare fermă”      *** Derby pentru supremaţie!     *** Vor să bată campioana!     *** 9 ani de la dispariţia lui Constantin Cârstea

Viitorul rămîne lider! Imprimare E-mail
miercuri, 08 februarie 2017

Liga I  - etapa a 22-a

Viitorul rămîne lider!

Etapa a 22-a a Ligii I nu a adus mari surprize în ce priveşte rezultatele înregistrate şi nici modificări majore în clasament. Runda a început cu o mică surpriză la Severin, unde oamenii de fotbal se aşteptau ca, dată fiind situaţia Pandurilor, echipa gorjeană să piardă, însă nu s-a întîmplat aşa. Apoi etapa a continuat cu o victorie aşteptată a Astrei în faţa ASA-ului, însă la un scor mic, doar 1-0. Sîmbătă, Craiova s-a distrat cu Voluntariul, iar Dinamo a pierdut încă o dată pe propriul teren în faţa Viitorului, care a venit în Capitală din postura de lider. Ultimele trei meciuri ale rundei a 22-a au consemnat remize, cu acelaşi scor, 1-1, în partidele dintre Botoşani şi Concordia, CFR şi Steaua şi Timişoara şi Mediaş.

Pandurii Tg. Jiu - Poli Iaşi 1-1

Egalaţi în minutul 80

Pandurii şi CSM Poli Iaşi au încheiat la egalitate, scor 1-1, prima partidă oficială a anului în Liga 1. Ieşenii au avut cea mai importantă ocazie a meciului de la Drobeta Turnu Severin, bara lui Andrei Cristea, înainte de a deschide scorul prin Vasile Gheorghe în minutul 60. Noua echipă a lui Flavius Stoican a salvat un punct cu zece minute înainte de final, graţie căpitanului moldovenilor, Ovidiu Mihalache, care i-a oferit pe tavă golul de 1-1 lui Sergiu Negruţ, introdus de numai 16 minute pe gazon. Pandurii au 19 puncte în urma egalului şi se află tot pe locul 11 în Liga 1, iar CSM Poli Iaşi are 26 şi a urcat, momentan, pe poziţia a opta în clasament.

Dinamo - Viitorul 1-2

Calificaţi în play-off

Viitorul a obţinut calificarea matematică în play-off după victoria, cu 2-1, de pe terenul lui Dinamo. Alb-roşiilor le-a fost anulat corect un gol în minutul 14, pentru ofsaid la Nemec, după acţiunea lui Palic. Dinamo a deschis scorul în minutul 26, prin execuţia perfectă a lui Nistor. Hanca a trecut pe lîngă majorarea scorului, iar Iancu a fost blocat de Brănescu pe finalul primei reprize. Nemec a semnat o ratare imensă în repriza secundă, atunci cînd a fost blocat de Rîmniceanu. Oaspeţii au egalat imediat după. Boli a marcat după pasa noului transfer al Viitorului, Neluţ Roşu. Hanca a ratat şansa de a o readuce pe Dinamo în avantaj, iar Brănescu i-a salvat pe alb-roşii la lovitura lui Florinel Coman. Atacantul Viitorului i-a adus însă victoria lui Hagi, cu o zi înainte ca Regele să împlinească 52 de ani.

CFR Cluj - Steaua 1-1

Marcatorii, eliminaţi

CFR Cluj a încheiat la egalitate cu Steaua Bucureşti, scor 1-1 (0-1), duminică, pe stadionul „Dr Constantin Rădulescu“, într-un meci din etapa a 22-a Ligii 1 de fotbal. Steaua a înscris prima prin Denis Alibec, care, la primul său meci pentru echipa antrenată de Laurenţiu Reghecampf, a transformat în minutul 16 un penalti obţinut tot de el. Ciprian Deac, revenit la formaţia clujeană, a adus egalarea în minutul 58. Meciul a fost de bun nivel pentru Liga 1, deşi desfăşurarea sa a fost afectată de două valuri de ceaţă, unul în startul întîlnirii, celălalt în repriza secundă. Steaua a început mai bine şi a avut două ocazii mari în primele minute, prin Jakolis, fost jucător al lui CFR. Gazdele nu au avut ocazii clare în prima jumătate de oră, dar au obţinut un penalti controversat în minutul 32, pentru un presupus fault asupra lui Larie. Nascimento a executat slab lovitura de la 11 metri, apărată de Florin Niţă. Alibec a văzut al doilea cartonaş galben în minutul 43, pentru o simulare. Atacantul luase primul galben pentru proteste. Steaua putea primi un penalti în ultimul minut al primei reprize, după intrarea lui Sorsa la De Amorim. După cîteva zeci de secunde, Jakolis a fost din nou aproape de gol. CFR a început mult mai bine actul secund, impulsionată de avantajul numeric, şi a egalat în minutul 58, prin Ciprian Deac. Harlem Gnohéré, intrat în repriza secundă, putea înscrie în minutul 70, la primul său meci pentru Steaua. Deac şi-a lăsat echipa în zece oameni în minutul 71, cînd a primit al doilea galben, pentru proteste. Bud a irosit o şansă bu­nă în minutul 78, cînd a preferat un dribling în plus. Meciul de duminică a fost important în perspectiva luptei pentru calificarea în play-off. În clasament, Steaua este pe locul 2, cu 41 puncte, la patru lungimi de liderul Viitorul. CFR are 31 puncte şi se află pe poziţia a 7-a.

Astra Giurgiu - ASA Tg Mureş 1-0

Ratări pe bandă rulantă

Campioana a început anul cu dreptul! Fără Alibec, plecat la Steaua, dar cu Budescu-revenit, Astra a ratat prima ocazie încă din debutul partidei. Cu o e­chipă total diferită faţă de toamnă, ASA Tîrgu Mureş s-a mulţumit să se apere, şi singura ocazie a venit de la Gabi Mureşan, după eroarea lui Lung Junior. Dacă n-au profitat, mureşenii au încasat, după o fază în urma căreia Takayuki Seto a finalizat pasa lui Budescu. Repriza a doua a început la fel ca prima. Cu o ocazie mare în contul celor de la Astra, irosită de Ioniţă. Pe final, Budescu a tras peste peluză din cîţiva metri şi Astra - ASA s-a terminat 1-0.

Craiova - FC Voluntari 5-0

Început furibund

CS Universitatea Craiova a început în forţă anul în Liga 1. Echipa lui Gheor­ghe Mulţescu a surclasat-o pe FC Voluntari, scor 5-0, şi au depăşit Steaua la golaveraj pînă la meciul „roş-albaştrilor“ de duminică, de pe terenul lui CFR Cluj. Cu două goluri şi două pase decisive, Alexandru Băluţă a fost eroul oltenilor. Nuno Rocha, Nicuşor Bancu şi Andrei Ivan au înscris celelalte goluri ale oltenilor, care nu mai marcaseră niciodată cinci goluri de la promovarea din 2014. Ultimul meci în care craiovenii au marcat de atîtea ori într-un joc a fost în partida cu Minerul Motru, din liga secundă, cîştigat cu 6-0 pe 22 martie 2014.

ACS Poli Timişoara - Gaz Metan Mediaş 1-1

Au egalat în inferioritate

ACS Poli Timişoara şi Gaz Metan Mediaş au remizat pe „Dan Păltinişanu“, în ultimul meci al etapei cu numă­rul 22. Doman a avut prima ocazie pentru gazde, dar Pleşca s-a opus. La poarta cealaltă, austriacul Sikorski a semnat o ratare mare, în urma unui corner. Nici Eric n-a găsit drumul spre gol, dintr-o lovitură liberă, deviată de bănăţeni. Drăghici a ratat incredibil ultima ocazie importantă a primei reprize, iar la pauză a fost 0-0. La patru minute de la reluare, Eric l-a pus la grea încercare pe Straton. Medieşenii au rămas în inferioritare numerică după ce Rugasevic a luat al doilea galben. Imediat, Doman a deschis scorul pentru timişoreni din pasa lui Artean. Gaz Metan a reuşit egalarea peste zece minute, prin Buziuc. Jucătorii antrenaţi de Cristian Pustai puteau trece în avantaj, dar Alex Munteanu a nimerit doar bara, iar ACS Poli - Gaz Metan s-a terminat 1-1. Punctul obţinut în faţa medieşenilor îi propulsează pe bănăţeni pe locul 13, la egalitate cu ASA Tîrgu Mureş, dar cu golaveraj mai bun.

Botoşani - Concordia 1-1

Debut cu gol la noile echipe

Într-un meci jucat în condiţii speciale, FC Botoşani şi Concordia Chiajna şi-au împărţit punctele. Golurile au fost înscrise de doi debutanţi, Herea şi Buş. Ceaţa, nu zăpada, a fost inamicul fotbalului la Botosani, în primul meci oficial al moldovenilor in 2017, contra Concordiei Chiajna. Chiar şi aşa, portarii celor două echipe au fost la inălţime - Bălgrădean a blocat şutul lui Herghelegiu, iar Albuţ nu a putut fi învins de Serediuc. Scorul a fost deschis de oaspeţi, în minutul 19 - Miron a intervenit violent la Albu şi arbitrul a acordat penalti. La primul meci în tricoul ilfovenilor, Ovidiu Herea nu a ratat de la 11 metri. În repriza secundă, jucătorii lui Leo Grozavu au luat cu asalt poarta adversă. Bălgrădean a făcut însă minuni - nu a putut fi învins, în trei rînduri, de Laurenţiu Buş. Campion cu Oţelul în 2011, fotbalistul de 29 de ani a spart gheaţa în minutul 71. Pînă la final, cele două echipe au mai ratat cîte o ocazie uriaşă. Cristescu nu a putut înscrie din poziţie ideală, iar Mihai Roman a greşit finalizarea. S-a terminat 1-1, remiză care nu mulţumeşte pe nimeni. Moldovenii sînt fără succes în ultimele 8 etape, iar Concordia a ajuns la 6 meciuri fără victorie în campionat.