Curierul Zilei - Învinşi după pauză!

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

Învinşi după pauză! Imprimare E-mail
joi, 09 februarie 2017

Al treilea amical cu ghinion pentru CS Mioveni

Învinşi după pauză!

CS Mioveni a disputat, ieri la prînz, al treilea amical al acestei ierni. Galben-verzii au întîlnit, pe terenul sintetic de la grupul Şcolar Colibaşi, pe Chindia Tîr­go­vişte şi au pierdut cu 2-1, după ce, la pauză, au condus cu 1-0. În acest meci, antrenorul Alexandru Pelici a rulat tot lotul avut la dispoziţie, cu exce­pţia juniorilor de la echipa a II-a pe care i-a avut în cantonament.

Dacă în primele două amicaluri ale iernii, fotbaliştilor li s-a dat şansa să evolueze fiecare în mod  egal în partide, adică cîte 30 de minute, de data aceasta, numărul minutelor jucate a crescut pentru unii la 60 chiar 70, semn că antrenorii le vor da din ce în ce mai multe minute pentru a vedea ce poate fiecare. Practic, Pelici a început cu o formulă care s-a regăsit deseori pe teren în turul campionatului, cu Popescu în poartă, Tirică la dreapta, Vişa şi Ionuţ Stoica în centru, Tomozei la stînga, în faţa lor Mîrzeanu şi Biceanu, la mijloc Rădescu, Florescu şi Ayza, iar în faţă Nilă. La pauză, singurele modificări au fost la mijlocul terenului, Andrei Neagoe intrînd în locul lui Mîrzeanu, iar în poartă, Croitoru luîndu-i locul lui Popescu. În minutul 60 au mai intrat Nilă şi Alexe, schimbările fiind pe posturi, iar 10 minute mai tîrziu, au fost făcute şi restul modificărilor, în apărare, la mijloc şi în faţă. În aceste condiţii, galben-verzii au făcut două reprize total diferite, una în care au avut poftă de joc şi au avut iniţiativa, creîndu-şi mai multe ocazii, şi o a doua în care, deşi jumătate din ea au fost cam aceiaşi jucători pe teren, adversarul a fost primul la minge. Pe acest fond de joc au venit însă şi golurile. În prima repriză, Nilă a deschis scorul după o serie de ratări mari, ale sale, dar şi ale lui Biceanu şi Florescu. În repriza a doua, după ce Chindia a avut mai mult iniţiativa, au venit şi golurile dîmboviţenilor, primul în minutul 66 şi al doilea în minutul 82, ambele ale lui Honciu, în urma unor greşeli ale apărării argeşene.

A fost totuşi un meci de pregătire, în care rezultatul final contează mai puţin, antrenorii dorind să vadă la lucru cît mai mulţi jucători, ceea ce au şi reuşit. Pentru ambele echipe a fost primul joc după cantonament şi de acum încolo antrenorii vor ţine cont şi de evoluţiile personale ale jucătorilor pe care îi au sub conducere.

CS Mioveni - Chindia Tîrgovişte 1-2 (1-0)

Au marcat: Nilă (25) / Honciu (66, 85)
 Mioveni (repriza I): Popescu - Tirică, Vişa, Ionuţ Stoica, Tomozei - Mîrzeanu, Biceanu - Rădescu, Florescu, Ayza - Nilă. Au mai jucat: Andrei Neagoe, Croitoru, Alexe, Năstăsie, Alin Popa, Staicu, Gugu, Piscanu, Şchiopu, Burnea, Iancu. Antrenor: Alexandru Pelici
 Mioveni (repriza II): Croitoru - Tirică (70 Alin Popa), Vişa (70 Gugu), Ionuţ Stoica (70 Şchiopu), Tomozei (70 Burnea) - Andrei Neagoe, Biceanu (70 Piscanu) - Rădescu (63 Alexe), Florescu (70 Staicu), Ayza (70 Iancu) - Nilă (60 Năstăsie). Antrenor: Alexandru Pelici
 Chindia: Căbuz - Săftescu, Vătavu, Dumitraşcu, Marta - Bloţu, Honciu, Pancea, Crinel Stoica - Cherchez, Neguţ. Au mai jucat: Pătru, Cornel Dinu, Ispas, Liciu Mihai, Meilă, Nisipeanu, Parghel, Ioniţă, Şerban. Antrenor Nicolae Croitoru
Arbitri: Iulian Călin - George Neacşu, Romică Bîrdeş

Cum s-au marcat golurile

1-0: Nilă scapă singur cu Căbuz şi înscrie cu un şut peste portar de la marginea careului
1-1: Honciu egalează cu o reluare din interiorul careului
1-2: Honciu preia în 6 m şi trage pe jos pe lîngă Croitoru

Cînd mai putea marca Mioveniul:

min. 6: Nilă scapă singur cu portarul, dar este deposedat în careu în ultimul moment de un adversar
 min. 10: Biceanu trage frumos de la distanţă, dar Căbuz respinge din vinclu
 min. 23: Biceanu centrază bine, Nilă reia cu capul, dar portarul scoate in extremis
 min. 35: Nilă recuperează pe dreapta, joacă scurt cu Rădescu, acesta îi pasează în centru lui Florescu care trage bine de la 25 m, balonul trece milimetric pe lîngă poartă
 min. 77: Năstăsie reia din careu, dar balonul trece puţin pe lîngă