Curierul Zilei - Victorie cu o candidată la promovare!

*** Boia şi Liiceanu l-au băgat la mijloc pe Liviu Dragnea     *** Prefectura angajează Consilier juridic     *** Le-a ars balconul!     *** Un mort şi trei răniţi la Lunca Corbului!     *** Casa a ars, icoana a rămas intactă     *** Ucisă de nepot în Italia     *** Dan Puric, apel la valori în Anul Centenarului     *** Se pun în vînzare biletele la Festivalul Zavaidoc!     *** Concert pentru doi corni şi orchestră      *** Fetiţele din Argeş au luat 13 premii     *** Culisele meciului     *** 4 goluri şi multe ratări la Mioveni     *** CS Mioveni - Dacia Unirea Brăila 4-0 (2-0)     *** Tricolorii s-au reunit pentru meciurile cu Lituania şi Muntenegru     *** Au urcat pe podium     *** Victorie la scor cu bănăţenii!     *** „Am ratat şi de la 1 m de linia porţii!”     *** Săvoiu: „Sper să rămînem în liga a doua”     *** Ceferin, încă 4 ani la şefia UEFA

Victorie cu o candidată la promovare! Imprimare E-mail
vineri, 10 februarie 2017

Echipa lui Dică merge ceas şi în amicaluri

Victorie cu o candidată la promovare!

# SCM Piteşti - AFC Hermannstadt 2-0 (1-0)

SCM Piteşti a disputat miercuri cel de-al patrulea meci de verificare din această perioadă de pregătire. Alb-violeţii au învins cu 2-0, pe terenul sintetic de la Bradu, pe AFC Hermannstadt, liderul seriei a cincea din liga a treia.

Golurile argeşenilor au fost marcate în prima repriză de Marius Albu şi Cătălin Barbu, cu zece minute înainte de finalul partidei. Gazdele au deschis scorul după 18 minute prin Albu, care l-a învins pe goal-keeperul sibienilor cu un şut de la 20 m, care s-a oprit direct în vinclu. Trupa lui Dică a majorat diferenţa pe tabela de marcaj prin Cătălin Barbu. Fiul lui Jean Barbu a fructificat o centrare de pe stînga şi a trimis în plasă cu un şut din interiorul careului. Confruntarea cu sibienii a fost una destul de echilibrată, ambele echipe arătînd că merită să conducă seriile în care au fost repartizate. În afară de cele două goluri marcate, SCM a mai avut şi alte oportunităţi de a puncta, însă inspiraţia la finalizare şi intervenţiile portarului oaspeţilor au făcut ca diferenţa pe tabelă să fie una mai mare. Cele mai mari ocazii i-au aparţinut lui Dorinel Oancea, care, per ansamblu, a făcut un joc foarte bun. Antrenorii celor două echipe au folosit aproape toţi jucătorii pe care i-au avut la dispoziţie, în încercarea de a vedea potenţialul fiecăruia şi a corecta eventualele greşeli care sînt inerente. Piteştenii au pînă acum patru victorii, din tot atîtea meciuri amicale disputate în această iarnă. SCM Piteşti a învins cu 10-0 pe CS Albota, cu 15-0 echipa de juniori de la DLR Piteşti, cu 2-1 pe Voinţa Saelele, liderul Diviziei D din Teleorman, şi cu 2-0 pe AFC Hermannstadt, liderul seriei a 5-a din Liga a 3-a.

SCM Piteşti, I repriză: Udeanu - Şandru, Cotigă, Deaconescu, Anghelina - Panait, Şerban, Oancea, Căpăţînă - Năs­tăsie, Albu. După pauză au mai intrat Dumitrescu, Şerbănică, Manole, Cătălin Barbu, Szecui, Oreviceanu, Mihăiescu, Alexandru Crivac, Andrei Truşescu. Antrenor: Nicolae Dică.
AFC Hermannstadt, I repriză: Moldovan - Străulea, Oiţă, Pîrvulescu, Monea - Cîrstea, Petrescu, Răzvan Dîlbea, Nedeşan - Necşulescu, Neacşa. La pauză au mai intrat Voicilă, Bratu, Piko, Chifu, Tătar, Sanda, Unguru şi Cristiu. Antrenor: Eugen Beja.

Cu Chindia, săptămîna viitoare

Pînă la finele acestei săptămîni, SCM Piteşti nu va mai disputa nici un meci de verificare. Argeşenii au programat cel de-al cin­cilea test din această iarnă miercurea viitoare. Alb-violeţii vor întîlni, pe 15 februarie, pe sinteticul de la Bradu, pe Chindia Tîrgovişte, una dintre formaţiile cu pretenţii din liga secundă. Disputa cu dîmboviţenii este cel mai tare amical pe care echipa din Trivale îl are programat în această perioadă precompetiţională.

Dică: „Un antrenament reuşit“

La finalul confruntării cu sibienii, Nicolae Dică, antrenorul celor de la SCM Piteşti, s-a declarat mulţumit de evoluţia echipei sale. Tehnicianul grupării din Trivale le va da credit în continuare tinerilor pe care îi are în echipă.

Principalul alb-violeţilor vrea să dea şansă la toţi jucătorii pe care îi are în lot: „Sînt mulţumit de joc şi de atitudinea băieţilor. Antrenamentul a fost reuşit. Am întîlnit o echipă bună a ligii a treia care ocupă primul loc în seria lor. Important este că am făcut un joc bun şi am terminat meciul cu bine. Nu am avut accidentări, cu excepţia lui Şerban, care a simţit ceva. Nu ştim sigur ce are acum. Am încercat să folosesc tot lotul. Este bine că şi copiii s-au descurcat. Mă bucur şi pentru Crivac, fiindcă este un copil de 14 ani pe care eu l-am adus acum de la echipa mare. Încercăm, uşor, uşor, să-l integrăm şi pe el în lotul echipei mari“.

Cătălin Barbu: „Vreau să fiu mai bun ca tatăl meu“

Mijlocaşul Cătălin Barbu a făcut un meci destul de bun contra sibienilor. Fiul lui Jean Barbu începe să confirme aşteptările, deşi nu a împlinit încă 18 ani. Juniorul argeşean vrea ca în cîţiva ani să depăşească performanţele tatălui său, care a făcut istorie în tricoul lui FC Argeş, reuşind în 1998 să ducă echipa pînă în turul 3 al Cupei UEFA.

Barbu jr. este sigur că echipa va arăta aşa cum trebuie la startul returului : „Am întîlnit un adversar puternic. Noi ne-am pregătit foarte bine pînă acum şi sper ca şi de acum încolo să facem meciuri la fel de bune. Sînt foarte bucuros că a cîştigat echipa, dar sînt fericit şi că am dat gol. Sper să marchez în continuare. Este o perioadă dificilă pentru noi, dar pot spune că ne-am adaptat bine. Sînt sigur că la startul returului vom fi foarte puternici. Joc alături de Alexandru Crivac, băiatul fostului jucător de la FC Argeş. Îi doresc să ajungă la fel de bun ca şi tatăl lui, poate chiar mai bun. Şi eu îmi doresc să fiu mai bun ca tata. Sper să facem lucruri frumoase în viitor pentru echipa Piteştiului“, a declarat fiul lui Jean Barbu, fostul mare jucător al lui FC Argeş.