Curierul Zilei - CS Mioveni - FC Voluntari, în sferturile Cupei
PRIMA PAGINA

Social *** ️ Echitaţie de înaltă ţinută!     Social *** ️ Urşii gunoieri au târât tomberonul în stradă     Fapt divers *** ️ Îngrijitoare prinse când furau din mâncarea copiilor     Sport *** ️ Noul sezon începe pe 3 august!     Economic *** ️ Oportunităţi pentru tinerii care vor să înveţe o meserie     Fapt divers *** ️ Maşină răsturnată pe câmp de şoferul neatent     Fapt divers *** ️ Bătrână rănită grav de cântăreţul bisericii     Social *** ️ Nu puteţi fi concediat fără preaviz!     Social *** ️ Puteţi transmite indexul contorului de apă prin WhatsApp     Social *** ️ Contestaţiile blochează construcţia Austrăzii Piteşti - Sibiu     Social *** ️ Clasele de vară pentru copii    
 Publicitate pdf
CS Mioveni - FC Voluntari, în sferturile Cupei Imprimare E-mail
(1 vot)
marţi, 14 februarie 2017

Adversar de nesperiat pentru galben-verzi în competiţie KO

CS Mioveni - FC Voluntari, în sferturile Cupei

 

 Echipa noastră va juca în sferturile Cupei României cu FC Voluntari, adversara fiind stabilită în această dimineaţă, în urma tragerii la sorţi de la Casa Fotbalului.    

Şapte echipe din Liga I, împreună cu singura reprezentantă a eşalonului secund, CS Mioveni, au fost introduse într-o singură urnă după ce, conform regulamentului, echipele din a doua urnă valorică au promovat în prima, învingînd un oponent superior categoriei din care făceau parte.

Programul complet al sferturilor de finală ale Cupei României este următorul:

 FC Viitorul - AFC Astra
 CS Universitatea Craiova - Dinamo 1948 SA
 CS Mioveni - FC Voluntari SA
 ACS Poli Timişoara - CFR 1907 Cluj
Meciurile din sferturile de finală se vor disputa într-o singură manşă, în perioada 28 - 30 martie 2017, în funcţie de opţiunile pentru televizare, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasate la finalul sezonului precedent, CS Mioveni fiind echipă de Liga a II-a, urmînd a juca meciul pe propriul teren.

S-au tras şi sferturile Cupei României U17 şi U19

O premieră în cadrul evenimentului ieri, 13 februarie: tragerea la sorţi a sferturilor Cupei României a fost precedată de ţintarul aceleiaşi faze a competiţiilor dedicate juniorilor Under 17 şi Under 19. De altfel, pe 27 mai 2017, finala Cupei României U19 se va disputa în deschiderea meciului în care se întîlnesc seniorii.
În cazul ambelor competiţii de juniori, prima echipă extrasă va fi gazdă în jocul programat pe 11 martie. Odată cu stabilirea sferturilor Cupei României U17 şi U19 cunoaştem şi împerecherea pentru semifinale (sfert 1 vs sfert 2 şi sfert 3 vs sfert 4). Cîştigătoarele sferturilor 1 şi 3 vor fi gazde în prima manşă a penultimului act. Semifinalele sînt programate pe 22 martie (tur), respectiv 5 aprilie (retur). Finala U17 va avea loc la finalul lunii mai.

Sferturi de finală Cupa României U19

 ACS Poli Timişoara - ACS UTA Bătrîna Doamnă
 CSM Politehnica Iaşi - CFR 1907 Cluj
 SC Dinamo 1948 - CSS Slatina
 FC Steaua Bucureşti - FC Viitorul Constanţa

    Sferturi de finală Cupa României U17

 Regal Sport Club Ferdinand I - CSS Slatina
 CSM Politehnica Iaşi -  SC Dinamo 1948 SA
 FC Ardealul Cluj - LPS Iolanda Balaş Buzău
 Pandurii Tg. Jiu - AFK Csikszereda Miercurea Ciuc

„Şansele sînt 50-50%“

Dumitru Olteanu, preşedintele Consiliului Director al CS Mioveni, are încredere în echipa antrenată de Alexandru Pelici şi crede că şansele de calificare în faţa Voluntariului sînt egale. 

„Uitîndu-ne peste echipele rămase în competiţie în această fază, putem spune că posibilii adversari făceau parte din două grupe valorice. Una cu Dinamo, Craiova, Viitorul, Astra, CFR, iar alta cu Voluntari şi Timişoara, echipe mai slab cotate ca celelalte. Sorţii au vrut să picăm cu una din aceste două echipe. Vom juca cu FC Voluntari şi la prima vedere şansele sînt aproape egale. Noi avem avantajul că jucăm acasă, ei au avantajul că au experienţa Ligii I. 50-50% sînt şansele. Dar echipa noastră se mobilizează în aceste meciuri de Cupă, s-a văzut, şi sper  ca şi spectatorii să fie foarte mulţi la meci şi să ne susţină. Sper să ajugem în smifinalele competiţiei. Vom vedea în zilele următoare cînd vom fi programaţi să jucăm. Ca programare, campionat Cupă, cred că vine chiar foarte bine, cu un meci cu Baloteştiul înainte şi apoi cu o pauză. Sperăm să facem un nou meci mare şi să mai eliminăm o echipă“, a declarat preşedintele Dumitru Olteanu.

S.Mihai

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 1552

Fii primul care comenteaza articolul

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >


embedgooglemap.net


Google AnalyticsZi record

Marţi, 07.05.2019

--- 3.387 vizitatori unici ---

Horoscop zilnic

Flag Counter


PRchecker.info