Curierul Zilei - Viitorul se distanţează în clasament

*** Reducere de 10% la plata datoriilor!     *** Depuneţi adeverinţa la Casa de Pensii!     *** Două decenii de proiecte de dezvoltare     *** Incendiere anunţată pe Facebook     *** Au atacat un şofer şi l-au jefuit     *** Spărgătorii au interdicţie să se apropie de păgubaş     *** 16 echipaje ISU la Mioveni, în concurs     *** Ministrul Fifor vine la Cîmpulung     *** Şi-au ciocnit maşinile, pe DN 73      *** Beţivan, lovit de maşină cînd traversa      *** Racordaţi ilegal la energie electrică     *** Jandarmii au donat sînge     *** Pe podium la Cupa Romgaz     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** Raicu la Campionatul Mondial     *** La Bradu s-au stabilit campionii!     *** Peste 80 de piloţi la Trofeul Cîmpulung Muscel      *** Liga 1     *** CS Mioveni joacă ani la Piteşti, cu CSO Ploepni     *** Sporting Lieşti - Mioveni, în Cupă     *** Programul şaisprezecimilor de finală este următorul:

Viitorul se distanţează în clasament Imprimare E-mail
miercuri, 15 februarie 2017

Liga I - Etapa 23

Viitorul se distanţează în clasament

Etapa 23 a Ligii I a adus şi cîteva surprize destul de mari, rezultate care încurcă puţin calculele pentru play-off. Runda a început cu remiza Timişoarei la Tg. Mureş, într-un duel al ultimelor clasate. FC Bo­to­şani a stopat apoi Craiova, după trei etape de rezultate bune, iar CFR Cluj şi-a întărit locul de play-off prin victoria la Mediaş. Prima surpriză a rundei a venit la Bucureşti, unde Steaua a remizat 2-2 cu Voluntari. Luni, Viitorul a trecut lejer de Pandurii Tg. Jiu, iar Dinamo a pierdut surprinzător la Chiajna.

ASA Tg. Mureş - ACS Poli Timişoara 0-0

Duelul ultimelor clasate din Liga 1 s-a terminat cum a început - Tîrgu Mureş şi Timişoara au făcut 0-0 pe terenul lui CFR Cluj, din cauza gazonului îngheţat de la Tîrgu Mureş. Partida a oferit prima ocazie abia după o oră - Marius Constantin a reluat în poartă, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. ASA şi-a mai încercat norocul prin Ciolacu, dar fostul rapidist n-a nimerit poarta, iar apoi n-a ajuns la centrarea lui Bănel Nicoliţă. Timişoara putea da lovitura pe contraatac, însă Popovici nu l-a putut învinge pe Pap şi partida s-a terminat 0-0. După remiza albă din „Gruia“, ambele echipe rămîn pe ultimele două locuri, cu zece puncte, la opt lungimi distanţă de Concordia Chiajna, echipă care ocupă locul care duce la barajul de menţinere/promovare în Liga 1.

FC Botoşani - CS U Craiova 1-0 (0-0)

A marct: Kuku (87)
FC Botoşani i-a provocat prima înfrîngere Craiovei, după o serie de 3 meciuri în care oltenii nu pierduseră în Liga 1. Golul victoriei moldave a fost marcat în minutul 87 de Benjamin Kuku, aflat la primul meci în tricoul botoşănenilor, după transferul de la ASA Tg. Mureş, din această iarnă. Pe terenul îngheţat de a Botoşani, Laurenţiu Buş a nimerit bara la prima acţiune ofensivă a gazdelor. Mingote a fost atent la primul corner al echipei lui Leo Grozavu. A fost egalitate la pauză, iar CS Universitatea Craiova a avut prima ocaziei a reprizei a doua. Bancu nu a tras la timp şi moldovenii au îndepărtat pericolul. Mingote a mai avut o intervenţie salvatoare, apoi Mihai Roman a cerut penalti pentru un duel cu Acka. Atacantul a intrat în conflict cu Popov, iar Marius Avram i-a avertizat pe amîndoi. Cu 3 minute înainte de final, Kuku a marcat golul victoriei, după o centrare venită de la fostul jucător al Craiovei, Herghelegiu. Dupa 1-0 împotriva Craiovei, Botoşaniul speră în continuare la un loc în play-off, în timp ce Craiova ratează şansa de a urca cel puţin pentru o zi pe locul al doilea.

Steaua - FC Voluntari 2-2 (1-1)

Au marcat: Boldrin (30), Gnohere (87 din 11m) / Ivanovinc (3), Cernat (80 din 11m)
Steaua n-a mai reuşit o prestaţie la fel de bună, precum cea din meciul de la Cluj, încheiat tot egal, dar 1-1. Sub privirile selecţionerului Christoph Daum şi ale conducătorilor federaţiei, roş-albaştrii au primit gol după doar trei minute, cînd Ivanovici a profitat de lejeritatea la marcaj a fundaşilor centrali şi deschis scorul, după o pasă degajată a lui Balaur. Ioan Andone, prezent şi el în tribune, a trebuit să aştepte 26 de minute pentru a vedea prima acţiune a fostului său elev, Harlem Gnohere. Înlocuitorul lui Alibec, suspendat pentru acest meci, a semnat şi primul şut pe poartă al Stelei. După o jumătate de oră, gazdele au egalat, prin golgheterul Boldrin, ajuns la cota 7, care a fructificat centrarea lui Jakolis si a înscris după ce mingea a lovita bara şi a intrat în plasa lui Balauru. Cu zece minute înainte de final, Niţă l-a împins în careu pe Novac, iar arbitrul a dat penalty pentru ilfoveni. Cernat a transformat fără probleme şi Voluntari se apropia de o nouă mare victorie. Scorul final a fost însă egal, pentru că vicecampioana a beneficiat şi ea de o lovitură de la 11 metri. Maftei a blocat o minge cu mîna la şutul lui Florin Tănase, aflat la primul meci oficial, după 4 luni. Gnohere a restabilit egalitatea în minutul 87. În prelungiri, ambele echipe puteau să câştige. Niţă a scos şutul lui Marinescu, iar Jakolis a trimis în transversală. S-a terminat 2-2, al doilea egal al Stelei în 2017, în timp ce pentru Voluntari este un punct de moral, după înfrângerea din prima etapă, 0 la 5, la Craiova. În etapa a 24-a, Steaua joacă în deplasare cu CS U Craiova, iar Voluntari are meci acasă cu Gaz Metan.

Gaz Metan Mediaş - CFR Cluj 1-2 (0-0)

Au marcat: Sikorski (87) / Omrani (60), Păun (72)
Derbiul pentru play-off dintre Gaz Metan Mediaş şi CFR Cluj s-a încheiat cu victoria feroviarilor. Echipa antrenată de Vasile Miriuţă a revenit între primele şase echipe din Liga 1. Alex Munteanu a avut primele ocazii pentru Gaz Metan, dar Mincă s-a opus de fiecare dată la şuturile căpitanului gazdelor. Bud a răspuns pentru oaspeţi, dar Pleşca a apărat, apoi şutul lui Omrani a fost deviat peste poartă. La reluare, Bic nu a nimerit ţinta la colţul scurt, la centrarea lui Munteanu. Nici Gomelt nu a avut mai mult noroc, la poarta cealaltă, dar clujenii au continuat să atace. Pleşca a salvat la lovitura de cap a lui Larie, dar, peste doar cîteva secunde, Omrani a deschis scorul după pasa lui Gomelt. CFR Cluj şi-a dublat avantajul după reuşita lui Păun, din minutul 72. Gazdele au încins finalul prin golul reuşit de Sikorski. Medieşenii au cerut penalti în prelungiri, dar Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue, iar echipa pregătită de Vasile Miriuţă s-a impus cu 2-1.

Viitorul - Pandurii Tg. Jiu 3-0 (2-0)

Au marcat: Iancu (30), Chiţu (37), Coman (81)
Viitorul s-a distanţat la şase puncte de Steaua după un succes clar în faţa Pandurilor, la Ovidiu. Aflat la meciul 100 în Liga 1, Chiţu a fost primul care a trimis mingea în plasă în minutul 19, dar reuşita a fost anulată eronat pentru ofsaid. Surugiu a răspuns pentru oaspeţi, dar Rîmniceanu s-a opus. Viitorul a deschis scorul după o jumătate de oră, prin Gabi Iancu, iar şase minute mai tîrziu a obţinut un penalti, la henţul comis de Negoiţă în propriul careu. De la punctul cu var, Chiţu a dublat avantajul gazdelor, care îşi puteau marca în propria poartă apoi, prin Nedelcu. Iancu a semnat o ratare mare în debutul părţii secunde, iar Surugiu a fost blocat din nou de Rîmniceanu, la cealaltă poartă. Casap a tratat superficial o nouă ocazie a Viitorului, care a marcat din nou în minutul 81, prin Florinel Coman. Oaspeţii au cerut penalti cu şase minute rămase, apoi Coman a ratat o ocazie mare în prelungiri, iar Viitorul - Pandurii s-a terminat 3 la 0.
Pentru Viitorul a fost al şaptelea succes consecutiv în Liga 1.

Concordia Chiajna - Dinamo 2-1 (1-0)

Au marcat: Raul Costin (31), Crsitescu (81) / Nemec (53)
Dinamo a făcut un pas greşit în cursa pentru locurile de play-off, la Chiajna. Concordia s-a impus cu 2-1 în faţa trupei lui Andone. Hanca a fost primul care l-a pus la încercare pe portarul gazdelor, Bălgrădean.
S-a marcat însă la poarta cealaltă, în minutul 31. Intrat doar de cîteva minute pe teren, Raul Costin nu i-a dat nicio şansă lui Penedo. Dinamo
s-a aruncat în atac şi a avut o dublă-ocazie: Bălgrădean a respins şutul lui Hanca, iar apoi reluarea lui Filip, deviată de Palic, s-a dus pe lîngă poartă. În finalul reprizei, Penedo a respins cu greu şutul lui Serediuc. Dinamo a egalat după pauză, atunci cîd Oliva i-a furat balonul lui Dobrosavlevici şi i-a pasat decisiv lui Nemec. În minutul 81, Chiajna a trecut din nou în avantaj prin Cristescu, care a reluat în poartă după o respingere în faţă a lui Penedo. În prelungiri, tot ilfovenii au avut şansa golului, prin Serediuc. Bawab a încercat să aducă egalarea, dar meciul s-a terminat cu victoria Concordiei, scor 2-1.