Curierul Zilei - Campionatul de baschet rămîne cu doar 10 echipe!
PRIMA PAGINA
 Publicitate pdf
Campionatul de baschet rămîne cu doar 10 echipe! Imprimare E-mail
(0 voturi)
vineri, 17 februarie 2017

S-a retras şi Baia Mare

Campionatul de baschet rămîne cu doar 10 echipe!   

 

 Problemele financiare cu care se confruntă sportul românesc încep să îşi pună amprenta din ce în ce mai mult şi asupra echipelor de baschet. După retragerea celor de la CSM Ploieşti chiar înainte de startul acestui sezon competiţional, o altă echipă a anunţat că se va retrage din campionat, din cauza problemelor financiare cu care se confruntă.               

Este vorba despre BC Olimpic Baia Mare, lanterna roşie a Ligii Naţionale de Baschet Masculin, echipă care în 19 etape a obţinut doar o singură victorie. Anunţul retragerii echipei din campionat a fost făcut chiar de preşedintele George Opriş pe pagina oficială a clubului: „După promovarea istorică în sezonul 2015 - 2016, echipa de seniori a clubului nostru a scris ultima pagină din acest volum al baschetului băimarean, retragîndu-se din campionatele naţionale ( Liga Naţională şi Liga I de baschet masculin, sezonul 2016 - 2017. Nu încercăm să găsim vinovaţi şi nici motive, ne retragem pentru că nu mai avem forţa necesară de a continua, dar lăsăm în urma noastră o serie de lucruri bune care au contribuit pozitiv la crearea unei legături între suporterii băimăreni şi baschet. De altfel, noi am reuşit să avem la clubul nostru un număr foarte mare de practicanti şi iubitori de baschet din raza municipiului Baia. Cu începerea activităţii noastre, Sala Polivalentă Lascăr Pană a respirat din nou baschet, fiind pregătită pentru meciurile disputate la cel mai înalt nivel. Toate realizările noastre au fost posibile datorită implicării responsabile şi susţinute a numeroşi parteneri“. În urma retragerii celor de la BC Baia Mare, Liga Naţională va rămîne cu doar 10 echipe, cel mai redus număr de participante din ultimii 17 ani.

  M.Duinea    

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 4851

Fii primul care comenteaza articolul

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >


embedgooglemap.net


Google Analytics
Zi record

Luni, 18.03.2019

--- 3.802 vizitatori unici ---

Sfinții zilei

Horoscop zilnic

Flag Counter


PRchecker.info