Curierul Zilei - Instrucţie cu oltenii!

*** România, codaşă la construcţii!     *** Săptămîna Europeană a Sportului, în Argeş     *** Dezinsecţie, dezinfecţie şi deratizare, la Mioveni      *** PASTILA de UMOR      *** „Argeşul, locul cel mai românesc din România“     *** Adrian Tase, la Congresul de la Sinaia!     *** La 16 ani, s-a întors de la majorat, în sicriu     *** Şoferul a făcut infarct      *** Copilul s-a spînzurat      *** Nu s-a asigurat şi a lovit trei maşini     *** Fost campion naţional la box, contrabandă cu ţigări     *** Filmaţi în timp ce furau bere dintr-un magazin     *** Raicu eliminat de la Mondiale     *** Cursuri gratuite, la Şcoala de Arbitraj a AJF Argeş     *** Un gol, din două faze de poartă     *** CS Mioveni - ASU Poli Timişoara 1-0 (1-0)     *** Au avut victoria la îndemînă     *** Memorialul Dorel Ştefănescu, la ediţia a treia     *** Învinşi de propriul portar!     *** „Rezultatul final este mincinos“     *** Popovici: „O victorie foarte importantă“     *** CSU Piteşti va juca în Divizia A!

Instrucţie cu oltenii! Imprimare E-mail
(3 voturi)
luni, 20 februarie 2017

Alb-violeţii au un parcurs foarte bun în pregătire

Instrucţie cu oltenii!

# SCM Piteşti - CSU Craiova II 3-0 (2-0)

SCM Piteşti a disputat, sîmbătă după-amiază, cel de-al şaselea meci de verificare din perioada precompetiţională. Echipa pregătită de Nicolae Dică a învins cu 3-0, pe terenul sintetic de la Bradu, pe CSU Craiova II, colega de serie a alb-violeţilor din Liga a III-a. Golurile argeşenilor au fost marcate de Costin Stoica (min. 39), Marius Albu (min. 41) şi Leonard Manole (min. 82).

Încă din primele minute ale partidei, SCM Piteşti a pus presiune pe adversar, iar ocaziile de gol nu au întîrziat să apară. Albu putea deschide scorul încă din minutul 7, însă, rămas singur cu portarul oltenilor, a tras în acesta. Cu un sfert de oră înainte de pauză, Stoica şi-a trecut şi el în cont o mare ocazie, însă lovitura de cap a acestuia a fost reţinută de Vlad. Năstăsie putea deschide scorul cu un şut în forţă din interiorul careului, dar un fundaş oltean s-a interpus pe traiectoria balonului. Alb-violeţii au deschis scorul cu şase minute înainte de finalul primului mitan prin Costin Stoica. Atacantul venit în această iarnă de CSM Vîlcea a trimis cu capul în plasă o lovitură de colţ de pe dreapta. Două minute mai tîrziu, echipa din Trivale şi-a dublat avantajul prin Marius Albu care a trimis în plasă o centrare de pe stînga. Partea secundă a partidei a fost la discreţia piteştenilor care au mai înscris încă o dată prin Leonard Manole. Acesta a fructificat pasa lui Căpăţînă şi a tras cu sete din interiorul careului mic. Goalkeeperul oaspeţilor a limitat proporţiile scorului, blocînd şuturile lui Grecu şi Căpăţînă, dar şi lovitura de cap a lui Oancea scoasă de sub bară.

SCM Piteşti, repriza I: Dumitrescu - Şandru, Cotigă, Deaconescu, Şerbănică - Anghelina, Panait, Grecu, Năstăsie - Albu, Costin Stoica.
SCM Piteşti, repriza a II-a: Petrişor - Şerbănică, Cotigă, Deaconescu, Şandru - Anghelina, Piscanu, Grecu, Manole - Năstăsie, Căpăţînă. Pe parcurs au mai intrat Oancea, Cătălin Barbu, Szecui, Mihăiescu şi Oreviceanu. Antrenor: Nicolae Dică.
CSU Craiova II: Vlad - Vlădoiu, Ion, Hreniuc, Borta - Drăghici, Screciu, Manea, Bîrzan - Popescu, Constantion. Pe parcurs au mai intrat Buzan, Hotea, Enache, Gunie, Cojocaru, Ţoiu, Frăsineanu, Ionescu. Antrenor: Corneliu Papură.

Manole: „Sînt sigur că vom promova“

Mijlocaşul Leonard Manole a avut o evoluţie destul de bună în confruntarea cu echipa satelit a CSU Craiova. Fotbalistul piteştean a reuşit să-şi treacă numele pe lista marcatorilor.

Jucătorul alb-violet vrea să pună şi el umărul la îndeplinirea obiectivului fixat de conducerea clubului: „Meciul cu CSU Craiova II a fost un antrenament bun pentru noi. Sîntem bucuroşi că am terminat cu bine, sănătoşi şi că am cîştigat. Craiova este o echipă bună, foarte tînără. Acest lucru s-a văzut în teren. Noi avem mai multă experienţă. Am cîştigat şi acest meci. Am marcat un gol şi sper să mai înscriu şi de acum înainte. Sînt bucuros pentru această reuşită. Îmi doresc ca prin evoluţiile mele să îmi ajut echipa cît mai mult, iar la sfîrşitul returului, să promovăm. Sînt sigur că vom îndeplini obiectivul“.

Papură: „Piteştiul, o echipă puternică“

Corneliu Papură, antrenorul celor de la CSU Craiova II, a tras concluziile la finalul meciului cu SCM Piteşti. Tehnicianul oltenilor a lăudat jocul formaţiei pregătite de Nicolae Dică, iar în opinia sa, aceasta va promova la pas în liga secundă.

Papură spune că valoarea individuală a piteştenilor a făcut diferenţa: „Pentru noi a fost un test util de pregătire. Am întîlnit liderul seriei, o echipă bună. Cred că vor promova la pas în liga secundă. Piteştiul arată că este o echipă foarte puternică. A rezultat un joc frumos, plăcut ochiului. Eu sînt mulţumit de implicarea jucătorilor mei, chiar dacă nu am reuşit să scoatem un rezultat bun. Doar cu adversari puternici se călesc. Îmi doresc să jucăm cu adversari cît mai puternici pentru a vedea unde ne situăm. Am în echipă jucători tineri care au evoluţii oscilante. Azi fac un meci bun, mîine, unul mai puţin bun. Au fluctuaţii în joc. Scopul nostru este să promovăm cît mai mulţi tineri. Să-i învăţăm să joace, să-i pregătim cît mai bine, iar în momentul cînd se duc la prima echipă, să reuşească“.