Curierul Zilei - Luptă mare pentru play-off!

*** Ce obligaţii au posesorii de case de marcat     *** 15 cîini şi-au găsit familie la Tîrgul de Adopţii      *** Se opreşte curentul în Piteşti!     *** PASTILA de UMOR      *** La ADLER PELZER GROUP distracţia a fost în floare     *** „Scurtcircuit“, semnalul de trezire la realitate!     *** Răcire accentuată a vremii     *** Protest la Spitalul Penitenciar Mioveni     *** Şi-au ciocnit maşinile la „Păsărica”     *** Condamnat pentru tăiere ilegală de arbori     *** L-a luat rîul din căruţă     *** De la dubiţă a luat foc gospodăria     *** Fost bar, incendiat de aurolaci     *** Condamnat pentru fals în înscrisuri     *** Miercuri în Cupă, sîmbătă cu U Cluj     *** Liga 1 - Etapa 9     *** 16 jucători pe lista preliminară     *** „Nu meritam să pierdem acest meci!“     *** FC Argeş-Luceafărul, se joacă duminică     *** Snagovul, noul lider!     *** „N-a fost un joc spectaculos!“     *** Încep 16-imile Cupei     *** Fotbal, volei, handbal, oină şi tenis la Mioveni

Luptă mare pentru play-off! Imprimare E-mail
miercuri, 22 februarie 2017

Liga I - Etapa 24

Luptă mare pentru play-off!

Etapa a 24-a a Ligii I nu a adus rezultate surpriză, singurul scor care poate intra la această categorie fiind poate cel înregistrat la Giugiu, unde campioana a învins liderul clasamentului. Runda a început cu o victorie, mai grea decît o arată scorul  CFR-ului cu condamnata ASA. Apoi, Voluntariu a continuat seria rezultatelor bune şi a învins şi Mediaşul, în timp ce, sîmbătă seara, Steaua a cîştigat în faţa Craiovei. Chiajna a învins şi ea Pandurii lui Stoican, iar Astra a trecut aşa cum spuneam cu 1-0 de Viitorul. Ziua de luni a venit cu victoria Timişoarei cu 2-1 în faţa Iaşiului, dar şi cu prima victorie a lui Dinamo în 2017, cu un nou antrenor pe bancă, Cosmin Contra. În urma acestor rezultate, lupta pentru cele 6 locuri de play-off s-a încins, fiind cu două etape înainte de finalul sezonului regulat 5 echipe care se bat pentru acele poziţii.

CFR Cluj - ASA Tg. Mureş 2-0 (0-0)

Au marcat: Sorsa (57), Păun (67)
CFR Cluj a făcut un pas important spre play-off odată cu victoria cu 2-0 în faţa celor de la ASA Tg. Mureş, în urma căreia a ajuns la şapte puncte din nouă posibile în 2017. Prima ratare importantă a semnat-o Cristi Bud, care a trimis cu capul pe lîngă poartă, din poziţie excelentă, în minutul 38. În prelungirile primei reprize, Bănel Nicoliţă a avut o ocazie mare pe contraatac. În partea a doua, în minutul 52, ASA şi-a trecut în cont ratarea campionatului, prin Bîtfoi, care a trimis inexplicabil pe lîngă poartă, din centrarea lui Velayos. Emoţiile clujenilor s-au risipt în minutul 57, cînd Sorsa a deschis scorul cu o deviere la şutul lui Laurenţiu Rus. Peste 10 minute, gazdele şi-au dublat avantajul prin Alexandru Păun, care l-a driblat pe Rougalas şi l-a învins pe Pap.

ACS Poli Timişoara - Poli Iaşi 2-1 (1-0)

Au marcat: Pedro Henrique (35), Soljic (55) / Cristea (50)
ACS Poli Timişoara a obţinut prima victorie din 2017. Bănăţenii au cîştigat cu 2-1 pe teren propriu în faţa lui CSM Poli Iaşi, care a ratat însă ocaziile mai clare. Moldovenii au început mai bine partida de pe Dan Păltinişanu şi au avut prima ocazie importantă a meciului după un sfert de oră, cînd Golubovic nu a putut trimite pe spaţiul porţii, din apropiere. Imediat a venit şi a doua şansă de gol, semnată de Andrei Cristea, care l-a evideţiat pe Straton. Gazdele au dat dovadă de pragmatism şi, la prima şansă de gol, au deschis scorul, în minutul 35, prin Pedro Henrique. Putea fi 1-1 la pauză, dar Andrei Cristea a trimis în bară după ce a reuşit să-l dribleze pe Straton. Golul egalizator a venit în startul părţii a doua. Acelaşi Cristea a obţinut o lovitură de la 11 metri, pe care a transformat-o impecabil, în minutul 50. Atacantul putea face dubla aproape imediat, dar mingea s-a dus pe lîngă poarta lui Straton. Ratările s-au răzbunat din nou, iar Timişoara a dus scorul la 2-1 în minutul 55, prin Soljic, din centrarea lui Bărbuţ. Cu un sfert de oră înainte de final, debutanul Stenio, de la oaspeţi, a fost eliminat, după ce a văzut al doilea galben. ACS Poli Timişoara - CSM Poli Iaşi s-a terminat 2-1, iar bănăţenii s-au apropiat la 6 puncte de Pandurii, ocupanta locului 12.

FC Voluntari - Gaz Metan Mediaş 1-0 (0-0)

A marcat: Iavanovici (67)
Gaz Metan a rămas fără victorie în 2017 după deplasarea la Voluntari. Ilfovenii s-au impus la limită, 1-0, graţie lui Ivanovici. După o primă repriză fără ocazii, cele două echipe au ieşit la joc în partea secundă. Pleşca a reţinut şutul lui Novac, din interiorul careului, în minutul 53. Specialistul gazdelor la lovituri libere, Cernat, a ratat de puţin cadrul porţii trei minute mai tîrziu. În minutul 67 s-a produs deschiderea scorului - Lazăr i-a pasat lui Ivanovici, iar acesta a reuşit să-şi treacă în cont al 8-lea gol din acest sezon. Peste doar 4 minute a venit şi replica oaspeţilor, prin Buziuc. Ilfovenii se puteau desprinde cu un sfert de oră înainte de final, dar Pleşca a fost la post la şutul lui Marinescu.

CS U Craiova - Steaua 1-2 (1-1)

Au marcat: Zlatinski(35) /  (Pintilii (24), Enache (79)
Steaua a cîştigat derby-ul contra lui CS U Craiova de la Drobeta Turnu Severin, scor 2-1, după o partidă dramatică. Oltenii au ratat un penalti, în minutul 12, prin bulgarul Zlatinski, iar roş-albaştrii au deschis scorul 12 minute mai tîrziu prin mijlocaşul rămas fără banderola de căpitan, Mihai Pintilii, care a înscris unul dintre cele mai frumoase goluri ale începutului de an. Hristo Zlatinski nu a ratat şi a doua oară din penalti şi a egalat scorul la 1, după ce Gabriel Tamaş a provocat ambele lovituri de la 11 metri acordate de arbitrul Ovidiu Haţegan. Intrat la pauză, în locul lui Mihai Bălaşa, Gabriel Enache a adus victoria Stelei în minutul 79, după centrarea brazilianului William De Amorim. CS U Craiova - Steaua s-a încheiat 1-2, iar steliştii s-au distanţat la cinci puncte de olteni şi s-au apropiat la trei puncte de Viitorul, până la partida echipei lui Hagi contra Astrei.

Pandurii Tg. Jiu - Concordia Chiajna 0-1 (0-1)

A marcat: Raul Costin (42)
Concordia Chiajna a ajuns la şapte puncte din nouă posibile după succesul obţinut pe terenul Pandurilor, deşi a început în apărare. Bălgrădean şi-a salvat echipa în minutul 6. Chiajna a cerut penalti zece minute mai tîrziu, după ce Serediuc a cazut in careu. Şi gazdele de la Pandurii au vrut o lovitură de la 11 metri, în prima repriză. Unicul gol al meciului a venit cu trei minute înainte de pauză, de la Raul Costin. În repriza a doua, Stanca a avut parada meciului la un şut al lui Ovidiu Herea din minutul 53. Echipa Pandurii a irosit o ocazie bună de a egala in minutul 77, prin Jeffrey. S-a terminat 1-0 pentru Concordia, care are două victorii şi un egal de la venirea lui Dan Alexa. Pandurii Tîrgu Jiu rămîne fără victorie în 2017.

Astra Giurgiu - Viitorul 1-0 (0-0)

A marcat: Teixteira (58)
Astra a urcat pe loc de play-off, dupã victoria în faţa liderului Viitorul. În ziua în care a împlinit 28 de ani, Budescu a semnat prima ocazie a Astrei, din lovitură liberă. Oaspeţii au răspuns tot dintr-o fază fixă, însă nici şutul lui Morar nu a prins spaţiul porţii apărate de Lung. Golul victoriei pentru Astra a venit în minutul 58. Budescu a centrat din corner, iar Teixeira a apărut la colţul lung şi a îndeplinit o simplă formalitate. Hagi a forţat cu Florinel Coman şi Casap, dar şutul din lovitură liberă al ultimului nu i-a pus probleme lui Lung. Morar nu a reuşit să profite de o greşeală a lui Piţian, însă cea mai mare ocazie a finalului de meci i-a aparţinut lui Budescu. Decarul Astrei a ratat însă incredibil. Coman a irosit ultima şansă a Viitorului, din lovitură liberă, iar Astra s-a impus cu 1-0. Pentru Viitorul a fost primul eşec după opt etape.

Dinamo - FC Botoşani 1-0 (0-0)

A marcat: Hanca (71)
Debutul lui Contra a coincis cu prima victorie pentru Dinamo, după trei înfrîngeri consecutive în campionat. Laurenţiu Buş a ratat cea mai mare ocazie pentru FC Botoşani în prima repriză. Dinamoviştii au cerut apoi al doilea galben pentru Vaşvari, care a comis henţ intenţionat, dar arbitrul nu a fost de acord. În minutul 29, Nemec nu a fructificat centrarea lui Nistor - a fost singura fază periculoasă a echipei lui Contra în prima parte a meciului de pe Arena Naţională. Înaintea pauzei, Penedo şi-a salvat echipa de două ori într-un minut - în faţa lui Buş şi a lui Mihai Roman. Gazdele au început în atac repriza a doua: Hanca şi Palic au trecut pe lîngă deschiderea scorului. Nemec a ajuns tîrziu la centrarea lui Hanca, iar replica Botoşaniului a venit imediat. Penedo a avut o noua paradă, dupa care Hanca a deschis scorul în minutul 70 din pasa lui Busuladzic. Moldovenii au ratat o ocazie uriaşă cu două minute înainte de final. Buş şi Kuku puteau să aducă un punct echipei lui Leo Grozavu. Dinamo primeşte vizita Craiovei în penultima etapă a sezonului regulat, în timp ce FC Botoşani joacă acasă cu Pandurii.    Sursa: www.digisport.ro